Miten paljon tavallisen vastuksen lämpö leviää koko lohkon alueelle? Ja riittääkö tähän tunti tai kaksi roikassa vai pitääkö olla koko yö?
Entä löytyykö jotain vaihtoehtoa, joka myös kierrättäisi vettä samalla kun sitä lämmitää. Webasto virityksiä en nyt halua kokeilla
Entä löytyykö jotain vaihtoehtoa, joka myös kierrättäisi vettä samalla kun sitä lämmitää. Webasto virityksiä en nyt halua kokeilla
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuutoskoneessa on ainakin letkulämmitin juuri sen takia että sillä saadaan vesi kiertämään ja lämpö jakautumaan tasaisemmin. Omassa koneessa lähtö on otettu lohkosta ja paluu haaroitettu hytin paluuletkuun. Kannattaa varmistaa nesteen esteetön kierto
Kaveri kehui laittaneensa voimavirtaa sinne lämppäriin ja lämpes isommalla virralla nopeesti ja tasasesti, tietä sitten.
Ite luulen lohkolämmittimen öljyphjaan ja on tehokkaampi siellä kun vettä lämmittäm,ässä öljy kun tahtoo pakasella olla jäykää.
ihan lohkiksellakin, mutta isoon kutvoseen laittasin minäkin tai oon laittanutkin ihan letkulämppärin. Olen tehnyt itse monet lämppärit, RHS-putkeen vaan sopivat yhteet letkuille ja pari lohkolämmitintä hitsaten siihen kupeeseen (taikka joku muu sopiva vastus). Saahan niitä toki ostaenkin, mutta edullinen ja toimiva tulee tällä konstilla. Ja voihan sitä laittaa öljypohjaankin lohkolämmittimen, niin ei ihan kittiä tarvitse koneen pakkasella imaista sisään heti. Laittakaapa joskus sitä moottoriöljyä pieni tilkkanen vaikkapa lautaselle ja pakkaseen, niin näette miten puuroa on useimmat öljyt pakkasella. Saa meinaan kääntää kipon ympäri, niin ei putoo matkasta ihan heti!
Kyllä sitä joskus ajatteli, että kampura pamahtaa poikki kutvosesta, kun on joutunut heittää käyntiin -42 asteen pakkasessa ja pelkkä lohkolämmitin lämmittää vaan paria sylinteriä hikisesti. Käyntiin vaan ovat lähteneet, mutta kankeita ovat niissä asteissa ja rauhallisesti pitää alkaa liikkumaan.