Ferrarilla

red mule

on hirveä hinku aloittaa ns puhtaalta pöydältä umpisurkean kauden jälkeen. Siihen kuuluu tietysti syyllisten etsintä ja rankaisu syistä jotka aiheuttivat kauden katastrofin. Itse pyhä ferraritalli johtajineen on tietysti täysin syytön. Auto on ollut ylivoimaisesti nopein koko kauden. Kuskit ei vaan osaa. Paitsi massa joka kävi äskettäin maranellossa syleilemässä ferraritallin väkeä, joka syleili takaisin. Oi onnea.

Ferrari valitsi kerssin eikä selvästi parempaa diffuusoria. Tupladiffuusori?? Mikä helevetin häkkyrä se on?
Lisäksi auto oli suunniteltu niin että siihen oli mahdotonta tehdä samanlainen korjaus kuin mitä teki mm mclaren. No kerssin takia auto oli oikosulussa monissa kisoissa. Toimi milloin toimi. Välillä hajotti koko auton. Mekaanikoilla piti olla hengenvaarallisen sähköiskun varalta jumalattomat toppaukset. Tällä rom..öhh "huikean hyvällä" autolla olisi pitänyt pystyä voittamaan himoittu MM.

Tällaisen kauden jälkipuinnissa sitten pääjohtaja pesee kätensä auton surkeudesta helpoimmalla keinolla kuin sikainfluenssa kammoinen hangaten vimmatusti käsiään desifiointi aineella.
Kaikki kiteytetään yhteen lauseeseen ja koskien vain kimiä: Ei siitä saanut mitään irti!
Selvä. Ja pöytä kiiltää.
Seuraava uhri on alonso. Olisiko korvaaja vettel?

2

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Semoluka

      Mullakin on verrari, se paukkuu ja murisee kun sen laittaa päälle. Vitun kimi minkä teit, olisit painellut kerssii vaikka koko ajan niin olis duunipaikka ensi vuodeksikin. Mutta taas työttömyys kasvaa suomessa.

    • jäi..

      Jep, jotenkin jäi sellainen kuva että Räikköstä syytettiin siitä että tallin insinöörit...onko niitä nyt 100 tai 150kpl eivät osanneet tehdä nopeaa autoa uusien sääntöjen puitteissa. Nooh. tyhmyydestä sakotetaan...katotaas miten ensikaudella käy :D Samat insinöörit jatkaa edelleen...

      PS. Ferrarilla ei ole tällä hetkellä erittäin taitavaa suunnittelujohtajaa, jolla olisi tuo aerodynamiikka hallussa, edellinen sai kenkää kesken tämän kauden kun F60 ei toiminut ollenkaan...siis muualla kun suunnittelijoiden tietokoneissa :D Teoriassahan se auto on helvetin hyvä, mutta mutta todellisessa maailmassa se ei toimi ollenkaan :D Pitää ihmetellä että millä ihmeen taidoilla Räikkönen voitti Spa:ssa? Ei niin huonolla autolla voi voittaa yhtään kisaa, lähes yli-inhimillinen suoritus. Ilman Räikköstä Ferrari ei olisi saanut tällä kaudella yhtään voittoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4620
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      225
      1885
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1460
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1095
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1069
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1027
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe