http://www.youtube.com/watch?v=SU_HiwP01pw
Katsokaapas tuota laulajaa oheisessa videossa tubessa..onko tää Juha Metsäperä kun laulaa tässä vai vain joku saman näköinen..?
Katsokaapas tuota laulajaa oheisessa videossa tubessa..onko tää Juha Metsäperä kun laulaa tässä vai vain joku saman näköinen..?
Vastaukset 46
Vanhimmat
Juhahan se siinä
Tässä vähän lisätietoa
http://www.hantemusiikki.fi/kalabaliikki.htm
Niin kuin kuvassakin näkyy, hän on kovasti eläväinen esiintyjä. Lavashow on aina taattu hänen keikoillaan! Bändi on muuten Resiina orkesteri!
kyllä Kalabaliikki ei Resiina.Kalabaliikiin kuuluu Juhan lisäks Marko Pekkarinen (Resiinasta),Jaakko Heiskari,Antti Parviainen ja Tommi Haarala.
Juhan veli Jani kuului alkujaan kalabaliikkiin. Soittaa tuossa videossa bassoa.
tämä velipoika laulaakin :)
http://www.youtube.com/watch?v=qoQ45dQBpvk
Pitää korjata hetimmiten väärä tieto. Juhan veli ei ole ollut koskaan Resiina bändissä soitamassa. Alkuaan kun nimenä oli Hurmio olivat Harri Hakamaäki koskettimet, Harri Suikkanen kitara, ´Sampo Riskilä basso, Samuli Mäkelä rummut. Sittemmin miehistöä vaihtui ja alkoi hiukan myöjhemmin myös esiintyä Resiina yhtyeenä. Siihen kuluivat Harri Hakamäki koskettimet, Marko Pekkarinen basso, Samuli Mäkelä rummut ja Vesa Karhula kitara. Vesan lähdettyä opiskelemaan kokotoimisesti tilalle tuli kitaraan Juuso Torpakko. Harri Hakamäki jäi pois keväällä ja hänen tilalleen koskettimiin tuli Janne Salkolahti. Hienoa porukkaa on ollut koko bändi koko ajan! Juhan veli Jani kyllä osaa todella myös laulaa. Hämnen alaansa musiikissa on paremminkion operetit ja ooppera tyyli! Jaakko Heiskari ja Tommi Haarala ovat tuuranneet joskus samoin kuin Antti, jonka sukunimeä en muista!
Siis Juha Metsäperällä ei ole ollut koskaan Kalabaliikki yhtyettä taustallaan. Hänen alkuperäinen yhtyeensä nimi oli Hurmio, joka oli pakko vaihtaa ja Juha keksi sille nimen Resiina. Muita yhtyeitä ja nimiä Juhan bändillä ei ole ollut!
Kyllä Juha lauloi Kalabaliikissa ennen Hurmiota. Monesti olin heitä kuuntelemassa eri puolilla Oulua.
Kalabaliikissa soittivat Tommi Haarala, Antti Parviainen, Jaakko Heiskari ja Jani Metsäperä. Juha soitti myös kitaraa ja lauloi. Muistaakseni vähän myöhemmin tuli bändiin Janin tilalle Marko Pekkarinen bassoon.
Mutta kuka osaa kertoa asiasta totuuden :))
Kysäisin jossain vaiheessa Juhan toiminnasata ja bändeistä. Hän sanoi, että hänellä on ollut useitakin eri bändejä ennen kuin on pyydetty HMC:n taholta levyttämään ja lavatähdeksi (jota hän todella on). Sen jlkeisnnä aikana on sitten ollut alussa lainabändejä esiintymisissään, pääasiassa Velvet. Sittemmin tuli kuvioihin Hurmio juhannuksen jälkeen 2006, joka joutui muuttamaan nimensä Resiinaksi! Tämä Juhan itensä kertomana!
