sanakirjoja Tallinnasta?

tahan öppida eesti keelt!

Mistä saisi viro-suomi-viro sanakirjoja Tallinnassa? Minkä hintaisia ovat? Suomessa valkoima on surkea ja hinnat törkeitä. En etsi siis niitä pieniä taskusanakirjoja vaan jotain vähän enemmän sanoja sisältäviä. Myös muut sanakirjat kiinnostaa, erikoisalan sanastot sekä kielioppi-kirjat. Kertokaahan hyviä ja opiskelijan kukkarolle sopivia kirjakauppoja!

7

3743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cairbre

      uusi suomi-viro-sanakirja on ilmestynyt mutta se on aika hintava. Saat sen kyllä Virosta halvemmalla kuin Suomesta. tuossa alempana linkki erääseen webbikauppaan missä kyseinen sanakirja (osat 1 ja 2) maksaa 906 kruunua. Se on noin 60 euroa eli aika paljon. Suosittelen kyseistä sanastoa kuitenkin sillä se on uusin ja ajankohtaisin. Nuo taskukirja yms sanastot ovat vuosikymmeniä vanhoja ja mielestäni pitkälti käyttökelvottomia.

      http://www.raamatud.ee/product.php/0830038

      Kyseiseltä kannattaa hakea esimerkiksi hakusanalla "soome" niin näet mitä muita sanakirjoja on tarjolla.

      t. Cairbre

      • tubli mees

        Juuri tässä selailen mainitsemaasi teossarjaa. Olen sen hyväksi havainnut viime vuoden aikana. Ostin sen Viru kadun kirjakaupasta. Hinta oli 906 EEK. Kirjan nimi on siis: soome-eesti suursõnaraamat, suomi-viro-suursanakirja 1 ja 2. Julkaisija Eesti Keele Insituut ja Kotimaisten kielten tutkimuskeskus, 2003. Teos on kaksiosainen, hakusanoja on yli 90 000! Huomatkaa, että se on vain yhteen suuntaan. Lisäksi kirjassa on muuta materiaalia, kuten taivutussanasto, paikannimiä, suomen muoto-oppia, viron muoto-oppia.

        Jos haluaa sanakirjat kumpaankin suuntaan, voi ostaa Eesti-soome sõnaraamat, virolais-suomalainen sanakirja, 4.painos 2001 (uudistettu 1990). Kirja on käynyt vanhaksi, mutta sen etuna on kaksisuuntaisuuden lisäksi sanojen perässä olevat viitenumerot, jotka ilmoittavat kyseisen sanan taivutusmuodot (numerot viittaavat kirjan takaosassa olevaan taulukkoon).

        On olemassa muitakin sanakirjoja, kuten Ehitaja sõnastik, Rakentajan sanakirja, kustantaja Eesti ehitusteabe Fond 1999.

        Hauskin sanakirja on Eesti Keele Instituutin sivuilta löytyvä Esimene eesti slängi sõnaraamat, (eestin kielen slangisanakirja). Se on nettisanakirja, josta olen kirjastossa nähnyt myös painetun version. Katsokaa linkki:

        http://www.eki.ee/

        Linkistä löytyy myös kaikkea muuta mielenkiintoista, kuten murresanastoja ja paikannimitietoa yms.


    • matk.

      Sanakirjojahan saa Tallinnassa kirjakaupoista.
      Tämänhetkisiä hintoja en tiedä, mutta viimeksi ostaessani sanakirjan se oli muistaakseni noin 200 kruunua... Joka tapauksessa ne ovat Virossa edullisempia kuin Suomessa.
      Nythän on tehty uusi 2-osainen suuri sanakirja.

    • haluat

      Miten on onko Tallinnan kirjakauppojen sanakirjat
      Viro-Soomi vai Soomi- Viro.
      Itse ostin Viro-Soomi sanaraamatun Pärnun kirppiksltä 10 euroa.

      • matk.

        Tallinnasta ja muualtakin Virosta saa sekä suomi-viro että viro-suomi sanakirjoja.
        Itse olen ostanut Virosta SOOME-EESTI sõnaraamat ja EESTI-SOOME sõnaraamat.


    • mtz

      Osta samalla oppikirja E-naku Eesti varmaan paras itseopiskeluun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      86
      9180
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5809
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      146
      5163
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      36
      4087
    5. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      4053
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      57
      3434
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2821
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2801
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      43
      2780
    Aihe