Thaimaa vai Vietnam?

-Nea-

Olen varaamassa puolisoni kanssa matkaa tammikuulle. Suositteletteko Vietnamia vai Thaimaata? Tarkoitan nyt lähinnä säiden ja muiden puolesta, makujahan on monia. Onko jommassa kummassa maassa takuuvarmemmin lämmintä, toisessa sataa tms. Kiitos asiasta tietäville :)

5

1194

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auringonotolle

      Sateita ei tarvitse pelätä kummassakaan. Taatusta kuivaa. Silloin on kuiva kausi ja turistisesonki. Eli jos haluaa välttää ruuhkaa, niin ainakin Thaimaassa on paljon farangeja. Mutta eipä se tahtia haittaa. Hinnat voivat olla piirun verran korkeammat.

    • gril

      tammikuussa - ei sada kummassakaan paikkaa. Vietnamissa on miellyttävämpi ilmasto kuin thaimaassa, ilma ei ole niin kosteaa. Lämmintä, mutta kuumuus ei ole niin painostavaa kuin thaimaassa. Molemmat ovat hyviä paikkoja. Vietnamiin jos haluaa rannalle esim. phan thiet on hyvä paikka miinuksena bussi matka saigonista.
      Ei se silti miunulle ollut ongelma - hyvä ilmastoitu bussi ja hyvä tie - ruuhkan takia matka kestää.
      saigon-phan thiet hyvä yhdistelmä. hintataso on vietnamissa reilusti halvempi kuin thaimaassa.
      Thaimaa on vähän kehittyneempi maa ja näkyy hintatasossa. Thaimaassa isot turistimäärät vietnamissa pienemmät.
      Maissa on yhtäläisyyttä paljon. Vietnam on "siistimpi" paikka ei tyttö- poika baareja .
      Palveluja löytyy, on jalkahoitoja, hierontaa. Vietnamissa puhutaan vähempi englantia kuin thaimaassa.
      Suosittelen vietnamia, koska nyt se on vielä enempi "aito" paikka ja kaikki kehitys on vasta alussa.
      Phan thiet rauallinen rantapaikka- ruokaravintoloita löytyy eri vaihtoehtoja sekä ihan ok rannat.
      Saigonissa kannattaa viettää muutama päivä lomasta.
      Erilaisia retkiä järjestetään myös vietnamissa.
      Molemmissa paikoissa kannatta lomailla.

    • Vietnamissa sataa

      Edellisiä viestejä kannattaa kuunnella hieman varauksella. Riippu minnepäin Vietnamia meinasitte mennä. Maa on pitkä. On kun vertailisi Hangon ja Helsingin säitä.

      Tammikuussa voi hyvinkin Vietnamissa tulla vettä, varsinkin pohjoisessa. Hanoissa saattaa olla hyvinkin kylmä jopa päiväaikaan ja vettä tulee päivittäin. Esim. viimeisen kymmenen vuoden aikana tammikuussa on Hanoissa satanut melkein pävittäin. Keskiosienkaan lämpötiloissa ja auringonpaisteesta ole aina hurraamista.

      Olin toissa vuonna Hanoissa, Vihnissa ja DaNangissa tammikuussa ja vettä tuli kun aisaa. Lämötila oli päivällä n.15 astettetta. Ei tuo mua haitannut mutta jos aurinkoa lähtee hakemaan Vietnamista niin kannattaa suunnata maan eteläosiin.

    • menenkö uudelleen?

      Olin pari vuotta sitten yhdistelmämatkalla Saigon/Nha Trang pvl tammikuuta ja rantapaikassa oli
      iltaisin kylmä tuuli ja päivisinkin merenkäynti voimakasta ja tuulista.Kaupunki pieni,ruoka hyvää,rannalla
      kaupustelijoita,retkiä ihan kivasti.Iltaisin runsaasti sähkökatkoja,kestivät pienen hetken kerrallaan.
      Ei shoppaajan paikka.Mielestäni hieman ankea.Paikallislento välillä Saigon Nha Trang.
      Saigonissa kuin muurahaispesässä,mopoja,polkupyöriä.Näkemistä kyllä sielläkin,retkiä ihan kivoja.
      Shoppauskin onnistui.Hintataso hieman Thaimaata edullisempi.Hotelli hyvä,ruoka hyvää.
      Mutta ei ihan minun paikkani,joku ei loksahtanut ns.paikalleen.
      Kaipasin Thaimaan lämmintä kosteaa ilmastoa ja temppeleitä,vaeltavia munkkeja.
      Muuten kyllä Saigonissakin on tyttö ja poikabaareja ja muuallakin Vietnamissa.

    • Maddis

      Tämä vastaus ei auta enää kysyjää, mutta kerron kokemuksistani silti, jos joku muu myöhemmin miettii samaa.

      Itse olin Etelä-Vietnamissa parisen viikkoa juuri tammikuussa. Saigonissa ollessamme vettä tuli taivaan täydeltä. Kyse ei ollut mistään kuurosta vaan sade kesti koko päivän. Saigonissa tapasimme erään suomalaisen, joka kertoi, että samaa oli jatkunut jo pari viikkoa. Muutaman päivän jälkeen jatkoimme Nha trangiin, jossa vietimme kolme päivää. Yhtenä päivänä pystyi olemaan rannalla. Muuloin oli liian pilvistä. Sitten lähdettiin Mui nehen (Phan thiet) metsästämään aurinkoa ja sieltä se aurinko löytyi :) Viikko ehdittiin sitten nautiskella auringostakin. Eli jos lomalta haluaa aurinkoa, niin uskaltaisin suositella Thaimaata. Meillä kyllä oli aivan mahtava loma sateisesta säästä huolimatta Vietnamissa. Kyllä siellä tekemistä ja nähtävää oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 123
      1291
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1062
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      49
      427
    18. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      418
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    Aihe