Pahoinpitely Kokkolassa perjantaiyönä!Pahoinpitelijä pakeni paikalta autolla Kokkolassa!Pahoinpitelyjä yöaikaan Kokkolassa!Ulkomaalainen mies pahoinpideltiin Kokkolassa!Kahta entuudestaan tuntematonta pahoinpideltiin Kokkolassa!
Mistä näitä sikiää?Kokkkola on senverran pieni kaupunki ,että miten näitä "sairaita"yksilöitä ei saada kiinni?Kokkola oli suht´rauhallinen pikkukaupunki 1980 luvulla,nyt uutiset kertoo aivan muuta.Kodinturvajoukot kadulle yö aikaan,niin johan rauhoittuisi meno.O toleranssi kaikkeen kännääminseen ja rähinään.
Mistä näitä sikiää?Kokkkola on senverran pieni kaupunki ,että miten näitä "sairaita"yksilöitä ei saada kiinni?Kokkola oli suht´rauhallinen pikkukaupunki 1980 luvulla,nyt uutiset kertoo aivan muuta.Kodinturvajoukot kadulle yö aikaan,niin johan rauhoittuisi meno.O toleranssi kaikkeen kännääminseen ja rähinään.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei tarvi kuin lukea näitä keskusteluja täällä suomi24:ssa niin voi ymmärtää, että kokkolassa on jotain pahasti pielessä. Itte kaupunkiin 7 vuotta sitten muuttaneena olen huomannut, että kokkola ei ole enää sama paikka kuin muutama vuosi sitten, tämä nettikeskusteluissa huokuva viha tulee vastaan jo kaduillakin iltaisin ja öisin. Nollatoleranssilla kaikkeen kännäämiseen ei mitään voiteta, mutta kersojen kännäämisen estämisellä voitais tehdä jotain, mikä näkyisi pitemmällä aika-akselilla.
"Nollatoleranssilla kaikkeen kännäämiseen ei mitään voiteta, mutta kersojen kännäämisen estämisellä voitais tehdä jotain, mikä näkyisi pitemmällä aika-akselilla." hohhoijaa, onko ne sun mielestä näitä "kersoja" jotka tuolla puukottaa yms.. aika monesti vain kun näitä sattuu niin ollaan päihtyneenä viina huumeet yms.
Lisäksi nuorten roskaaminen ja ilkivaltaan olisi puututtava.Kaikki roskat auton ikkunasta ulos kadulle.Millainen kotikasvatus?
että kersat puukottaa, mutta varmaan monella puukottajalla on resunen kersa-aika ja varhain aloitettu ryyppääminen taustalla. Älä pane sanoja mun suuhun.
Nuorten kasvava pahoinvointi alkaa nyt näkyä katukuvassa kaupungissa kuin kaupungissa. Kokkolan lisämausteena soppaan on kateelliset ja ahdasmieliset asukkaat.
Kotoa saatu kuva,isä juo viikonloput ja lyö välillä äitiä.Isä huutaa kännissä,selvinpäin maailman mukavin isä,sitten peläten eletään päiviä,milloin isän juomaputki alkaa.Tälläisessä nuoruudessa miehenkuvan saanut nuori toistaa sukunsa rasitteita.Tosin on poikkeuksiakin,jotkut eivät koskaan juo alkoholia. Jätetään mielisairaat pois, niin oikeastaan kaikki väkivallanteot tapahtuva humalassa. Suomalainen alkoholikulttuuri on tuntematon käsite, ei ole mitään kulttuuria, on ollut vain viinaa ja örvellystä.
Jos väität että Kokkola oli rauhallinen 80-luvulla niin uskallan väittää että olit silloin korkeintaan ala-asteella. 80-luvulla kaupungilla heilui paljon useammin nyrkit ja kettingit kuin tänä päivänä. Ainoat erot 80-luvun ja 2000-luvun katuväkivallalla on että nykyään potkitaan päähän kadussa makaavaa ja että kohteena voi olla ulkomaalainen. 80-luvulla viikonloppuisin kaupungilla ei ollut Juuvelin lisäksi muita tummaihoisia.
80 ja 90-luvun taitteessa Kokkola oli tilastoitu useammankerran Suomen väkivaltaisimmaksi kaupungiksi.