Vai on Mettäperä nykyään klassisen laulaja, ainakin kerran eräs Oululainen laulunopetta (Pertti Rasimus)kutsui kuuntelemaan Metsäperän tekniikkaa ja hevi tekniikoita laulettiin,nöyränä lähdin sen jälkeen pois. Sanottakoot että olen laulajana bändissä joka on tehnyt useamman levyn ja keikkaillut muuallakin kuin Suomessa. Mettäperän ääni riittää täyttämään vaikka jäähallin ilman mikkiä ja laulaa ylä-äänet jolle Gillanikin olisi kateellinen,mikä pahinta ei tuota edes minkäänlaista tuskaa. Toivon kuitenkin ettei nyt sentään iskelmään siirry,klassinen menee mutta iskelmä huh huh.
Metsäperän ääni ei tosiaankaan ole kummoinen.
nimen omaan iskelmää? Pienen hetken ja kaikkea muuta. Sekoitetaankohan täällä nyt Metsäketo häneen?
Metsäperä Juha on nimen omaan tanssi- ja iskelmälaulaja! Ilmeisesti joku sekottaa Metsäkedon Tomiin, joka laulaa klassista! Juhalla on todella upea ääni! Pääsee vaivatta korkealle, mutta pystyy ottamaan myöskin matalat äänet. Hänellä on musiikillisesti laaja skaala! Ja mikä on myöskin mainittavaa, että hän ei vaan pelkästään laula, vaan lavashow pyörii joka kerran. Ei jätä koskaan kylmäksi hänen esiintymisensä!
Itse puhuin kylläkin tästä iskelmätähtösen veljestä joka tuossa yhdessä pätkässä oopperaa vetää, enpä nyt tuohon Juhaan osaa kantaa ottaa, iskelmä ei kuulu millään muotoa harrastuksiin ja tälläkin palstalla vierailin täysin sattuman oikusta, näyttääs e samaa paskaa olevan joka puolella kirjoittelu
Merkillistä touhua kun tullaan tänne suu vaahdossa selittelemään ja leikkimään asiantuntijaa,mutta sitten puhutaankin ihan eristä artistista kuin mainitsee,hoh hoijjaa mikä...
Kun lukee koko viestiketjun niin huomaa mistä kukin puhuu varmaan :)
vielä. Juha Metsäperä laulaa iskelmää ja Jani Metsäperä klassista. He ovat siis veljeksiä. Miten tämä asia on niin vaikea ymmärtää? Molemmat omalla alueellaan hyvä laulajia.
Nää velipojat Jani ja Juha ovat tosi upea äänisiä laulajia. Kummallakin on oma saransa, ja eivät kilpaile missään tapauksessa keskenään.
en kyllä menisi takuuseen tämän Janin erinomaisuudesta ainakaan tuon videon perusteella sanomaan, kaveri ei pysy oikein edes nuotissa loppupuolella ja epäilen vahvasti että nauhoitus on tehty tietokoneella ja siinäkin onnistuttu huonosti, huomaa välillä selvästi että ääni tulee viiveellä.
ammattilainen siellä huutelee :D :D
Luulen että olet kaukana ammattilaisesta. Jos olisit ammattilainen huomaisit yhden asian tuosta laulusta. Katsotaan tiedätkö :D
Ei ole Juha siirtynyt laulamaan klassista. Klassista laulaa hänen veljensä Jani Metsäperä joka on tosiaan ilmeisesti tuon Rasimuksen oppilaana ollut..vai onko vieläkin, tiedä häntä. Mutta kaksi eri miestä ja täysin erityylistä musiikkia vetävät. Youtubesta löytää molempien laulua kun hakee nimillä. Jani laulaa siellä kyllä Elvistäkin, mutta pääsääntöisesti siis klassista.
Ei Juha ole kenenkään Rasimuksen musiikkioppilaana ollut, vaan Jussi Rasinkankaan. Jani ja Juha todella ovat upea äänisiä kavereita. Kannattaa käydä kuuntelemassssa. Ja Juhallahan lavoilla pyörii mukana myös lavashow, joka ei jätä kylmäsksi ketään!
Olin juha Metsäperän keikalla ja en siellä kyllä mitään lavashowta nähnyt,ihan normi laulamista vain,eikä sekään mitenkään erikoisen hyvää.
