Eli olen mahdollisesti ottamassa itselleni mustan cockerin. Olen kuitenkin kuullut hiukan kiukkuisistakin mustista spanieleista, joten voiko koira ajan myötä muuttua sellaiseksi ajan myötä? Koira ei ole aiemmin ollut esim. lasten kanssa ja minulla käy paljon lapsivieraita, joten sen takia hiukan herättää kysymyksiä..
Musta cockeri
2
411
Vastaukset
- Hukka-Musti
Kiukkuisia ja kilttejä koiria löytyy kaiken rotuisia/värisiä. Ja tietysti koira voi olla lapsille kiukkuinen, jos ei ole pennusta asti niihin totutettu. Jos koira vaikka on kasvanut aikuiseksi saakka rauhallisten ja hiljaisten ihmisten keskuudessa, sitä saattaa alkaa hermostuttaa vaikka lasten kovat ääntelyt. Tai samaten se saattaa tuntea lapsen kaikenmaailman liikkeineen uhkaksi, jos ei ole oppinut, mitä lapset ovat. Mutta joillain koirilla voi tietysti olla kumminkin voimakaskin lapsirakkaus verissä. Sen näkee sitten.
- haukkumama
Cockereissa on värien välillä sellanen "sääntö" että yksiväriset ovat rauhallisempia ja kirjavat sitten villimpiä ja riehakkaampia. Tuntemistani mustista cockereista pari ovat kyllä hyvinkin varautuneita, mutta eivät missään tapauksessa kiukkuisia.
Jos koira on tulossa sinulle pentuna/nuorena, niin saat varmasti sen totutettua lapsiin ajan kanssa jos varovasti etenette :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3492997Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591235- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837