FST5-kanavalla näytetty Park-nuoriso-ohjelman Prometheus-leiriä käsittelevä jakso on katsottavissa viikon ajan YLE Areenassa osoitteessa http://areena.yle.fi/video/466704 . Ohjelma on puhuttu ruotsiksi, mutta tekstitetty suomeksi. Ohjelma käsittelee protuleiriä varsin kattavasti ja realistisesti. Suosittelen!
TV-ohjelma Prometheus-leiristä
Hathaldir
4523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuten olemme aikaisemmin kuulleet protuja on järjestetty samoissa leirepaikoissa kuin tantraseksiä ja muuta joogaa.
Lisäksi protuja on järjestetty Suomea seksuaalisesti vapaammissa ulkomailla, miksi ?
http://areena.yle.fi/video/462379
MOT: Tantrakultin pimeä puoli
MOT kertoo nyt Romaniasta lähtöisin olevasta seksikultista. Joogaa, tantraa ja eri valtauskontoja sekoittavalla liikkeellä on kymmeniätuhansia kannattajia ympäri maailmaa, myös Suomessa. Joogaliikkeen guru on Romaniassa syytteessä ihmiskaupasta ja alaikäiseen sekaantumisesta. Toimittaja Riikka Kaihovaara kiersi gurun jäljillä Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa ja Romaniassa.
Ohjelma saattaa sisältää lapsille sopimatonta materiaalia.
Erään vuosia sitten käytössä olleen Prometheus-leiripaikan omistaja vuokrasi paikkaa myös tantraseksiporukalle - siis eri aikaan kuin Protulle. Jos a vuokraa leiripaikkaa b:lle ja c:lle, ei b:llä ja c:llä ole muuta yhteistä kuin se, että he maksavat vuokraa a:lle. Hui kauhistus! Protulla ei ole mitään tekemistä tantraseksin kanssa.
Eräs vuosia sitten käytössä ollut leiripaikka sijaitsi Saarenmaalla, Virossa, koska siellä oli mahdollisuus järjestää leiri vanhassa linnassa. Aika kaukaa haettua, että tälläkään olisi mitään tekemistä seksin kanssa.
Moi,
Käsittääkseni itse puhut usein seksistä. Aikaisemmin olet tällä palstalla mm. kertonut, että leiriläiset voivat halutessaan harrastaa seksiä Protuleirillä, edellyttäen ettei se häiritse muita leiriläisiä.
Voivatko muuten apuohjaajat harrastaa Protuleirillä seksiä keskenään? Saako ohjaajat harrastaa apuohjaajan kanssa saksiä leirillä? Apuohjaajathan "joutuvat" odottamaan leirin päättymistä ennenkuin voivat sekaantua leiriläisiin, kuten aikaisemmin olet kertonut.
Protuleirejä järjestetään myös muualla kuin Suomessa. Sovelletaanko siellä kuitenkin Suomen lakeja ja meillä käytössä olevaa 16 v. suojaikärajaa?
Kun kerrot, että olet opettaja niin voinko kysyä missä koulussa olet opettajana?
Vastaan kysymyksiin - usein sinun esittämiisi sellaisiin. Sinä kysyt paljon seksistä, vieläpä samoja kysymyksiä kerta toisensa perään. Niinpä vastaan.
Ei noihin tilanteisiin ole yksiselitteisiä sääntöjä, jotka pätisivät aina. Ei maailma ole mustavalkoinen. Kahden tiimiläisen välinen romanssi ei saa haitata leirin vetämistä - niin kuin helposti käy, jos he keskittyvät enemmän toisiinsa kuin työhönsä, joka on varsin intensiivistä hommaa. Se saattaisi muodostua ongelmaksi, jota olisi käsiteltävä tiimin kesken, vaikka asiaan ei liittyisikään seksiä. Se on ongelma ryhmädynamiikan kannalta. Puikahtaminen jonnekin salaa harrastamaan seksiä ei taatusti ainakaan helpottaisi tilannetta. Vastuullisempaa olisi odottaa leirin päättymistä. Tiimiläiset myös tietävät tämän, ovathan he jo tutustuneet hyvissä ajoin, suunnitelleet leirin yhdessä ja kokoontuvat sen jälkeenkin vielä purkamaan kokemuksiaan. Oleellista tässä ei kuitenkaan ole itse seksi, vaan sen seuraukset yhteisölle. Kahdella 16-vuotiaalla on edelleen oikeus harrastaa halutessaan seksiä keskenään. Prometheus-leiri ei kuitenkaan ole suositeltava paikka sellaiseen.
Ohjaajia ja apuohjaajia on eri ikäisiä. 20-vuotiaan ohjaajan ja 18-vuotiaan apparin suhteessa ei olisi iän puolesta mitään ihmeellistä, kun taas 15-vuotiaan apuohjaajan kohdalla pätevät samat lakipykälät kuin leiriläisten kohdalla. Ohjaajat ovat kuitenkin leirillä aikuisen roolissa, ja heiltä vaaditaan kypsää ja vastuullista käytöstä. Seksin harrastaminen leirillä ei varmastikaan olisi sellaista, kuten ei myöskään minkäänlaisen romanttisen suhteen kehitteleminen liian nuoren ihmisen kanssa. Tiimissä on kuitenkin seitsemän ihmistä, ja jos jotain epäilyttävää ilmenee, muut puuttuvat kyllä asiaan ja vievät sen tarvittaessa eteenpäin tukihenkilön kautta.
Apuohjaajat "joutuvat" odottamaan ihan siinä missä rippikoulun isoset tai mitkä tahansa muut nuorisoleirin vetäjät. Jos kaksi nuorta alkaa seurustella leirin jälkeen keskenään, se ei voi mitenkään kuulua sille järjestölle, jonka leirillä he ovat tutustuneet.
Protuleirejä ei järjestetä muualla kuin Suomessa. Takavuosina järjestettiin yksi protuleiri kesässä Saarenmaalla, Virossa, ja noilla leireillä noudatettiin täsmälleen samoja käytäntöjä kuin millä tahansa muullakin protuleirillä. Ruotsissa vastaavaa toimintaa järjestää Protus Sverige, ja he epäilemättä noudattavat Ruotsin lakeja. Kyseessä on kuitenkin ihan eri yhdistys, jonka käytännöistä en edes tiedä, eikä Protu ole niistä vastuussa. Voit ahdistella heitä asian suhteen, mikäli haluat.
En ole vielä valmistunut opettajaksi, joten en työskentele missään koulussa.