Ajattelin hakea Biltemasta kullatut banaaniliittimet. Onko vastaan sanomista vai ovatko ihan hyvät? Halvat ovat ainakin. 2kpl 3euroa. Jos ostan jokaiselle skobelle (5kpl) yht 10kpl. Eihän vahvistimeen banaaneja liitetä vaan suoraan johdot sinne naparuuveihin vai pitäisikö sijoittaa toiset 10kpl johtojen toisiin päihin myös??
BANAANILIITTIMET, hyödylliset??
1
6568
Vastaukset
- Virittelijä
Jos et ikinä vaihda kaiuttimia vaikka testausmielessä, banaanien hyöty jää vähäisemmäksi, mutta jos joutuu irrottamaan ja kiinnittämään paljaat kaapelinpäät naparuuvien alle useasti, banaanit säästävät hermoja.
Koska kupari hapettuu, kannattaa valita banaanit, joihin kaapeli juotetaan kiinni. Juotosliitos hyvin tehtynä kestää loppuelämäsi maailman tappiin, ellei sitten kaapeli murru juureesta taivuttelun seurauksena, mutta silloinkaan syy ei ole juotoksen. Ja jos kultaus on oikeasti kultaa (eikä siis hapetu) niin sähköinen kontakti siltä osin on ikuinen ja hapettumaton. Tosin, jos kultaa on parin atomin paksuuden verran, se voi kulua pois käytössä. Jos vielä liitin menee napakasti sisään ja pysyy siellä, homma on bueno. Myös niiden naparuuvien pitäisi olla sisältä (kontaktipinnalta) kullatut, jotta hapettumisesta päästäisiin kokonaan.
Noin yleisesti ottaen enemmällä rahalla saa enemmän laatua. Toisin sanoen, jostain hifiliikkeestä voit saada laadukkaammatkin, mutta ovat ne kalliimmatkin.
Noitako ajattelit:?
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm
Niitä ei juoteta, joten kuparille jää tilaisuus hapettua ja huonontaa kontaktia.
Jos vahvistimen päähän menee ja mahtuu (tarkista riittääkö hyllysi syvyys!) banaanit, voi ne sinnekin laittaa. Hyötynä siis se, ettei hapettumista tapahdu, jos liitos on juotettu. Yksi vaihtoehto on käyttää kaapelia, jonka säikeet on tinattu.
Huomaa myös, että pinnalta suojaamattomat liittimet eivät saa osua toisiinsa irrottelun ja kiinnittelyn aikana, jos vahvistin on päällä ja varsinkin jos volume ei ole mykistetty. Vahvistimet ei tykkää oikosuluista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.316376- 394082
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833373- 143080
- 302355
- 122337
- 1621936
- 251862
- 281604
- 1051392