Tällaisen kysymyksen kysyn, että tietääkö kukaan mitään fantasiakirjoja joissa käsiteltäisiin enkeleitä/demoneja tai jotain näihin viittaavaa?
Olen nimittäin todella kiinnostunut erilaisista enkeleihin ja demoneihin, tällaisiin ehkä vähän klassisiin hyvä vs. paha tyyppisiin juttuihin, joissa kuitenkin saisi olla omat ongenkoukkunsa. Ihan täysin fantasiaa ei toki ole pakko olla, saa siis koukata muidenkin genrejen puolella, mutta peruspaino fantasiassa kumminkin.
Itse en ainakaan ole mihinkään tämänkaltaiseen törmännyt tai sitten olen vain ollut sokea.
Tämän kysyn osittain ihan oman mielenkiinnon takia, mutta myös siksi, että itse kirjoitan tällaisiin aiheisiin liittyvää isompaa tarinakokonaisuutta ja, vaikka oma tarina onkin tiukasti kasassa, olisi ihan mukavaa nähdä, että minkälaisia tarinoita muut ihmiset ovat ajansaatossa kirjoittaneet. Uskon oman ideani olevan kyllä niin uniikki ettei sen kaltaista ole ennen tehty, mutta ikävät yllätykset ovat aina ikäviä yllätyksiä, ei niistä pääse yli eikä ympäri.
Ja kaiken päälle tarvitsen lisää lukemista. xD
Enkeleitä onko heitä?
7
740
Vastaukset
on Neil Gaimanin ja Terry Pratchettin Hyviä enteitä missä pari enkeliä seikkailee maan pinnalla. Huumorifantasiaa.
Demoneista tulee ekana mieleen Jeff Longin kirjat Helvetin piirit ja Helvetin sydän.
Muita kirjoja en yhtäkkiä muista, elokuvissahan noita esiintyy roppakaupalla.
Enkeleitä esimerkiksi leffoissa: Dogma, Pahan enne (Prophecy) filmit (5 kpl), Fallen, The Fallen Ones,
The Discovery of Heaven.
Lisäksi tv-sarjoja Enkeli maantiellä ja .. no enpäs muistakkaan sen toisen vastaavan nimeä joka on tullut suomenkin telkusta. Xenassakin on monessa jaksossa itse arkkienkelit heilumassa.- Dreamboat_Annie
Onko se jatkoa tuolle Helvetin piirit kirjalle? Vasta luin tuon piirit kirjan ja löysin kirjastosta vuosi nollan, mutta se onkin ihan erillinen tarina.
- Neil Gaimanin
Neverwhere on ainoa, joka tulee nyt mieleen.
- Pianoprinsessa
Mm. Angel Sanctuary ja Innocent Bird
- -Neule-
Anne Rice: Memnoch the Devil
The Vampire Chronicles -sarjan viides osa
Preacher -sarjakuva
http://fi.wikipedia.org/wiki/Preacher - ..........j
No tässä olisi jotain, osa ainoastaan englanniksi saatavilla.
Sarah Rees Brennan: Demonin merkitsemät (demoneja, mutta ei enkeleitä ja aika kaukana kristillisestä myologiasta. olen lukenut ja suosittelen, vaikkei ihan olisikaan mitä haet. ensimmäinen osa trilogiassa, toinen tulee tänä vuonna englanniksi)
Becca Fitzpatrick: Hush Hush (en ole lukenut, kuulemma kuin Twilight mutta enkeleitä)
Lauren Kate: Fallen on samaa kamaa.
Cassandra Clare: Mortal Instruments- sarja (olen lukenut ekan osan joka on suomennettu nimellä "Luukaupunki". pseudo-enkeleitä jotka lahtaa demoneja. muitakin yliluonnollisia otuksia)
Sarjiksista ainakin Hellblazer käsittääkseni esittelee välillä enkeleitä ja paholaisia. Pitkä sarja mutta saanut paljon kehuja.
Urban fantasya nuo kaikki ovat, sellaista kun pääosin luen. Jos englanninkieli ei tuota ongelmia, voit hakea netistä vaikka Googlella "urban fantasy demons angels" ja sitten kokeilla, jos joku kirjakauppa niitä Suomeen tuo. Urban fantasyssa kai noita aiheita eniten käsitellään. Ja niinhän sitä jenkkilässä huhutaan, että enkelit on uudet vampyyrit ja niitä tulee tänä vuonna olemaan kirjoissa paljon :P - Meil
Muistaakseni on olemassa joku lastensarja Enkeliakatemia jossa koulutetaan enkeleitä. :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä6610792Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13410221- 237973
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776404Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.395267- 704934
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1354235Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas63799Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313514- 663227