tässäkin on kyse uhrin käytöksestä ainakin erään tämän palstan "fiksun" kirjoittajan mielestä, kyllä naisen olisi pitänyt tietää miehen mustasukkaisuus ja pysytellä kiltisti keittiössä eikä härkkiä miestään.
Miehellähän vain tuli mitta mitta täyteen kun oli saanut paskaa tarpeeksi niskaan, joten kyllä uhrin olisi pitänyt miettiä tekosiaan, joten nainen sai mitä tilasi, ihan kuten suomalais nuori tilasi 6 luotia kroppaansa kun aukoi päätään pizza enricolle...VAI MITÄ?
http://www.iltalehti.fi/espoo/2009100710376225_eo.shtml
Miehellähän vain tuli mitta mitta täyteen kun oli saanut paskaa tarpeeksi niskaan, joten kyllä uhrin olisi pitänyt miettiä tekosiaan, joten nainen sai mitä tilasi, ihan kuten suomalais nuori tilasi 6 luotia kroppaansa kun aukoi päätään pizza enricolle...VAI MITÄ?
http://www.iltalehti.fi/espoo/2009100710376225_eo.shtml
Vastaukset 2
Vanhimmat
pikkuisen ehdollista ja huimat 1900e sakot, onko oikeutta?
Että onhan se hyvä ottaa toinen huomioon ja sanoin vielä, että tietenkään mikään väkivallan teko ei ole oikeutettu, vaikka miten päin sitä katsoisi. Mutta joillakin ihmisillä tahtoo tulla tiimalasi täyteen herkästi. Miksi ylipäätään nainen sitten seurusteli tuollaisen äijän kanssa? Vai alistuku hän tuollaiselle kohtelulle? Yleensä tuollaisessakin tapauksessa merkit ovat ilmassa jo enne tekoa. Tuokin oltaisiin varmaan voitu välttää olemalla avoimia toisilleen ja vetää ne rajat. Ihmisiä on moneen kastiin ja täällä myös riittää tuollaisiakin ihmisiä valitettavasti joilla on herkkä pinna. Ei se paljoa tarvitse, kun mitta tulee täyteen näköjään. Linnaan vaan siellä tuollaisen paikka on.
Mikä siinä on ettei toista voi ottaa huomioon? Vaikka ollaan parisuhteessa niin kaikki ei huomioi kumppaniaan, kunhan vaan eletään miten sattuu. Tietenkään se ei oikeuta ketään pahoinpitelemään ja se nainen oli se uhri tuossakin. Mutta eihän tästä yhteiselosta tule täällä mitään, jos toisia ei oteta huomioon. Ei tuo mieskään ottanu naisen tunteita huomioon, kun teki mitä teki. Toisen huomioon ottaminen on tärkeätä, ei tule mitään koulu surmia, pahoinpitely tilanteita voidaan välttää... Jos otetaan kanssa eläjät huomioon. Eikä käyttäydytä kuin kusipäät välittämättä toisista mitään. Jos ihmiset pystyisi ottamaan enemmän toisia ihmisiä huomioon, niin olsiti tämä parempi paikka elää. Pitää nähdä pintaa syvemmälle..
Ei kaikki ole niin vahvoja kuin sinä olet tai mukamas olet. Sen takia pitää osata ottaa toiset huomioon hyvin, koska kaikki ollaan yksilöitä.