Aurassa olin vastikään Juhaa katsomassa ja hienosti ja todella mukaansavetävästi esiintyy. Ja se lauluääni on kuin samettia korvilleni. Veljeään en ole missään nähnyt.
Oliko sulla lasit kadoksissa, vai olitko ehkes jossakin nurkassa, josta ei lauteille näkynyt. Eihän sokeana näe mitään! No, jos ei pidä tenoriäänisestä laulusta, niin silloin voi olla ettei se kosketa. Mutta muista, että Juhan lauluista tykkää monet tuhannet ihmiset. Monet palstavat yhä uudelleen ja uudelleen hänen keikoilleen pitkistäkin matkoista! Se on vissi juttu, ettei kaiki kolahda kaikkiin, ja ei pidäkään, sillä laulajia Suomessa on melkoinen joukko. On siis vara valita!
Olen ollut nyt kahdella Juhan keikalla ja kolmatta ei todellakaan tule.
Ensimmäiselle lähdin uteliaisuuttani ja ei oikein kolahtanut,no siitä sitten jonkin ajan kuluttua menin toiselle katselemaan jos meno olisi parantunut,mutta ei.. En ymmärrä miksi jotkut täällä niin ylistävät häntä,kun minusta hänen keikallaan ei ollut mitään loisteliasta kuin väitetään.
Ja monia vuosia olen eri artistien ja bändien keikoilla käynyt,mutta tästä Juhasta ei nyt ollut mihinkään,sori vaan mutta tämä on minun mielipiteeni vaikka joku vastaan täällä vänkäisikin.
En mä ainakaan menis katsomaan ketään artistia edes toista kertaa jos en tykkäisi. Eikö Juha katsonut sinua silmiin niillä ihanilla silmillään ja tykkäsit siittä huonoa. Juha on hemmetin hyvä laulamaan, hyvännäköinen ja erittäin symppis ja positiivinen ihminen. Sellaisia ei tänä päivänä kovin usein tanssilavoilla näe.
Hieno juttu, että on meitä muitakin - sanoisinko tuhansia jatas tuhansia - jotka pidämme Juhan äänestä, olemuksesta, esiintymisestä ja miellyttävästä persoonasta. Häviävän pieni joukko on niitä, jotka eivät tällaisesta symppis tyylistä tykkää. Mutta meitähän on moneksi. Noihin ei ilmeisesti uppoa mikään muu, kuin tattina paikallaan seisovat artistit! Onneksi on vara valita! Minäkään en meinsi sellaisen keikalle, josta en pidä! Esimerkiksi 'Paula Koivuniemeeä en mene mistään hinnasta kuuntelemaan!
Meitä moneen junaan.Tykkään hyvin hyvin paljon symppis Juhasta kuten myös iki-ihanista
Resiinan pojista,ovat kaikki aivan ihania.Minä ainaskin kattelen mielummin Juhan heilumista kuin paikallaan seisovaa artistia.Koskaan ei tiedä mitä Juha keksii keikoillaan tehdä....
Mä oon samaa mieltä edellisen kirjottajan kanssa,en mee ikinä kattoo Paula Koivuniemen keikkoja,en pidä hänen raakkuvasta äänestä ja jos sen kappaleita tulee radiosta se menee hyvin äkkiä kiinni tai toiselle asemalle. =/
Huomenna toivon mukaan meen kattoo Juhaa ja Resiinaa Lohjan Loheen. =)
Ei riitä että yrittää korvata sen "lavaheilumisellaan".
oli ensimmäinen orkka jossa Juha soitti veljensä kanssa, bändin perustivat veljekset yhdessä, käyttivät joka keikalla melkein eri nimeä joten Kalabalik ihan osuva nimi bändille muutenkin.
Eikö kympin lauluäänen omaavalla artistilla muka ole lauluääntä?! Nyt kyllä mokaist pahan kerran! Ja vaikka Juha lavalla pelleileekin, niin se ei vähennä artistin uskottavuutta eikä vaikuta upeaan lauluääneen mitenkään! Muutenkin Juha ja Resiinan pojat ovat tosi mukavia kaikki! Menen taatusti jatkossakin heitä kuuntelemaan ! Tänä iltana heti jo!
