Terveisiä Kuusamosta

Olen viettänyt täällä viikon verran aikaani suorittaessani erään tuttuni kansankynttilän sijaisuutta. Tätä keikkaa on vielä muutama päivä jäljellä. En ole malttanut olla tälläkään kertaa tekemättä tutkimuksiani susianalyysia varten. Tässä ajankohtaista raporttia suoraan paikan päältä:

Lumi on satanut maahan. Tämä tietää päänvaivaa joillekin. Miksikö?

Olen huomannut, jotta jotkut lapset kouluun tullessa ovat erityisen peloissaan tällä hetkellä tällaisessa maalaispitäjässä. Nämä lapset sinänsä ovat fiksuja ja reippaita, mutta heidän vanhemmista ei voi sanoa samaa. Nämä susiuskovaiset (määritelty susianalyysisarjassa) hysteerikot ovat jälleen kerran pelotelleet jälkikasvuaan. Mitä ihmettä ja miten he ovat pelotelleet? Annan seuraavassa vastauksen ja totean samalla, että nyt puhutaan vain muutamista lapsista minun kohdallani. Tämä on kuitenkin vakava ongelma koskien tämän alueen tilannetta.

Uudessa lumessa näkyy eläinten jättämät jäljet. Nyt kun näitä jälkiä on talojen takapihoilla ja metsissä, niin hysteerikot ovat jälleen aktivoituneet. Pahimmat susikauhuiset näkevät sutten jälkiä joka puolella ja haluavat hädissään suojella lapsiaan. Tällä perällä näitä suojeltavia lapsia riittääkin, kun lähes joka taloudessa on kymmenkuta tenavaa. Nämä "huolehtivat" vanhemmat sitten pelottelevat lapsiaan kertomalla satujaan susien ja karhujen kaameudesta. Nämä "ihmissienet" ovat imeneet tämän pelon esi-isiltään ja he ovat reppanoita tämän pelon suhteen. Hädissään he yrittävätkin tyrkyttää sitä vielä tänäkin päivänä jälkikasvulleen.

Jokohan nyt aika olisi kypsä päästä eroon tällaisesta vuosisatoja kestäneestä järjettömästä petopelosta ja uskonnollisesta hurmoksesta? Tiedän, jotta nykyajan nuoret ovat enimmäkseen fiksuja, ja he eivät kohta kunnioita petohysteerikkoja vanhempiaan. Heille nämä paskahousuvanhemmat ovat muinaisjäännöksiä, joille ei paljon myötätuntoa heru.

Ei varmaankaan ole yllätys, että nyt puhutaan lähinnä porojen kanssa elävien ihmisten ongelmista. Löytyy täällä perähikiällä tosin muitakin mieleltään saastuneita vanhempia. Minä vaan toivon heidän jälkikasvulleen parempaa elämää.

Vielä sanon, jotta tutkimuksissani olen törmännyt muunmuassa rapulaiseen hysteerikkoon, joka luuli lumessa olevan oravan jälkiä suden jättämiksi. Tämä pallinaama sitten vei lapsensa aamulla kouluun autolla, koska ei uskaltanut jättää lapsiaan susien armoille. Pahaksi onneksi poliisi sattui paikalle ja promilleja oli jotain puolitoista. Kuitenkin tämä hysteerikko sai myötätuntoa oikeudessa. Ei varmaankaan ole yllätys, jotta petohysteerikot ovat jossain päin suomea näkyvilläkin paikoilla.

2

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naureskelija

      Kyl myö päästää vähemmälkii. ...Inariin susia naimaan.

    • naureskelija

      ha ha ha ha ha ha hih hih hih hih hih hih hih hih huh haaaaaaaaaaa.........eipä näille punaniskoille voi muuta kuin naureskella.... ha ha ha ha ha ha ha hihi hih hih hih hih hih hih hih hiiiiiiihhhhahaaaaaa

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6654
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4512
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3218
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3017
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1586
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1523
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1379
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1313
    Aihe