Seinät tapetoitu lasikuitutapetilla joskus 90-luvun alussa. Käytetty ilmeisesti liisteriä liimaa. Maalailtu on muutama kerta päälle ja nyt pitäisi ottaa ne pois. Oisko hyviä vinkkejä? mahtaako enää vettyä kun kyseessä lasikuitu ja muutama maalikerros päällä? Mitäpä luulette näkyykö tai tuleeko näkyviin ne lasikuitutapetin "ruudut" mikäli ne vain tapetoi päälle?
lasikuitutapetin poisto
6
1649
Vastaukset
- Tylytystä sulle
Lasikuitutapetin poisto on viimeisiä hommia joita alkaisin edes harkitteen. Ne kun on yleensä liimalla kiinni eli vetyttäminen ei juurikaan auta. On tosi tiukassa. Ruudut tulevat näkyviin uuden tapetin läpi. Tai no, riippuu vähän tapetista. Voimakaskuvioinen vinyylitapetti saattaa häivyttää riittävästi ruudutusta. On olemassa tasoitetapetteja jotka on tarkoitettu kyseiseen kohtaan. Eli ensin tasoitetapetti seinään ja sen jälkeen tavallinen tapetti. Tämä yhdistelmä ei kylläkään anna mieleistäni lopputulosta. Jos haluaa hyvää jälkeä joka kestää vertailun kannattaa levyttää seinä uudestaan. Joko vanhat levyt pois tai saneerauslevyä vanhan päälle. Onhan siinäkin kyllä omat ongelmansa; ulkonurkat ja karmit.
- ylitasoittaa
moiset seinät...
- Niinhän maalari
tekee kunhan ei itse joudu asumaan kyseisessä kohteessa. Ns. lateksisilotteet tuppaavat halkeilemaan seinän mahdollisen elämisen mukana. Sementtipohjaista tasoitettahan tuollaiseen kohteeseen ei voi laittaa.
- maalari...
alat niitä repimään irti. viimeinen asia mitä jaksaisin tehdä
- tpn1983
Lasikuitutapetin poistaminen voi repimällä olla melkosen hankalaa.... voi tietysti kokelilla pieneltä alalta lähteekö irtoomaan helposti. Irtoaminen riippuu täysin tapetoinnin tekijästä. Monet tuohonaikaan vetivät lasikuitutapetin kevyellä liimalla seinään ja sitten lopullinen kiinnitys tapahtui maalilla... nämä tapetit tuppaavat lähtemään suht helposti irti, tosin jäljelle jäävä pinta on todella epätasainen...
Vaikkakin eräs vastaaja kritisoi voimakkaasti tasoitetapettia, niin itse suosittelen sitä. Olen kyseisellä tapetilla laittanut useampia asuntója kuntoon, ja kukaan ei ole tullut valittamaan jäljestä. Tasoitetapetin kun laittaa huolellisesti puskusaumaan, asentaessa reilusti liimaa ja isolla teräslastalla seinään painaa kiinni, antaa kuivua kunnolla ja maalaa kerran tai pari tapetin pohjavärin sävyisellä maalilla, niin tulee hyvä pohja tapetoinnille.. - tasotetane
ja perhe onnellinen?
Itse en käytä mitään muita vippaskonsteja, kuin ylitasoittamisen kiinni oleviin tapetteihin. Tavalliset mökin ukot ja akat kun laittoivat lasikuitutapettia aikoinaan kiinni, niin ei sitä liimaa paljolti ole käytetty, hyvä kun seinälle ovat jääneet kiinni.
Toki kuten joku jo esitti irtoamista, niin kaikki löyhässä oleva vain repimällä irti ja hionta hiomatuen, varren ja nro 60 tai 40 santsikan avulla lähelle levypintaa. Loput tasoitteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1446272Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1933924PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4812771- 312751
- 2012365
- 1852053
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1391500- 581324
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.371294Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?891074