Kiitos sinulle, joka kritsoit ja arvosteli Juhan lauluääntä ja esiintymistä! Sait aikaan sen, että ainakin parikymmentä ihmistä, jotka eivät ole aiemmin olleet Juhaa kuulemassa livenä tulivat nyt häntä kuuntelemaan ja katsomaan esiintymistään. Jokainen heistä tykästyi kovin Juhan esitykseen ja sanoivat tulevansa vastakin hänen keikoilleen, kun on sopivan matkan päässä.
Niin! On meillä Suomessa osavien muusikoiden ja Artistioen joukko! Kaikki varmasti panevat parastaan, kun julkisesti esiintyvät. Kaikki ei vaan kolahda kaikkiin! Niinhän sen tulee ollakin! Jokaisella on oma panoksensa annetavanaan!
En ole aiemmin kommentoinut tällä palstalla, mutta nyt kommentoin ja kiitän!
Mukavaa nähdä täällä tuttu nimimerkki! =) Mukavaa,että Juha on saanut paljon uusia faneja! =)
En jaksanu kirjautua sisään taas uudelleen!Ihan typerää,ku pitäs moneen kertaan kirjautua sisään!! =//
Ihan ok meininki hänellä on mutta ei sellainen joka saisi lähtemään uudestan keikalle.
Ihan perus karaokelaulaja.
Sopii karaokebaariin. Ei ole ääntä niin ei ole.
Sulla vissiin on kaksi kymppiä ainakin laulusta! Höhö...! Sama mummeli siinä vauhklaa vaan eri nimimerkeillä ja pikkusen muunnostaa tekstiään! Jos ei kympin (paras mahdollinen kouluarvionumero muuten) lauluäänen omaavalla ole lauluääntä, niin eipä sitten yhdenkään laulajan kannata tulla esiintymään tuon prerusteella. Juhalla on sointuva tenoriääni, josta tykkää valtava määrä ihmisiä. Sen osoittaa jo sekin, että hänen keikoillaan on väkeä paljon ja faneja lisääntyy joka keikalla lisää! Mee sinä sitten sellaisten keikoille, joista tykkäät ja kunnioita niitä, jotka tykkäävät Juhasta ja esiintymisestään. Kukaanhan ei kaiketi pakota kuuntelemaan sellaista artistia, josta ei pidä!
Kuule en ole kirjoittanut tähän ketjuun kuin tällä nimimerkillä, luule mitä luulet. Kuvitteletko että kukaan muu kuin minä ei tänne kirjoittele, hahhaa.
Ja ei kaikkien ole pakko tykätä Metsäperästä. Minusta hän ja hänen musiikkinsa ovat tavattoman tylsiä. Ja mun koulunumeroni ei liity tähän mitenkään, mutta ihmettelisin jos tuo Metsäperä olisi saanut viitosta parempaa.
Mikä se vetää mielen noin katkeraksi näin jouluaaton aattona? Taitaa olla murkkuiän tuomia ongelmia. Relax :)
En ole yhtään katkera. En vain tykkää Metsäperästä, ei siihen tartte olla katkera. Ja tää lässytys saa loppua tähän. En aio enää vastata vaan rupean joulunviettoon. Sulla on ongelma jollet siedä sitä että kaikki ei siitä tykkää. Relaa itse.
Tällä Metsäperällä varsin miehekäs tenoriääni, todella vakuuttavan kuuloista!!on hienoa että maassamme tämän tasoisia laulajia! Ollaan ylpeitä.
Hyvää vuodelle 2010!
Ääni on mitäänsanomaton ja tavallinen. Ei millään lailla persoonallinen ja erottuva.
Juhan lauluääni erottuu todella joukosta. Hänellä on upea peroonallinen tenorilauluääni! Kun kuulee vaikka radiosta, niin huomaa sen, että ei ole tylsää kuunneltava tuon miellyttävä äänisen artistilla laulut!
Mariset sitten ihan samalla lailla, kuin muutkin jotka ovat eri kuin sinä(?) Sulla ei nähtäväasti oo hyviä päiviä ollenkaan. Mutta onneksi sinunkaltaisasi on vain muutama miljoonasta.