Käyttöjärjestelmien

MacBook Pro koneella on Snow Leopard,Windows 7 ja Ubuntu.Bootcampilla jaoin levyn puoliksi,asensin Windowsin.Snow Leopardin levytyökalulla pienensin Snow Leopardin kokoa 10 gigaa.Käynnistin koneen Ubuntun asennuslevyltä ja asensin Ubuntun.Valitsin käytä suurinta vapaata tilaa.Kun käynnistää koneen alt-nappula pohjassa niin voi valita että minkä järjestelmän valitsee.Windowsin kautta pääsee Ubuntuun.
2403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Teen aivan niinkuin b-camp neuvoo,,, mutta sitten kun xp on asennettu kone sammuttaa itsensä eikä
lähde käyntiin w-osiolta vaan ilmoittaa " levyvirhe" ja kehoitetaan painamaan jotain nappia.
Napin painalluksiin kone ei reagoi mitenkään vaan pitää sammuttaa virtakytkimestä että saa cd ulos.

FAT32 osion poistaminen on taasen työlästä - pari tuntia siihen sekoaa.
Onko XP:llä jokin lukko ettei se toimi ? Aienmin olen joskus laittanut Tiikeriin (MacBook) xp:n eikä
ollut mitään ongelmaa. XP versio on täysi OEM versio.

Äänestä
  • Tee näin:
    - Poista BootCamp-apurilla Windows-osio
    - Luo BootCamp-apurilla Windows-osio uudelleen.

    Kokeile tämän jälkeen asentaa Windows uudelleen.

    Tuossa Windowsissa oli joitain piilossa olevia boot-tietoja, jotka voivat olla hävinneet jostain syystä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


asennus ohje... kirjoitti:

MacBook Pro koneella on Snow Leopard,Windows 7 ja Ubuntu.Bootcampilla jaoin levyn puoliksi,asensin Windowsin.Snow Leopardin levytyökalulla pienensin Snow Leopardin kokoa 10 gigaa.Käynnistin koneen Ubuntun asennuslevyltä ja asensin Ubuntun.Valitsin käytä suurinta vapaata tilaa.Kun käynnistää koneen alt-nappula pohjassa niin voi valita että minkä järjestelmän valitsee.Windowsin kautta pääsee Ubuntuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu