Rovaniemen kaupunki haluaisi kehittää saamen opetusta hankerahoituksella. Kaupunki on hakenut opetusministeriöltä viisivuotista rahoitusta saamen kielen ja saamenkielisen opetuksen kehittämiseen.
Sivistyspalveluiden johtaja Heikki Ervast sanoo, että hankkeen turvin saamen opetusta voisi järjestää yhtä paljon kuin saamelaisten kotiseutualueella:
Rovaniemen kaupunki toivoo, että hankkeen rahoituksella voitaisiin tulevaisuudessa palkata kiertävä saamenkielen opettaja sekä mahdollisesti saamenkielisen opetuksen opettaja.
Palvelupäällikkö Antti Lassila sanoo, että saamenkielen opetusta halutaan kehittää, koska Rovaniemellä asuu paljon saamelaisväestöä, vaikka se ei saamelaisten kotiseutualuetta olekaan.
YLE Lapin radio 03.10.09
Lue koko uutinen täältä: http://yle.fi/alueet/lappi/2009/10/rovaniemi_haluaa_kehittaa_saamen_opetusta_1052755.html
Rovaniemellä kehitetään saamen opetusta
1
475
Vastaukset
- jatkoo
Opetusministeri Virkkusen vierailu Rovaniemellä 13.10.09
Etäopetuksen merkitys on suurin harvinaisille oppiaineille, kuten esimerkiksi saamen kielelle ja saamenkieliselle opetukselle.
Opetusministerin mukaan periaatteessa kaikilla kouluilla Suomessa on tekniset ja rahalliset valmiudet antaa saamenkielistä etäopetusta oppilailleen.
- Itselleni ei ainakaan ole tullut palautetta, että tällaista mahdollisuutta ei olisi. Jos ei omalla koululla teknisiä valmiuksia niin lähellä on varmasti joku tila, jossa on mahdollisuus ottaa videoneuvotteluyhteys etäopetusta varten.
YLE Lappi 13.10.2009
http://yle.fi/alueet/lappi/2009/10/ministeri_lupaa_sailyttaa_harjoittelukoulut_1077572.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942493Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1422274Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132078- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381277Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193898- 85896
- 182872
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 53703