Samara Sousse

SousseTunis

Viikon päästä on lähtö ensimmäistä kertaa Tunisiaan. Kohteena Sousse ja hotelli Samara. Jotakin vanhoja kommentteja hotellista löysinkin. Onko kellään uutta tietoa? Vieläkö muurahaisia lattia mustanaan ja aamupalalla kaikki loppu :-) No, olisi ihan kiva kuulla tuoreita kommentteja vaikka nuo vanhat ei minua säikyttäneetkään. Majoitun yksin huoneisto yksiöön ja pakettiiin kuului automaattisesti myös aamupala.

Miten yöelämä lokakuussa? Onko hotellilla ohjelmaa?
Basaarit ja markkinat kiinnostavat. Mistä saa kunnollisen kartan jonka avulla löytää markkinoille ja ostoskeskuksiin. Matkani on valitettavasti Tjäreborgin kautta joten mitään materiaalia ei heru tuttuun tapaan...

Olisin kiitollinen edes listasta markkinoiden, basaarien ja ostoskeskusten nimistä jotta osasisin pyytää oikean osoitteen taksikuskilta.

Olen myös suunnitellut tekeväni omatoimi retken Tunisin kaupunkiin, joten myös Tunisin markkinoiden aikataulut, sijainnit ja ostoskeskusten nimet kiinnostaa.

Onko kukaan vuokrannut päiväksi taksia kuskeineen? Mitä maksaa. Jos ei törky kallista niin voisin vuokrata taksin päiväksi ja ajattaa läpi Tunisin ostarit ja sen basaari alueen. Thaimaassa päivän taksivuoksra oli vielä kohtuullinen ja eikös Tunsiiakin ole edukas.

Mistäs siellä tuliais viinit ja tupakat saa ostettua? Ilmeisesti jotain rajoituksia myynnissä?

Kiitokset kaikeista infosta jo ennakkoon!

2

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajuvesiin ihastunut

      Hei! olimme perheen kanssa samarassa ja ei meillä ollut mitään muurais ongelmaa.Aamupalt oli ihan syötäviä ja kokit paistoi munia ja munkkeja.Hotellilla oli allas alueella iltasin ohjelmaa niin lapsille kuin aikuisille.Tietenkin kieli englanti tai saksa.Huoneemme oli hiukan kulunut,mutta siivojat kävi joka päivä.Olimme myös tjä.matkalla ja yhden retken teimme eläintarhaan ja sen jälkeen illn vietto oli siellä.
      Kävimme taksilla Varnassa ja sama taksi tuli hakemaan sovittuna aikana.Se hinta kannattaa sopia kun ei ne käytä mittareita jos ei ole pakko.Halpaa se on..
      Kävimme basaari alueella ja siellä on kyllä pidettävä huolta tavaroista...tinkiminen on valttia.siinä vieressä on tavaratalo jossa on hinnat näkyvillä ja ne pitää,sieltä voi käydä katselemassa hintoja niin ei maksa liikaa..Samarasta pääsee helposti joka paikkaan, lähellä on halpoja kauppoja jos jotain tarvitsee.Ostimme alkoholit port kantaunista...(varmaankin kirjoitus väärin)
      Samara hotellissa kävimme illallisella kun yksi tarjoilija sitä meille ehdotti,ruoka oli hyvää ja halpaa..
      Kävimme merirosvo risteilyllä joku retki järjestäjä sitä ehdotti allas-alueella .Hinta halpa ja taksi vei...ruoka joka kuului siihen oli tosi surkeaa..
      Mielestäni jäi kuitenkin älyttömän ihana kokemus hotellista ...hyvää matkaa

    • minnaa

      Itse olen vastannut tämän kesän kokemuksistani ko hotellista tähän ketjuun, onhan toki heinäkuusta jo jokunen kuukausi, mutta eiköhän ne aja asiansa vielä. http://keskustelu.suomi24.fi/node/8280373

      Toivottavasti saat oppaaksesi Marjo Kaffaar:in (en muista sukunimeä nyt ihan kunnolla), mutta häneltä saat hyviä vinkkejä omatoimireissaamiseen ja neuvoo kyllä kaiken tarpeellisen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe