Tietokoneen kuva ei näy

tykkiXpc

Tietokoneen kuva ei näy projektorilla. Tarkoitus on saada kuvaa ulos joko VGA tai HDMI liittimen kautta. Mutta laitan kumman tahansa kiinni niin minkäänlaista kuvaa ei tule. Pitääkö tietokoneesta tehdä jotakin säädöksiä että kuva ilmestyisi? Yleensä koneeni ilmoittaa jos se on huomannut jonkun uuden laitteen liitettynä, mutta se ei mainitse mitään projektorista on se sitten VGA tai HDMI liittimellä kiinni. Pitääkö koneella mennä jonnekin valikkoon ja aktivoida HDMI tai VGA aukko vai mitä?

Tykki kuitenkin toimii ihan ok kun sen liittää Xbox 360 konsoliin HDMI liittimellä. Eli tykki on kunnossa.

Mulla on NVIDIA Geforce GTX 260 näytönohjain, Windows Vista Ultimate 64bit ja Epson EMP TW-1000 tykki.

7

9471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvailua:::

      .

      oletko koettanut laittaa tietokoneessa näytön resoluution johonkin ihan perusasetuksille esim XGA (1024 x 768) ja näytöntaajuus 60 Hz?

      Ehkä tykki ei pysty näyttämään juuri sitä resoluutiota joka sinulla on nyt koneessa

      .

    • Juuliana_23
    • dich

      ootko laittanu tietokoneen näyttöasetuksista päälle sen että kone laajentaa windowsin toiseen näyttöön? mulla itellä on semmonen ongelma tykin kans että se ei suostu videokuvaa siirtään tietokoneesta tykkiin vaikka kaikki pitäis olla kunnossa, s-videon kautta. osaako joku auttaa siihen?

    • sakulipoika

      Mulla taas se ongelma, että tietokoneen kuva näkyy tykillä ja voin katsoa tietokoneella esim. mediaplayerilla elokuvia. Mutta, en saa katsottua netin videoleikkeitä, esim. opettajatv:n sivuilta, youtubessa osa näkyy osa ei... Mitä pitäisi vielä säätää ja miten, että näkyisi kaikki viedeoleikkeet. Olen katsonut näitä myös mediaplayerilla, näkyy tietokoneella, ei tykillä; pelkkää mustaa. Ääni kyllä kuuluu kotiteatterista niissä.

      • SÄÄTÄÄ::::.!!%¤#+

        .

        näytönohjaimen asetuksista kiihdytys puoliväliin (Hardware acceleration)

        .


      • Eba
        SÄÄTÄÄ::::.!!%¤#+ kirjoitti:

        .

        näytönohjaimen asetuksista kiihdytys puoliväliin (Hardware acceleration)

        .

        Kiitos ihana - sain näytön toimimaan :-)))


    • tietoa omistuksesta

      kyllä ne ongelmat loppuu kuin seinään kun ei omista tietokonetta ja tykkiä ollenkaan... lukekaa vaikka kirjoja ne opettaa elämään! onnea valitsemallanne elämän tiellä !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2578
    2. 135
      1974
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1301
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1286
    5. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1143
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1141
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1132
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1099
    9. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1093
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1058
    Aihe