Nyt kaikki taputtamaan

Berlusconin syytesuoja murtui. Vahingonilo on parasta iloa.
12281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minäkin kirjoitin satiirisesti joskus, kun se Ber...koni moitti niitä meidän puukirkkoja. Nyt sitten
saa niihin haavoihin hiukan lääkettä.

Äänestä
  • kämmeniin ihan sattuu, mutta pauke kuuluu:D

    Äänestä

  • pilvi* kirjoitti:

    kämmeniin ihan sattuu, mutta pauke kuuluu:D

    miehelle, joka vasta äsken kehui olevansa maansa kaikkien aikojen paras pääministeri. Toivon mukaan Italian historiassa alkaa uusiluku ja "mussolinien" aika on jo ohi.

    Äänestä

  • Hintriika* kirjoitti:

    miehelle, joka vasta äsken kehui olevansa maansa kaikkien aikojen paras pääministeri. Toivon mukaan Italian historiassa alkaa uusiluku ja "mussolinien" aika on jo ohi.

    Suomen historiassa sossujen aika vaan jatkuujajatkuujajatkuukutenmyöspirtissäjatkuuuuuu

    Äänestä

  • Vahingon ilo - iloista vilpittömin; tietää 'suuri yleisö'.

    Silvio teflon-Berusconella pätäkkää sen verran rajusti, ettei meitin ironiapläjäykset hänellä missään tunnu.

    Äänestä

Mihin joutuu Italia kun sillä ei ole yhtään kyvykästä johtajaa, edes huonoa.

Äänestä

mitä tuleman pitää, eiköhän noinkin suulas mies
löydä porsaan reikiä, nahkansa pelastamiseksi.

Äänestä

Lautakasa jutun jälkeen on parasta varsin voimakkaasti kritisoida Ylen kanavien uutisointeja asiasta jos toisestakin. Raiunon sivuilta löytyy tietoa Italian Berlusconin asioista. Berlusconi ei häviä näyttämöltä aikoihin koska asioiden käsittely saattaa kestää jopa 10 vuotta.

Kannattaak o noteerata näitä Ylen vaahdottamia asioita, kun näyttää siltä että turkki näyttää varsin reikäiseltä lautakasa jutun jälkeen.
Kun on vuosikymmenet temmelletty vetämällä UKK:n selkänahka seinälle jatkuvalla syötöllä ja reikiä ei ole siitä löytynyt. Olisi nyt ajankohtaista alkaa nostelemaan UKK:n jälkeisten presidenttien selkänahkoja seinille tarkasteltavaksi millaisia reikiä niistä löytyy.

Äänestä

ja mokomille taputtaisin.
Eipä ole mielestäni aihetta meilläkään pullistella edes kansana, niin paljon on korruptiota ja väärinkäytöksiä pullahtanut esiin, että korkki on jo omastakin pullostamme korkealla.

Kummallinen tapa hekumoida muiden maiden kansalaisten virheillä.
Ne on kuin mustikkatahra lapsen poskessa, jos ajatellaan mitä kaikkea eurooppalaisessa yhteiskunnassa kaiken kaikkiaan tapahtuu ja on tapahtumassa.
Siellä tehdään naurettavia päätöksiä, mummolta kielletään kahden kanan pitäminen navetassaan, pappa ei saa kasvattaa porsasta joulukinkuksi omilla bipojätteillään vaan nekin kuskataan kaatopaikalle.

Siellä päätetään niin naurettavista asioista ettei ymmärrys aina riitä, ovatko he eläneet pussissa jotka noita päätöksiä ja asetuksia muovaavat.

Pian pitää pieraisuunkin anoa lupa, päästörajoitus nääs.

Mitä minä taputan Italian omien politiikkojen vahingoista, ei ennätä aina omilleenkaan taputtamaan.
Jos saisin päättää, jätelaki uusiksi, energiasäästölamput kiellettyjen listalle (elohopeariski on olemassa, kaikki kunh neivät huolehdi jätteitä oikeisiin paikkoihin) led valojen kehittämiseen panostamista lisättävä ja ne otettava laajempaan käyttöön. Mummoille ja papoille vapautus tietoliikennemaksuista, jne...
Taputan kun jotain noista, tai muuta meidänkin elämäämme ja toimintaamme rajoittavaa on päätetty järjellä, ei vain päättämisen vuoksi.
Olkoon se päätökseen johtaneen esittelyn antaja sitten vaikka timbuktusta kotoisin, taputan kämmenet helliksi.

Äänestä
  • Me olemme osa Eurooppaa ja osa EU:ta. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, halusimme tai emme. Ei Silvio ole ainoa epäkohta, mutta sangen näkyvä ja kuuluva! Jos hänet edes joskus saadaan edesvastuuseen, se on edistystä. Toivottavasti kotoisetkin herramme (ja rouvamme) joskus vastaavat omista tekosistaan.

    Äänestä

  • Hintriika* kirjoitti:

    Me olemme osa Eurooppaa ja osa EU:ta. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, halusimme tai emme. Ei Silvio ole ainoa epäkohta, mutta sangen näkyvä ja kuuluva! Jos hänet edes joskus saadaan edesvastuuseen, se on edistystä. Toivottavasti kotoisetkin herramme (ja rouvamme) joskus vastaavat omista tekosistaan.

    ja rajusti, jos vielä saisin Perlus-conin pään käsien väliin joka lyonnillä, olisi hän sen jo ansainnut, ja voisin siitä hyvästä tarjoilla mämmiä hänelle siitähän se ukkeli sanoi aika ilkeästi.

    Porsas se herra on ollut, EUn kokouksissakin käytös ylimielinen ja yhteyksiä on myös Italian mafiaan!

    Äänestä

ja samoin minäkin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


j.pellervoinen kirjoitti:

Berlusconin syytesuoja murtui. Vahingonilo on parasta iloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu