Pitäs mennä lusii kakkuu sinne, saako omat lääkkeet mukaan tarviin ne, lääkitys 10mg Diabam
Naarajärvi
kirjainsalkku
7454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysy kyseiseltä tyypiltä. Hän tietää kaiken.
Vielä n. 15-20 vuotta sitten ei Suomen vankiloissa ollut samanlaista huumeongelmaa kuin -90 luvun alun jälkeen. Huumeita kyllä oli, mutta varsin niukasti ja harvoilla. Sörkka oli jo -70 luvulla maineessa, jos sivilissä aineet loppui niin täytyi mennä Sörkkaan niin aina järjestyi. Tuosta vitsailtiin ihan yleisesti.
Pilveä löytyi jonkin verran ja amfetamiiniä, sekä sen lisäksi kiljua ja pillereitä. Pillereistä parhaat olivat Pentobromital, Mandrax, Carbrital, Vesparax Novum ym. joita ei ole saanut kymmeniin vuosiin. Pentoista (Pentobromital) aikoinaan Kakolassa moni nuori vanki avasi huosun nappinsa kokeneemmalle sedälle. Kovaa kamaa joka jytisi.
Itse pääsin tuttujen kautta eka kerran siivellä juomaan kiljua ja aine oli ärhäkkää. Siinä oli nimimiehiä sekä ei niin nimimiehiä ja minä. Hörpin ja nautin aineesta täysin siemauksin ja sitä oli. Kesken juhlien minut huudettiin tapaamaan ja sinne menin. Vartia katsoi hiukan pitkään mutta katsoi myös, uskon niin läpi sormien hiukan hoippuvaa menoa.
Isä ja äiti olivat pöydän takana odottamassa. Tervehdyksen jälkeen äiti huokasi;'Sulo, täällä haisee viina. Sulo, sinä olet humalassa.' Niinpä niin, humalassa oltiin se tapaaminen eikä vanhemmat moittineet. Kertoivat vain kotiperällä mitä oli tapahtunut ja kavereilla oli hauskaa, vanki humalassa ja vankilassa.
Kiljuahan piti saada lisää kun makuun pääsi ja aina silloin hiivaa löytyi. Löytyi myös ratsiassa käymässä oleva pönttö, jonka omistin ja puhuin muut pois. Pikkusen eristystä mutta ei se nuorta haitannut.
Myöhemmin järkkäsin itselle sopivia sinivalkoisia Carbrital nimisiä kovia jyviä. Niihin tottui myös sivilissä niin kauan kuin niitä sai. Ei ole saanut enää yli 25 vuoteen, eikä pikkuhiljaa muitakaan ns. kovia. Nykyisin ei halutakaan, mutta voin sanoa, että huumeet ovat pilanneet kaiken moraalin jota joskus oli vankilassa.
Huumausaineissa ei ole mitään hyvää!
Muuten mikäs sun moraalis pilas?
Suomi24 Keskustelu Laki ja rikos Vankilat ja vankeinhoito
00
Ennen huumeongelmaa vankilassa
Sulo.S Käyttäjän viestit 23.3.2006 06:03
Vastauksia: 6
Lukukertoja: 1352
TEKSTIKOKO: font-sizefont-sizefont-size
Viestien esitystapa:
Eli toi tietää kaiken ja on aina oikeassa.
Ei missään tapauksessa saa ottaa mukaan tuollaisia huumeita.
Sirdalud on ainoa lääke jota saa käyttää. Ok pilleri älä säikähdä vaikka sitä käytetäänkin cp-vammaisten hoitoon= tahattomat pakkoliikkeet.
Mutta sitä käytetään vangeilla paljon, lihaskipuihin.
Rentouttaa lihakset ja pääntoiminnan.
Ihan outo lääke.Tälläkin palstalla sopis varmaan jollekkin, kun on noita pakkoliikkeitä. Mitä Sulo.S asiantuntijana olet mieltä. Valaise meille tyhmille vähän asiaa?
Voithan sinä ne lääkkeet ottaa mukaan, mutta parin viikon sisällä ne otetaan sinulta pois. Alahan totutella pamien tiputtamiseen.
Viikottain kusitestit. Kyllä pamit näkyy jos yrität salaa napostella.
en aio tiputella niitä minnekkään pidän hyvää huolta, resepti on! tarviin mun lääkkeet kait saa iltaisin syödä kun on määrätty 10 mg Diabam. onkohan siellä pedareita ajan kaikki liskolle!