Täytyy sanoa, että nyppi ankarasti, kun joutui viime yönä kuuntelemaan naapurista kovaäänistä kännistä puhetta ja naureskelua yli kahteen yöllä. Eikä se uni tullut heti sittenkään, kun kierrokset kävivät kovilla v-käyrän noustua.
En haluaisi valittaa, vaikka naapuri ei henkilöllisyyttäni tietoonsa saisikaan, mutta yöuni on jotain mitä ei toisilta häiritä, ei etenkään ryyppäämisen vuoksi. Ja mikä siinä on, että jotkut eivät osaa ryypätä möykkäämättä?
Sieltä on kuulunut muistini mukaan vain joskus kerran aikaisemmin vastaavaa, joten pahimmasta tapauksesta ei oel kysymys. Kuitenkin, voihan olla,e ttä eivät siellä edes tajua, miten kännivolyyminsa häiritsee muita, kun eivät tajua sen kuuluvan omaa asuntoaan etäämmälle?
Kuinka herkästi sinä teet valituksen isännöitsijälle? Minä en päiviäni pilaa menetetyillä yöunilla yhdenkään idioottinaapurin tyhmän käytöksen takia.
En haluaisi valittaa, vaikka naapuri ei henkilöllisyyttäni tietoonsa saisikaan, mutta yöuni on jotain mitä ei toisilta häiritä, ei etenkään ryyppäämisen vuoksi. Ja mikä siinä on, että jotkut eivät osaa ryypätä möykkäämättä?
Sieltä on kuulunut muistini mukaan vain joskus kerran aikaisemmin vastaavaa, joten pahimmasta tapauksesta ei oel kysymys. Kuitenkin, voihan olla,e ttä eivät siellä edes tajua, miten kännivolyyminsa häiritsee muita, kun eivät tajua sen kuuluvan omaa asuntoaan etäämmälle?
Kuinka herkästi sinä teet valituksen isännöitsijälle? Minä en päiviäni pilaa menetetyillä yöunilla yhdenkään idioottinaapurin tyhmän käytöksen takia.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Arkiöinä klo 23-07 välisenä aikana jokaisen asukkaan on syytä pitää turpansa tukossa.
Pitäisi AINA muistaa ajatella muita.
Jos joku mölisee tuohon aikaan, niin valitusta menemään, etenkin jos on toistuvaa. Ei tuollaista tarvitse sietää. Ite vuosikausia unettomuudesta kärsineenä tiedän tasan tarkkaan, miten paljon se ottaa päähän, kun ei jostakin ulkoisesta syystä saa nukuttua.
Ihan aiheesta valitat. Tsemppiä ja rauhallisia öitä!
Ei mitään ..ttuilua vaan ihan asiallisesti sanot että kuppia ottaessa voisi pitää pienempää ääntä. Jos ei tehoa,kerro että asian voi hoitaa toisinkin...
menee jo toisella viikolla tämä känniärjyily tässä talossa, no ei paljoa olla nukuttu ei. Tänään olen sitten kirjoittanut valituksen, mutta mistä sitä nimiä siihen saisi? Kukaan ei ole kotosalla ja taitaa puolet väestä olla mukana tässä kännäilytouhussa joten heiltä on turhaa edes kysellä nimeä alle... Kyllä ottaa päähän, ukolle joka näitä kännipippaloita järjestelee koko kylän juopoille onkin seuraava valitus sitten häätö. Mutta mistä pirusta saisi edes toisen nimen tähän paperiin? Kas siinäpä minulla todellinen pulma. Inhoittavinta tässä asiassa onkin se ettei saa öitään nukkua ääliöjuoppojen takia täällä.... Että vi*u**aa, todella täysillä.
Eikös isännöitsijän velvollisuus ole itse ottaa asioista selvää ja kirjoitella huomautusten jälkeen varoituksia? Eihän se voi olla asukkaiden tehtävänä keräillä nimiä toisiltaan?
Siis tarkoitatko, että isännöitsijä istuu rappukäytävässä yökaudet päivystämässä koskahan joku sattuisi metelöimään tai ajaa vaikkapa 30 km toteamaan, miten joku bilettää koko talo raikuen?
Yleensä ne, jotka talossa asuvat, vastaavat ensisijaisesti yhteisestä rauhasta ja viihtymisestä sekä noudattavat sovittuja sääntöjä mm. hiljaisuudesta yöaikaan.
Isännöitsijä ei ole kaikkivaltias ja lain yläpuolella oleva jumala, vaan tarvitsee asukkailta todisteita metelistä. Siihen on muitakin keinoja kuin kerätä nimilista, mutta sitä varten soitetaan isännöitsijälle ja kysytään neuvoa.Isännöitsijä voi toimia vasta sitten, kun riittävää todistuaineistoa on käytettävissä ja annettavista varoituksista on neuvoteltu taloyhtiön hallituksen kanssa.
Isännöitsijät huolehtivat hyyyyyyyyyyvin monista taloista, mikä tarkoittaa että he jakavat aikansa ja tehtävänsä sen mukaisesti.
Tiedän hyvin mitä kaikkea isännöitsijät tekevät. Tarkoitin sitä, että onko kaikkien huomautusten jälkeen tosiaan asukkaiden kerättävä "adressi" ennen varoituksia tai niistä viimeistä? Olettaisi, että moinen toiminta on jopa aika riskaabelia talon asukkaille, jos häädettävä on enemmän tai vähemmän psyko. Tarkoitan siis, että isännöitsijän olisi paras itse selvittää asukkailta, mitä he ovat kokeneet ko. asukkaasta, eikä panna asukkaita adressilistan tekoon.
"Isännöitsijät huolehtivat hyyyyyyyyyyvin monista taloista, mikä tarkoittaa että he jakavat aikansa ja tehtävänsä sen mukaisesti"
Suomeksi: Isännöitsijät rahastavat hyyyyyyyyyyvin monia taloyhtiöitä joista yhdenkään asioita eivät ehdi hoitamaan HYVYN.
Oletko ajatellut soittaa poliisit paikalle rauhoittamaan naapuriasi? Koska tiedät naapurisi toistuvasti möykkäävän öisin voit jutella asiasta poliisin kanssa jo päiväsaikaan ja saada ohjeet, miten toimit seuraavan möykkäsession alkaessa.
Isännöitsijä voi poliisiraportilla todistaa naapurisi häiriköineen yöaikaan,jolloin se on arvokkaampi dokumentti naapurisi varoittamiseen kuin se että soittelet vain isännöitsijälle. Pelkkä valivali ei riitä, koska isännöitsijä voi silloin korkeintaan heristää möykkärille sormeaan ja lähettää " pikku huomautuksen" metelistä (jolla ei ole mitään merkitystä häirikkönaapurillesi saati se häätäisi hänet pihalle).
Möykkäävän naapurin kanssa pitää olla systemaattinen ja pitkäpinnainen, koska työtä saa tehdä ennen kuin mitään alkaa tapahtumaan.
edellisyönä ja paijasivat vain päähän näitä renttuja että: "Olkaahan hiljempää että naapurit saa nukkua". Juopot siihen että "joojoo ollaanollaan". Poliisi lähti ja kiroili pihalla että; "hyi helvetti", loppua en kuullut kun auton ovi paukahti kiinni.... Itse en ollut soittanut Poliiseja paikalle vaan joku muu. Mutta olisin nyt kuvitellut että Poliisillakin löytyy edes sen verta mielikuvitusta että olisi häätänyt siitä kämpästä ne vieraat möykkääjät ulos, vaikka eivät tätä pääpirua mihinkään olisikaan vieneet. Viideksi minuutiksi hiljeni ryyppyjengi ja taas alkoi samanmoinen meno. Aamuyöstä n. neljän maissa lopettivat kunnes kuuden jälkeen taas aloittivat. Kivat niille vaan jotka menevät aamuisin töihin lähistöllä, eivät takuuvarmasti nukkuneet vaikka olisi mitä korvatulppaa tai unilääkitystä..., kuolleet olisivat ainoat jotka siinä mökässä nukkuisivat. Joten ei sen Poliisinkaan soittaminen aina auta jos on turvetta Poliisilla aivojen paikalla, kuten useinkin nykyisin on. Ymmärrettävää on tietysti sekin että eivät nekään "aina jaksa". Näitä häiriöjuoppoja kun tuntuu sikiävän joka taloon nykyisin ja joihinkin useampia. Olenkin tullut siihen tulokseen että nämä juopporentut pitäisi oikeasti jättää kerrostaloasuntojen ulkopuolelle kunnes oikeasti todistavat että pysyvät raittiina ja kunnollisina, siihen saakka häirikköporukka nukkukoot missä nukkuu. itsehän valitsevat sitten senkin elämäntyylinsä. Taikka sitten perustaa näille juopporentuille täysin omat kerrostalonsa missä saavat mellastaa ja tappaa toisiaan kenenkään siitä häiriintymättä, varsinkaan niiden jotka haluavat elää rauhassa kotonaan josta maksavat sentään kallista hintaa joka ikinen päivä.
No kuitenkin! Nimet sain paperiin ja tälle juopporentulle on sitten häätö edessä ja meille puolen vuoden painajainen tiedossa kun tämä "herra" takuuvarmasti kostaa saamansa häädön moninkertaisena tämän talon asukkaille ja sille ei kuulema kukaan voi mitään..... Mitä hyödyttää jostain juoposta tehdä rikosilmoitustakaan, hoitoon tuollainen pitäisi laittaa häiriköimästä, mutta ei ole enää tahoa joka tällaisenkaan asian hoitaisi. Tarkoitan tällä rikosilmoituksella sitä että se on se viimeinen keino jos häirikkö häädön saatuaan jatkaa häiriköintiään niin muut voivat vaatia tältä korvauksia, henkisestä menetyksestä, kiusaamisesta ja mitä kaikkea.... Mutta mitä se hyödyttää kun itsellä menee terveys ja rahat tällaisten asioiden kanssa tapellessa. Ja sitten vielä sekin kun se häirikkö viimeinkin siitä lähtee niin tilalle on valittu ihan samanlainen taikka vielä pahempi, joten ei mitään hyötyä mistään. Aika toivottomalle alkaa näyttämään tämä nykymeininki jota ei ennen vanhaan olisi hyväksytty alkuunkaan. Vielä 70-luvulla ihmiset todellakin noudatti niitä sääntöjä, mutta nykyisin ei tunnu olevan enää mitään väliä. Tästä kyllä syyttäisin, viinaa, valtiovaltaa sekä niitä ihmisiä jotka ovat niin "heikkoja" ettei niiltä löydy selkärankaa kieltäytyä päihteistä. Vaikka hyvin tietävät millaisia ovat niitä käyttäessään.
Ennenvanhaan todellakin ei juoppoutta suvaittu kuten nyt, juopot asuivat siltojen alla nyt ne sijoitetaan samoihin kerrostaloihin muiden kanssa asumaan ja se onkin se suurin mahdollinen virhe joka ollaan tässä tehty. Nukkukoot vaikka missä kun juopottelevat kunnes osaavat elää ihmisiksi, sellainen mentaliteetti tällaiseen asiaan olisi saatava, niin ehkäpä sitten ei olisi enää niin paljon näitä juoppojakaan kuin nyt.
Monessa paikassa ja monenlaisessa talossa eläneenä en ihan pikkujutuista valita.
Nykyisessäkin talossa joskus porukka kolistelee yöllä tullessaan tai
nuoriso pitää bileitä joskus.
Kyllähän se ärsyttää suunnattomasti juuri sillä hetkellä kun koittaa nukkua ja toiset remuaa.
Mutta eiköhän meikäläinen hengissä säily vaikka unet joskus heikommalle jää.
En noista viitsi niuhottaa, se kuuluu elämään.
En voi väittää aina onnistuneeni hiipimään yöllä, äänettömästi kuin kissa omille kämpillekkään.
Sitten kun sama alkaa toistua jatkuvalla syötöllä on syytä ottaa asia puheeksi naapurin kanssa.
Monesti eivät tajua äänien kuuluvan selvästi seinien läpi.
Kerrostalossa asuessani naapureilla oli tapana äänekkäitä kotibileitä järjestäessään laittaa porraskäytävän ilmoitustaululle näkyvä lappunen "että pahoittelemme etukäteen juhlistamme aiheutuvaa meluhaittaa...". Nuorisokin oppi samoille fiksuille tavoille.
Naapurit hyväksyy metelöinnin jos siitä ilmoitetaan etukäteen ja jos ylläri juhlia järkätään niin täytyy pitää tietenkin huoli että kymmenen jälkeen annetaan yörauha naapureille. Silloin pitäisi lähteä kapakkaan möykkään jos möykätä tarvii. Pahinta on tietenkin aamuyöstä tulla juopporemmin kanssa jatkoille kerrostaloasuntoon möykkään. Vanhat ihmiset varsinkin hermostuu sellaisesta jos unenlaatukin on heikkoa.
enkä kuuntele hitustakaan juoppojen öykkäröintiä, en edes satunnaisia.
Ja kakaraiden jatkuva, vaikkakin päivällä tapahtuva kiljuminen ja jyskääminen, saa lappuja menemään isännöintiin.
Enkä alkanut naapureille ilmoittamaan heidän kovaäänisestä meuhkaamisesta. Ovart keski-iässä ja sen ikäiset ovat tietoisia naapurirauhasta koskee myös päiväsaikaa.
Ei ne metelöinnit muita välttämättä häiritse
a) saavat nukkua pitkälle aamupäivään, aamullinen työhön meno ei rasita.
b) ovat huonokuuloisia
c) ovat samallalailla välinpitämättömiä kunnioittamaan naapureitaan.
d) rakenteet ja niiden äänten kantavuus muihin huoneistoihin.
"Otin O-toleranssi linjan" Eli lopetit ryyppäämisen? Hyvä,silloin loppuu ne oudot äänetkin ja liskojen vipellys nurkissa.
mutta tee saatana ääneti!
Tälläkin palstalla käy keskenkasvuisia ihmisiä, joiden mielestä on jees, ok, ihkua ja lolliskivaa möykätä jos vaan siltö tuntuu. Nämä kaikkivoipaisuuskuvitelmista kärsivät haistattelevat ihmisenrääpäleet eivät tuskin koskaan tule ymmärtämään yhtään mitään. Oma halu metelöidä on tärkeämpää kuin naapurin yöunet, sillä itsellä ei ole kiire mihinkään ja ehkä mikään ei häiritse omaa untaan, joten miksipä ei soittaisi huonoa musiikkia vaikka keskellä yötä. Ja parvekkeella, rappukäytävissä ja asunnossakin on niin ihkua huutaa! Se on suorastaan ihanaa näiden aivovammapullukoiden mielestä! Tällaisia lajitovereita meillä on, ja sitten ihmetellään, miksi kerrostaloissa on säännöt ja miksi joku niissä haluaa asua. Useimma joutuvat asumaan. Tällaiset tyypit tekevät siitä joutumisesta helvetin. Mutta ei se mitään, osaan minäkin muuttaa heidän elämänsä helvetiksi, jos rauhaani häiritään. Se on helppoa, ja nautin siitä, jos en saa nukkua öitäni rauhassa. Ei tuollaisia sontaläjiä tarvitse sietää, pistetään turvat umpeen vaan.
"sieltä on kuulunut muistini mukaan vain kerran aikaisemmin vastaavaa"
"minä en yöuniani pilaa kenenkään takia..."
No jos kerran aikasemmin on kuulunu riitelyä ja nyt sitte, ni voi voi....on se maailmanloppu.
Eikä sitä muutenkaan aina saa unen päästä kiinni jotta vois nukkuu ne suositellut terveelliset 7-8 tuntia, vaikka ois hiljasta ku huopatossutehtaalla.
Jos metelöinti jatkuu, ni kirjota vaikka kirje ja tiputa postiluukkuun - minkä takia täytyy aina heti valittaa isännöitsijälle?
"Jos metelöinti jatkuu, ni kirjota vaikka kirje ja tiputa postiluukkuun - minkä takia täytyy aina heti valittaa isännöitsijälle?"
No mitäpä jos on sanottu asiasta suoraan useita kertoja, ja vastapuoli ei ymmärrä/välitä? vaan jatkaa touhujansa muista välittämättä. Oletko sitä mieltä että mölyäjät ovat oikeutettuja toisten asumisviihtyvyyden torpedoimiseen? Kyllä kerrostalossa pitää jonkun verran asioita sietää, mutta jossain se raja kulkee, mielestäni toituvassa häiriköinnissä.
Helvata mikä raukka olet. Et sitten viitsi laittaa vaikka lappua luukusta: Seuravan kerran ku kännäätte, voitteko pitää pienempää ääntä yö-aikaan, Kiitos kaunis! t. Very väsynyt naapuri
Todella v-mäistä mennä ruikuttamaan heti isännöitsijälle, jos toiset ei edes tajua miten paperinohuet seinät, tai miten hermoheikko naapuri on.
Mistä sinä ääliö tiedät, että möykkääjät eivät tiedä äänten kantautuvat muihin asuntoihin? Aikuisilla ihmisillä on yleensä itsellään kokemusta vuosien varrelta sen verran kerrostaloasumisesta, että tietävät kyllä, miten hyvin huutoa hipova puhe ja kovaääninen räkätys kuuluu toisiin asuntoihin keskellä yötä. Toiseksi, kenekään ei tarvitse ravata toisten ovilla kerjäämässä, että voisitteko olla hiljaa yöllä. Se pitäisi tajuta muutenkin. On kuitenkin surullista, miten paljon tälläkin palstalla löytyy idiootteja, joiden mielestä järjestyssääntöjen noudattaminen ja oma yörauha on jotenkin säälittävää, erityisesti jos sitä valvoo tekemällä ylöspäin ilmoituksia metelöinnistä. Sensijaan jokainen örveltäjä on vain harmiton heppu, joka pitää hauskaa ja se pitää hänelle sallia. Möykkä ja järjestyshäiriöt johtuvat vain tietämättömyydestä. Just joo... Harvinaisen lapsellista ajattelua, mutta paljastit samalla oman käytöksesi naapurina.