LAsten tarkoitus on olla nykyisenä kilpailu-kulutus-yhteiskunnan aikana pelkkä vaurauden toteemipaalu. Vanhemmat kilpailevat sillä kuka parhaiten kakrunsa pukee ja ostaa kalleimmat rattaat. Sekä puheissaan että teoissaan. Eikös se niin ole, ettei kakrulle saa ostaa kuin Lassien haalarit, Benettonin potkupuvut ja Emmaljungan rattaat? (Ja sitten kun pahin into menee ohi niin tulee kyllästyminen ja masennus...)
Hävetkää vanhemmat! Menkää itseenne!
Hävetkää vanhemmat! Menkää itseenne!
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei??? Juuh, olen huomannut miten vanhemmat lankeaa tähän kuluttamisen riemuun...mielikuviahan meille ihmisille joistain asioista myydään...mutta totta on sekin, että osa tuotteista vaan on niin hyviä. Kaiken kaikkiaan ihmisten olisi syytä miettiä kuluttamistaan, mikä on todella tarpeen!
Voi vinku. Mene vaikka pimeään huoneeseen piiloon ympäristön ihmisiä. Vältyt siten tältä järkytykseltä.
Voithan tietysti käyttää omalla lapsellasi vain rikkinäisiä, loppuunkuluneita vaatteita ja homeisia, kauhtuneita vaunuja. Nehän on valintoja, joita jokaisella on oikeus tehdä tulojensakin mukaan.
Plaah. Meillä on kyllä myös esim. Emmaljungan vaunut, kahdetkin, molemmat saatu ilmaiseksi käytettynä sukulaisilta. Pitää varmaan käydä ostamassa jostain jotkut halvemmat merkit ettei nyt kaikki ohikulkijat luule että me kipavarustellaan lastamme! Me ollaan saatu ilmaiseksi paljon lastenvaatteita ja itse olen melko säästäväinen mitä lasten vaatteisiin tulee, ostan kyllä tarvittavat ja kauniitkin vielä mutten todellakaan mitään kallista ja paljon käyn alennuskoreilla. Ulkovaatteet olen silti ostanut näitä kalliimpia tec tuotteita. Minä en halua säästää niissä koska päiväkoti työssä olen oppinut että mitkä merkit pitävät kosteutta parhaiten ja mitkä merkit muutenkin toimivat parhaiten. Tiedän että halvemmissakin merkeissä on ihan hyviä ja nättejä pukuja mutta niiden kanssa joutuu sitten käyttämään kurahousuja jos on vähänkään kosteaa ja sitähän suomen talvessa piisaa. Itse en ikinä ostaisi esim. Benettonin vaatteita lapselleni koska lapsen vaatteiden käyttöikä on todella lyhyt niin en näe tarvetta käyttää niin suuria summia esim. kauniiseen mekkoon kun edullisemmallakin saa tosi nättejä. En ole kuitenkaan roskiinkaan heittäny vaikka serkkujen pieneksi jääneitä Benettonin tai vieläkin kalliimpia merkkejä olen lapselle saanut. Mutta ilmeisesti pitää heittää ne pois ellei halua tulla luokitelluksi materialistiksi.
Minua ei oikeastaan pätkääkään kiinnosta että minkä merkkisiä vaatteita ihmiset lapsilleen ostaa. Jos minulla olisi enemmän rahaa niin kyllä minun kulutustottumukseni olisivat varmaan vähän toisenlaiset.
...äiti yleensä pönkittää huonoa itsetuntoa ja ostaa alle 3-vuotiaalle reimaa, m&i:ta, vikingin kenkiä jne. Se tekee vissiin siitä lapsesta paremman? Tiedän myös sen että äidillä ei olisi varaa laittaa rahojaan niihin, mutta kun toisillakin on...eikä haluta olla sen huonompia. Ostetaan ostamisen ilosta. Ajattelen kauhulla aikaa kun tämä lapsi on murrosikäinen, siinä ei äidin palkka enää riitäkään kaikkeen, mitä nuori haluaa.
Aika harvalla se noin on. Aika moni esikoisen vanhempi kyllä ennen vauvan syntymää ja alkuun ostaa kaikenlaista turhan kallista ja turhaakin, mutta ei se mitään pönkittämistä ole vaan sitä että on pää pyörällä ja uskoo kaikkia myyntipuheita, ja on kamala pesänrakennusvietti.
Joissain asioissa on syytäkin vähän panostaa. Köyhän ei kannata ostaa halpaa esim. niissä vaunuissa. Kyllä siihen kannattaa panostaa mitä päivittäin paljon tarvitsee. Meillä ei ole vaunuihin pistetty rahaa, se raha on sitten kantoliinoissa, mutta monelle vaunut ovat melkein tärkein vauvatarvike ja sillä ON eroa miten ne toimivat, rullaavat, kestävät ja miten huolto pelaa. Kengät on myös yksi asia jossa olisi paras vähän panostaa, lapsen jalat ovat senverran arvokas asia ettei niitä kannata huonoilla kengillä pilata.
Meillä kyllä lasten vaateostokset tehdään paitsi käytännöllisyyden, kestävyyden ja ulkonäön, myös eettisten kysymysten perusteella. Usein se tarkoittaa esim. Suomessa valmistettuja vaatteita ja luomupuuvillaa ym, eli hintakin on kalliimpi kuin marketissa. Mutta tarkoittaa se myös kirppisvaatteita.
Ja pakko vielä sanoa etteivät ne Lassiet mitään kalliita ja hienoja ole. Nehän ovat tavallista markettikamaa :) Kyllä pönkittäjällä on jotkut ihan muunmerkkiset haalarit.
ja yleensä alennuksesta....kerran erehdyin ostamaan reiman haalarin alennuksesta, eikä aikaakaan kun haalari oli jo rikki,ei kestänyt kulutusta. Ostan markettikamaa=) niinkuin edellinen kirjoittaja kirjoitti...mielestäni LassieGtec on todella kestävä lasten liukumäkiin ym. Ja nekin ostan tarjouksesta ja alennusmyynneistä ja isompaa kokoa varastoon. Mielestäni on ihan järjetöntä syytää satoja euroja lasten kenkiin ja vaatteisiin, kun ne menevät niin vähän aikaa. Onhan se varmaan hienoa kun lapsella on Reimaa päällä ja Vikingit jaloissa. Mutta kuka sen eron huomaa verrattuna esim. Lassieen? Ei ne lapset itse sitä keksi, mutta jos vanhemmat muistavat huomauttaa pukeutumisesta ja merkkivaatteista, niin sitten lastenkin keskuudessa se osataan. Sääli että nykyisin turhanpäiväiset asiat ovat niin merkittäviä. Ja se aloitetaan jo päiväkoti-iässä. Sitten ihmetellään miksi ihmiset voivat niin huonosti. Lapset eivät varmasti alle kouluikäisinä osaa vaatia niitä merkkituotteita. Vanhemmat sen tekevät. Kysynkin vaan miksi?
Monelle se merkki merkitsee enemmäin kuin esim. vaatteiden kestävyys. Ollaan olevinaan hienompaa väkeä, ei kehtaa kulkea merkittömässä. Lapset itse eivät merkeistä ymmärrä mitään. Vanhemmat sen tekevät. Opetetaan jo esikouluiässä merkkivaatteisiin ja arvostelemaan ihmiset sen mukaan, minkä merkkisiin vaatteisiin pukeutuvat.