Nälkäpalkalla?

Palkkaa?

Kertokaapa mielipiteenne, kannattaako aloittaa väikkäriä minimipalkalla eli n. 1200 €/kk? Onks tuo kohtuupalkka jatko-opiskelijalle?

6

1094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Palkkana vai apurahana? Jos tuosta vielä verot pitää maksaa niin aika kurjalta kuulostaa. Riippuu tietysti millaiset asumiskustannukset yms. ovat. Olen ollut apurahalla, joka oli 1250 €/kk mutta siitä on jo useita vuosia ja kyseessä oli vain 12 kk. Tiukkaa teki mutta kurinalaisella budjetilla jotenkin siitä selvisin.

    • R-iina

      Olet jättänyt kyllä aika vähäisen tiedon varaan moiseen kysymykseen vastaamisen. Mutta, niinkuin sanottu, jos teet apurahalla, eikä veroja tarvitse maksaa, niin aina parempi. Elämäntilanteesi tietysti myös vaikuttaa. Minkälaisia menoja sinulla on? Osaat varmaan itsekin tehdä yksinkertaisen laskelman kuukausittaisista menoistasi ja arvioida kannattavuutta sen perusteella.

      Mikä perustutkinto sinulla on? Itse olen DI, ja aloittanut jatko-opinnot 2008 enkä kyllä varmaankaan tuolla palkalla olisi väikkäriä alkanut tekemään. Vaikka yliopistot eivät palkkauksessa yritysmaailman kanssa kilpailekkaan, niin en kyllä lukenut neljää vuotta korkeakoulututkintoa tehdäkseni jatko-opintoja huonommalla palkalla kuin mitä tutkimusassistentit saavat.

      • t. kiinnostunut jatk

        Mikä on palkkasi? Aloittaessa? Entä nyt?


      • R-iina
        t. kiinnostunut jatk kirjoitti:

        Mikä on palkkasi? Aloittaessa? Entä nyt?

        Ihan piti tarkistaa, ovatko nämä palkkataulukot julkisia, mutta näyttivätpä tuolta Professoriliiton sivuiltakin löytyvän. Eli jos olet kiinnostunut noin yleisellä tasolla tuosta yliopistojen palkkausjärjestelmästä, niin tuolta linkistä löytyy palkkataulukko:

        http://www.professoriliitto.fi/asp/system/empty.asp?P=202&VID=default&SID=534356749049226&S=1&C=18421

        Jatko-opiskelijat ohjeistuksen mukaan kuuluvat aloittaessaan tasolle 7/1 ja jatko-opiskelijoiden on opintojensa edetessä mahdollista edetä tasolle 7/4 asti. Tätä ylemmäs ei ilman erityisiä meriittejä taida päästä, koska ylemmille tasoille vaaditaan jo korkeampi koulutus tai merkittävää julkaisutoimintaa. Eli vähän reilulla kahdella tonnilla aloitetaan. Palkkataulukossa puolestaan voi sitten edetä jatko-opinto-, julkaisu- ja opetuspisteiden avulla. Eli mitä ahkerampi olet, sitä paremmin palkitaan.


    • jos raha riittaa elamiseen ja haluat tohtoriksi. eihan muulla ole mitaan valia. taas jos tuntuu silta etta palkka on liian matala niin sitten ei kannata. loppujen lopuksi kaikki on kiinni siita mita itse haluat; ystavat tai palstan ihmiset voivat vaan antaa omia mielipiteitaan.

      itse lahdin ulkomaille. palkkaus on parempi useasti silla tavoin. suosittelen joka tavalla. onnea jatkoon!

    • En usko

      Itse päätät, mutta kyllähän toi on todella pieni palkka. Tottakai parempi kun "ei mitään".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2301
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      22
      1855
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1837
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      44
      1824
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1775
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1112
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1006
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      853
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      52
      824
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      807
    Aihe