Olen varaamassa puolisoni kanssa matkaa tammikuulle. Suositteletteko Vietnamia vai Thaimaata? Tarkoitan nyt lähinnä säiden ja muiden puolesta, makujahan on monia. Onko jommassa kummassa maassa takuuvarmemmin lämmintä, toisessa sataa tms. Kiitos asiasta tietäville :)
Thaimaa vai Vietnam?
5
1103
Vastaukset
- auringonotolle
Sateita ei tarvitse pelätä kummassakaan. Taatusta kuivaa. Silloin on kuiva kausi ja turistisesonki. Eli jos haluaa välttää ruuhkaa, niin ainakin Thaimaassa on paljon farangeja. Mutta eipä se tahtia haittaa. Hinnat voivat olla piirun verran korkeammat.
- gril
tammikuussa - ei sada kummassakaan paikkaa. Vietnamissa on miellyttävämpi ilmasto kuin thaimaassa, ilma ei ole niin kosteaa. Lämmintä, mutta kuumuus ei ole niin painostavaa kuin thaimaassa. Molemmat ovat hyviä paikkoja. Vietnamiin jos haluaa rannalle esim. phan thiet on hyvä paikka miinuksena bussi matka saigonista.
Ei se silti miunulle ollut ongelma - hyvä ilmastoitu bussi ja hyvä tie - ruuhkan takia matka kestää.
saigon-phan thiet hyvä yhdistelmä. hintataso on vietnamissa reilusti halvempi kuin thaimaassa.
Thaimaa on vähän kehittyneempi maa ja näkyy hintatasossa. Thaimaassa isot turistimäärät vietnamissa pienemmät.
Maissa on yhtäläisyyttä paljon. Vietnam on "siistimpi" paikka ei tyttö- poika baareja .
Palveluja löytyy, on jalkahoitoja, hierontaa. Vietnamissa puhutaan vähempi englantia kuin thaimaassa.
Suosittelen vietnamia, koska nyt se on vielä enempi "aito" paikka ja kaikki kehitys on vasta alussa.
Phan thiet rauallinen rantapaikka- ruokaravintoloita löytyy eri vaihtoehtoja sekä ihan ok rannat.
Saigonissa kannattaa viettää muutama päivä lomasta.
Erilaisia retkiä järjestetään myös vietnamissa.
Molemmissa paikoissa kannatta lomailla. - Vietnamissa sataa
Edellisiä viestejä kannattaa kuunnella hieman varauksella. Riippu minnepäin Vietnamia meinasitte mennä. Maa on pitkä. On kun vertailisi Hangon ja Helsingin säitä.
Tammikuussa voi hyvinkin Vietnamissa tulla vettä, varsinkin pohjoisessa. Hanoissa saattaa olla hyvinkin kylmä jopa päiväaikaan ja vettä tulee päivittäin. Esim. viimeisen kymmenen vuoden aikana tammikuussa on Hanoissa satanut melkein pävittäin. Keskiosienkaan lämpötiloissa ja auringonpaisteesta ole aina hurraamista.
Olin toissa vuonna Hanoissa, Vihnissa ja DaNangissa tammikuussa ja vettä tuli kun aisaa. Lämötila oli päivällä n.15 astettetta. Ei tuo mua haitannut mutta jos aurinkoa lähtee hakemaan Vietnamista niin kannattaa suunnata maan eteläosiin. - menenkö uudelleen?
Olin pari vuotta sitten yhdistelmämatkalla Saigon/Nha Trang pvl tammikuuta ja rantapaikassa oli
iltaisin kylmä tuuli ja päivisinkin merenkäynti voimakasta ja tuulista.Kaupunki pieni,ruoka hyvää,rannalla
kaupustelijoita,retkiä ihan kivasti.Iltaisin runsaasti sähkökatkoja,kestivät pienen hetken kerrallaan.
Ei shoppaajan paikka.Mielestäni hieman ankea.Paikallislento välillä Saigon Nha Trang.
Saigonissa kuin muurahaispesässä,mopoja,polkupyöriä.Näkemistä kyllä sielläkin,retkiä ihan kivoja.
Shoppauskin onnistui.Hintataso hieman Thaimaata edullisempi.Hotelli hyvä,ruoka hyvää.
Mutta ei ihan minun paikkani,joku ei loksahtanut ns.paikalleen.
Kaipasin Thaimaan lämmintä kosteaa ilmastoa ja temppeleitä,vaeltavia munkkeja.
Muuten kyllä Saigonissakin on tyttö ja poikabaareja ja muuallakin Vietnamissa. - Maddis
Tämä vastaus ei auta enää kysyjää, mutta kerron kokemuksistani silti, jos joku muu myöhemmin miettii samaa.
Itse olin Etelä-Vietnamissa parisen viikkoa juuri tammikuussa. Saigonissa ollessamme vettä tuli taivaan täydeltä. Kyse ei ollut mistään kuurosta vaan sade kesti koko päivän. Saigonissa tapasimme erään suomalaisen, joka kertoi, että samaa oli jatkunut jo pari viikkoa. Muutaman päivän jälkeen jatkoimme Nha trangiin, jossa vietimme kolme päivää. Yhtenä päivänä pystyi olemaan rannalla. Muuloin oli liian pilvistä. Sitten lähdettiin Mui nehen (Phan thiet) metsästämään aurinkoa ja sieltä se aurinko löytyi :) Viikko ehdittiin sitten nautiskella auringostakin. Eli jos lomalta haluaa aurinkoa, niin uskaltaisin suositella Thaimaata. Meillä kyllä oli aivan mahtava loma sateisesta säästä huolimatta Vietnamissa. Kyllä siellä tekemistä ja nähtävää oli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?792891Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282607Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472411Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122104Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111622- 1671403
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa291118- 521072
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15856Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois111846