Merkit näyttävät siltä, että osa yrityksistä ei selviäkään säikähdyksellä ja lomautukset muuttuvat irtisanomisiksi.
Konkurssejakin on tuloillaan.
Konkurssejakin on tuloillaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Et kuitenkaan saa ostettua asuntoa halvalla. Ensi vuonna asunnot maksavat taas enemmän. Mutta jatka ruikutusta.
Noin idiootti tuskin pystyy pitämään työpäikkaansa, saati sitten asuntoaan.
talous on käytäytynyt erikoisesti ja nähtäväksi jää mitä ensi keväällä näyttää.mitä tulee pakkomyyntiin asuntojen kohdalla 90-luvun kaltaista ei tule,suomessa on säädetty laki edellisen laman jälkeen.asuntoja ei pankit myy tappiolla niin kuin 90-luvulla kävi.mehän tiedetään että nyky asunnot maksaa maltaita ja niisä on jättivelat.eli pakko myynissä ei ole montaa huippu halpaa asuntoa.eli esim:tämän hetken hinta olis 140000e niin huippuhalpa olisi 50-70000e et tätä päivää tuskin heti nähdään.mielestäni asunnot ovat järjettömän kalliita.asupa vuokralla tai omistusasunnossa.tiedän kyllä konstin jos kansa ei ostaisi tämän hetken hinnoilla asuntojen hinnat kyllä laskeutuisivat.ihmettelen mikä into on ottaa jos saa 100-400000e lainaa ja maksaa kauan.ymmärtäis alle 100000e lainan.mutta suomi on ihmeellinen maa koskien joka asiaa missä järjellä ei ole hivenen häivää.
Korviaan velkanen työtön muuli muuteatan vuokralaiseksi. Laina paperi revitään ja jo maksettu osuus pankin liiviin. Perustetaan uusi "roskayhtiö" pankkien lääville. Alle 85-rakennetetut billarilla murskaksi pikiteiden pohjiksi.
Lomautettu on työtön työnhakija ja on jo mukana tilastoissa. Joten lomautuksen muuttuminen irtisanomiseski ei näy tilastossa.
Mutta uutisen voi tulkita niinkin päin että työttömyyden nousu kääntyy laskuun ensivuoden aikana. Tämä taas merkitsee kuoliniskua rommausta odottavan haaveille omasta.
näin ovat useat luotettavat instituutiot kertoneet. Se että se myös kääntyisi laskuun on toiveissa, tosin tuon suuntaisia ennusteita ei ole näkynyt vielä missään. Työttömyys kerran noustuaan laskee hitaasti. Yrityksiä ja työpaikkoja poistuu lopullisesti konkurssien ja suomesta ulkoistamisen seurauksena ja uusia tulee tilalle hitaasti. Edellä mainituista syistä en usko nopeaan työttömyyden laskuun.