kertokaapa tyhmälle peer to peer käräjöinnistä

pelkääjä pelkää

kertokaapa tyhmälle vähän peer to peer ohjelman kautta ladatuista/jaetusta leffoista.

Tehdään kaksi oletusta: Open WiFi ja yksi tietokone.

Tehdään hypoteettinen tilanne: poliisi tulee ovelleni ja väittää minun ladanneen ja jakaneen jotain leffaa. tiedän itse ettei näin ole ja ilomielin annan koneeni poliisien huostaan. koneelta ei löydy leffoja tai ohjelmia joita olisi ladattu tai jaettu. kerron open wifistäni joka oli jääny koko kansalle auki kun viimeksi laitteen uudelleenkäynnistin resetillä enkä tiedä kauanko se kerkesi olla auki ennenkuin vaikka sanotaan nyt 2kk sitten huomasin sen olevan auki jolloin suojasin sen.inhimillinen erehdys. sanotaan että joku käytti langatontani ja teki nämä teot. Onko mahdollista selvittää tarkemmin esim latauksen ja jakaneen koneen tietoja, esim käyttistä, sarjanumeroa, mac osoitetta yms? ja täten puhdistaa maineeni?

2

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nettipappa

      Koneesi pysyy takavarikossa vuoden tai pari. Myös kaikki muu lähtee. Videot, dvd-soittimet, kamerat yms. Sitten käräjillä juttu saattaa raueta näytön puutteessa ja saat vanhentuneet laitteesi takaisin. Poliisin rekisterissä pysyt kuitenkin kuolemaasi asti ja olet aina eritystarkkailussa.

      • sdffd

        Suomen Poliisia tuskin sun wifit kiinnostaa elikkä ne tuskin tekee mitään. Peruskyttä ei osaa käyttää tietokonetta ja tietokoneen taitoiset on niin työllistettyjä tosirikollisten perässä juoksemisesta että niillä ei ole aikaa sun konetta valvoa. Voit vapaasti downlodata ja tehdä mitä sua huvittaa kun ketään ei kiinnosta. Poliisilla ei ole varaa palkata kovan tason tietokoneihmisiä elikkä ne käyttää aika surkean tason asiantuntijoita jotka ei ymmärrä tietokoneista mitään. Kukaan kovatasoinen ei konsultoi poliiseja minkään leffan takia kun niillä ei ole varaa maksaa.

        Kova tasoiset ammattilaiset niinkuin itse laskuttaa niin helvetisti että siihen menee 100 poliisin palkka kun mä kattoisin sun konetta ja wifiyhteyttä elikkä kytät ei maksa mulla tarpeeksi niin mue ei kiinnosta kattoa ja tuskin kukaan joka mitään osaa viittii katsoa jos ei saa jotain hintuintiaania kattomaan joka pistää koneet täyteen pornoa. Lataa mitä vaan - ketään ei kiinnosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1827
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1439
    3. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      87
      1202
    4. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      67
      1007
    5. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      971
    6. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      44
      967
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      920
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      35
      887
    9. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      47
      876
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      809
    Aihe