Vm. -04 Meganen uusin erikoisuus on STOP käsijarru valon välähdys esim. rampilla tiukasti oikeaan kaarrettaessa. Valo palaa max 1-2 sekuntia ja lisäksi kuuluu äänimerkki. Tuon jälkeen valo sammuu ja matka jatkuu. Ongelma on esiintynyt toistuvasti muutaman kuukauden ajan. Öljyä on ja muutakaan heplloa vikaa en ole keksinyt. Onko jollain ideaa mikä tuossa voisi olla vikana? Muut tunnetut ongelmat ovat nokkapyörän satunnainen murina käynnistettäessä sekä melkein loppuun ajetut jarrylevyt edessä, mutta tuskin tuohon STOP-valoon vaikuttavat.
Kiitokset vastauksista!
STOP valon välähdys
5
5061
Vastaukset
- Meksu ykkönen
STOP käsijarru valon välähdys viittaa vikaan jarrujärjestelmässä. En tiedä mitä tarkoitat kun sanot että öljyä on, mutta tarkasta nyt ensimmäisenä onko jarrunestesäiliössä riittävästi jarrunestettä.
Mikäli jarrulevysi ovat lopussa niin jarrunesteen taso voi olla laskenut, kun mäntä työntyy ulospäin jarrusylinteristä. Tämä kyllä edellyttää että autolla vain ajettaisiin eikä juuri huolto- ja tarkastus toimilla vaivattaisi päätä. Tuskin nestetaso on liian alhainen jos vähänkään olet kiinnostunut autosi kunnosta.
Joka tapauksessa vikavalo viittaa jarrupuolelle, joten jarrujen kunnon tarkastus taitaisi olla paikallaan.
Auton käyttöohjekirjaan kannattaa tutustua, sieltä löytää nopeasti tietoa tämänkaltaisiin tilanteisiin. Huvikseenhan noita varoitusvaloja ei sinne ole laitettu, joten aina kannattaa suhtautua vakavasti jos varoitusvalot syttyy.- kmax
Öljyllä viittasin siihen, että aikaisemmissa autoissa öljyn vähyys on aiheuttanut vastaavanlaisen varoitusvalon välähdyksen.
Auto on huollettu paikallisessa merkkiliikkeessä 30tkm välein huolto-ohjelman mukaisesti (ja öljyt vaihdettu kerran välillä, kun ei tule vuoteen tuo 30tkm täyteen). Kiitokset neuvosta, tarkastan tuon jarrunesteen määrän hetimiten.
- jorrrrma
minulla k.jarruvalo välähteli samanlailla silloin tälöin koska jarrupalat oli jo liian kuluneet, vaihdon jälkee ei välkkyny enää.... eli oliskohan sama juttu ?
- RXE
Sama juttu 02 Lagussa se jarru valo hehkui välillä himmeästi ja stop valo kirkkaasti, eli jarrupaloissa on
antura ja kun palat ovat kuluneet loppuun niin se hälyttää, tosin ne palat voi tarkistaa silmämääräisesti
joka kerta kun joutuu vaihtamaan kesä tai talvirenkaat alle, samoin vilkaista öljytaso tikusta aina välillä. - Mikko T
RXE kirjoitti:
Sama juttu 02 Lagussa se jarru valo hehkui välillä himmeästi ja stop valo kirkkaasti, eli jarrupaloissa on
antura ja kun palat ovat kuluneet loppuun niin se hälyttää, tosin ne palat voi tarkistaa silmämääräisesti
joka kerta kun joutuu vaihtamaan kesä tai talvirenkaat alle, samoin vilkaista öljytaso tikusta aina välillä.Jarrupalat kuluneet, eivät varmaankaan vielä lopussa, mutta nestepinta sen verran laskeut että joskus vilauttaa valoa, kannattaa toki tarkastaa jarrupalojen kunto, esim pyörien vaihdon yhteydessä, jos paloja jäljellä niin nestettä hieman lisää, säiliötä ei kannata sitten täyttää täyteen, koska sitten kun jarrupalat menevät vaihtoon ja männät painetaan sisään lentää jarruneste ympäri moottoritilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1867781Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425325Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1244237Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y682847- 2822469
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1452380Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi102284Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5772186Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.42169Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont822147