Vastaus Sami Lyytiselle
Valtion korkein laillisuusvalvalvoja, Oikeuskansleri, on vastatessaan Kainuusta tehtyyn kanteluun, jossa vaadittiin metsästyslain alaisuudessa säätämään suurpetokantaa pienemmäksi, etteivät suurpedot häiritsisi ihmisten elämää, tulkinnut perustuslakia ja määrännyt seuraavaa:
-Perustuslaki sitoo julkistavaltaa kaikessa sen toiminnassa.
-Erämaaluonnon suurpetoihin ihmisten asuttamilla alueilla ei tule soveltaa metsästyslakeja ja EU-direktiivin 16 artiklaa. Eli erämaaluonnon suurpetojen monimuotoisuutta ei tule turvata ihmisten asuttamilla alueilla.
-Sisäministeriön on poliisilain alaisuudessa huolehdittava erittäin nopeita ja tehokkaita keinoja käyttäen etteivät erämaaluonnon suurpedot pääse ihmisten pihapiirien, ihmisten käyttämien kulkuväylien, liikenneväylien ja taajamien läheisyyteen. Suurpedot eivät siis saa häiritä ihmisten normaalia elämää. Näinhän se on EU:kin Suomen valtiota aikoinaan ohjeistanut.
Näistä määräyksistä Oikeuskansleri on myös erikseen sisäasiainministeriöön tiedottanut.
Kaikkien tahojen on näitä valtion korkeimman laillisuusvalvojan määräyksiä kunnioitettava.
Perustuslain 107§ määrää, ettei mitään lakia, alempiasteista säädöstä, tai määräystä, joka on ristiriidassa nähin valtion korkeimman laillisuusvalvojan perustuslakiin perustelemiin määräyksiin nähden, tule noudattaa missään viranomaisessa tai tuomioistuimessa.
Kuitenkin ministeriöiden virkamiehistö, RKTL ja eräät luonnonsuojelijoina esiintyvät tahot salaavat nämä määräykset ja esimerkiksi netistä niitä ei läydy. Ainoastaan tilaamalla oikeuskanslerin virastosta (Dnro. 1227/1/03.20.12.2004) alkuperäisen ja väärentämättömän, saa oikeaa tietoa.
Oikeuskanslerin tulkintoja on tahallisesti väärennetty ja tehty jopa väärennetty ote, joita käytetään siirtämään erämaaluonnon suurpetojen poisto ihmisten asuttamilta alueilta mm. ministeriön ja direktiivien 16 artiklan alaisuuteen.
Perustuslain 106§ määrää, ettei ketään voida siitä tuomioistuimessa syyttää, jos he puolustavat omia perusoikeuksiaan, joiden turvaamisen Oikeuskansleri on poliisin tehräväksi määrännyt.
Todelliset rikolliset siis löytyvätkin ministeriöiden ja RKTL:n virkamiehistöstä ja niistä Viljakaisista ja Lyytisistä, jotka petoksella ja vääryydellä ovat valmiita sortamaan kansan oikeuksia edetäkseen uralla tai pysyäkseen korkeilla virkapaikoillaan, niin ettei Suomen virallinen ja yksimielinen hallituskaan pysty virasta erottamaan.
Sami Lyytisen vaatimus, että metsästäjien pitäisi ruveta kyttäämään ja ilmiantamaan toisiaan. On kuin suoraan Venäjän Neuvostoliiton aikaisesta käytännöstä, valehtele ja ilmianna naapurisi tekemisiä, niin ylenet puolueessa korkeimpiin virkoihin. Sieltäkö Luonto-liiton susiryhmä saanee ohjeistuksensa. Onhan Venäjän etujen mukaista, saada petopolitiikalla mahdollisimman paljon EU vastaisuutta, ristiriitoja ja EU:n toimintakyvyn heikkenemistä.
Kokko V.
Laki velvoittaa poliisia tappamaan sudet ihmisten läheisyydestä
teof79
0
573
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu615163Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti183252- 1422705
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett162328- 1291835
- 151673
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1601461Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731397Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1071318- 951297