Lennämme Finnairilla CDG:lle ja tarkoituksena olisi mennä Roissybussilla Operan aukiolle. Miten pitkä matka Operalta on kävellä Grande Boulevards-metroasemalle, jonka vieressä hotellimme sijaitsee? Vai kannaittaisiko sittenkin mennä RER-junalla ja loppumatka metrolla? Mistä Roissybussin lähtöpysäkki kentältä löytyy ja mistä voimme ostaa bussiliput ja paljonko maksavat?
Roissybussi
9
917
Vastaukset
- ....
Tuosta selviää Roissybussin lähtöpysäkki, ajat, hinta ja kesto:
http://www.ratp.info/informer/anglais/aeroport_roissybus.php
Matka Opéralta Grands Boulevards metroasemalle noin 1/2 km (arvioin google maps'n kautta.)
Suosittelen Roissybussia, pääsette vaivattomasti ainakin suht lähelle.- Janita79
on noussut tuosta mitä sivuilla sanotaan. Itse pari vkoa sitten sillä matkustaneena maksoin 9,30.
- 2m18
http://fr.mappy.com/#d=Opera, Paris&d=Grands Boulevards, Paris&lm=r&ipv=ped&p=itinerary
- Pariisin matkaaja
Jos teitä on monta, niin kannattaa verrata taksin hintaa metroon ja bussiin. Tavallinen taksi ja keltainen lentokenttätaksi ovat suurin piirtein samoissa hinnoissa.
- Rami.
Me ainakin käytettiin RER metro yhdistelmää, nopea jne.
RER maksaa per lärvi n. 8 € /suunta
Metro 3 päivää/3aluetta n.19 €- RER:illä työmatkat
Ei todellakaan ole kaikkialle Pariisiin helpoin ja nopein vaihtoehto, eikä välttämättä edes halvin. Kulkuneuvo kannattaa valita sijainnin ja matkustajien määrän mukaan, ei siihen voi antaa mitään nyrkkisääntöjä. Tässä tapauksessa bussi varmasti luontevin.
- Sama..
RER:illä työmatkat kirjoitti:
Ei todellakaan ole kaikkialle Pariisiin helpoin ja nopein vaihtoehto, eikä välttämättä edes halvin. Kulkuneuvo kannattaa valita sijainnin ja matkustajien määrän mukaan, ei siihen voi antaa mitään nyrkkisääntöjä. Tässä tapauksessa bussi varmasti luontevin.
No me kun mentiin Republique-aukion tuntumaan, niin matka suuntaansa vaihdon kanssa Gare du Nordilla kesti sellaiset puoli tuntia...ei minusta kovin paha.
- RER:illä työmatkat
Sama.. kirjoitti:
No me kun mentiin Republique-aukion tuntumaan, niin matka suuntaansa vaihdon kanssa Gare du Nordilla kesti sellaiset puoli tuntia...ei minusta kovin paha.
Se olikin teidän matka, tässä ollaan menossa Operalle. Toisekseen, jos liikkeellä on huonojalkaisia tai runsaasti matkatavaroita, vaihto Chatelet'lla ei todellakaan ole välttämättä se vaivattomin vaihtoehto. Nuorella ja kevyesti liikkuvalla porukalla RER metro on ihan hyvä vaihtoehto, samoin jos hotelli on RER-aseman lähellä.
- Just käynyt...
RER-junan lippu n. 8 € käy myös metrossa lopun matkaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503904
- 1053435
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342851Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262498- 201899
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51859- 1861777
- 331735
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871478Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91258