Vapaapäivän ratoksi luin tätä palstaa ja tulipa mieleen seuraavaa. Tuntuu, että täällä mellastaa ihmisiä, jotka ovat kovin pettyneitä Steiner-kouluun. Pettymys, katkeruus ja paha mieli ihan huokuvat teksteistä. Tulee mieleen, että ovatko nämä henkilöt salaisesti toivoneet saavansa jonkinlaista tukea ja elämänsisältöä elämäänsä Steinerista ja kun ovat tunteneeet ettei heistä "tykätäkkään"(ts.suhtaudutaan ihan neutraalisti ja jotkut ovat parempia tuttuja keskenään) tai heidän lapselleen on tullut ongelmia koulussa , ovat siirtäneet sen sitten katkeruudeksi koulua kohtaan. Miten muuten voivat olla selitettävissä vuodatukset siitä, kuinka joitakin ihmisiä ihan henkilökohtaisesti vainotaan koulussa, kuinka "kylmä henkäys" tuntuu koulun käytävillä jne. Sellaiset ilmaisut kuin " Steinerilaiset luulevat olevansa parempia ihmisiä" tms. paljastavat myös paljon kirjoittajasta itsestään. Minulla on 13v.kokemus Steinervanhempana olemisesta ja tämä on ollut ihan normaalia koulutoimintaa.Olen kokenut olevani ihan tavallinen vanhempi vaikken mihinkään "sisäpiiriin" kuulukkaan. Jotkut ovat toiminnassa innokkampia ja tuntevat siis toisensa paremmin, minule on riitänyt vanhempainilloissa istuminen ja joskus leipominen tms. Joten kannattaa mennä itseensä jos tuntuu ihan kauhealta ja miettiä mikä on omaa ahdistusta, mikä koulun toimimattomia käytäntöjä.
Vastaukset 2
- kiusaamisilmiö
on aina selitetty olevan omaa syytä. Tällä kertaa kyllä kiusaaminen on ihan totta, ja kiusaajana keskeinen koulun toiminnassa mukana oleva henkilö. Usko huviksesi.
- analyysi on muutakin
ei toimivia asioita suoraan, myöntää niitä ja miettiä, miten niistä päästäisiin. Analyysia ei ole vain puolustuskannalla oleminen. On esimerkiksi myönnettävä, että koulun käytävillä kulkee henkilö, joka nauttii vallasta ja siitä, että saa kiusata heikompia ja käyttää runsaasti henkistä väkivaltaa ympäristössään. Mitä steineryhteisö voi tehdä asialle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802127Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3671290Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu321210- 1411058
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa153929- 103876
- 45747
- 62746
- 61716
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63692