Kodinturvajoukko ideasi on myös ikivanha koska onhan meillä KKTJ
Olen samaa mieltä, että 90 luvun alussa vasta villi meno oli. Eihän kaupungilla edes liiku ketään iltaisin nykyään. Silloin oli ihan tavallista, että joku sai kokkipojalla pullosta päähän tai naakkapuistossa järjestettiin "jengi"tappeluita. Pietarsaarelaiset sai aina pataan kun näyttäytyivät.
Mutta toisaalta tappelut oli reiluja, eikä niissä puukot heilunu...usein
Samaa mieltä, joka viikonloppu tapeltiin vähän joka toisen kulman takana. Jenkki parkissa, naakkapuistossa, kokkipojalla,lyseolla ja killingin takana sai yks sun toinen turpaansa. Ennen oli selvät pelisäännöt, se joka leikin aloittaa se leikin kestäkööt. Niinkauan kun toinen oli pystyssä lyötiin ja heti ku toinen tipahti oli tappelu siinä ja häviäjä jäi nuolemaan näppejään.
Sillon ei juostu poliisille vasikoimaan joka nujakasta. Jos ite haasto riitaa ja tuli turpaan sitä oli nöyränä hiljaa.
Kyllä ne puukot heilu silloinkin ja pyssyt paukku tuon tuosta.
Ja jos ei kokkolassa tapahtunu mitään lähettiin maakuntiin tai pietarsaareen sielä tapahtu aina.
Se oli sitä aikaa se.
Mistä pääsi killingin taakse?
Oletkohan killingissä käynytkään?
takia on tämä maa mennyt alaspäin,etenkin sdp läisten syytä on työttömyys ja se että niillä joilla on työtä on niin paljon ettei vapaa-aikaa ole ole lapsille ja nuorille ongelma on valtava.Tässaä maassa ei enää auta mitkään valvontakamerat eikä 0 toleranssit tv syytää väkivaltaa 24h vrk ssa ja seksiä samoin joka ikisestä lehdestä näkee ainoastaan sensaatio uutisia joissa näkee onnettomuuksia ja väkivaltaa sellaisen jenkki yhteiskunnanko tahdomme suomesta tulevan? nyt olisi korkea aika kansan miettiä omaa tulevaisuuttaan eikä antaa kaikkea ainoastaan poliitikkojen päätettäväski onhan se nähty mihin johtaa,
Ainakin sen, että koulutukseen pitää panostaa huomattavasti enemmän. Tiedoksesi voin antaa ettei SDP ole hallituksessa päättämässä säästötoimista, siellä ovat porvaripuolueet joiden ainoa tavoite tuntuu olevan valtion menojen leikkaus.
Tuollainen katkera vuodatus osoittaa ettet kykene ajattelemaan selkeästi. Mielestäsi siis sekä työttömyyttä on liikaa, että työssä olevilla on vapaa- aikaa liikaa. Olisikohan tähän pikemminkin syynä hallituksen huonosti hoidettu talouspolitiikka kuin oppositio.
Lapsia ei kasvateta enää.Kasvatuksesta huolehtiin internetti sekä pelimaailma.Koulutkin oikein suosivat näitä pelejä.Ei ihme,että näistä pikku nilkkeistä kasvaa taistelu ja väkivaltapeleillä kasvatusta saaneita katukoviksia.
inflaatio syönyt reiluuden, tilalle tullut totaalinen välittämättömyys.
Alkohoilin käyttö ,arvoton maailmakatsomus,pikaruuat ,lökäpöksyt,sekä yleinen velttous nuoretn keskuudessa.Tässä meillä tulevaisuuden sukupolvi.
Ennen tälläiset "hakkaajat"uitettin porukalla suntissa.Ei niitä senjälkeen tarvinnut pelät.Liekö muuttaneen kaupungista.
Ilmeisesti Kokkolan poliisi ilmoittaa medialle kaikki pahoinpitelyt.
Vuosi-pari sitten Kokkolan poliisipäällikkö ihasteli Pietarsaaren vähäistä väkivaltaa, piti sitä suomenruotsalaisuuden ansiona.
Pitikin sattua, että pian äijän ihastelun jälkeen julkaistiin koko Suomea koskevat väkivaltatilastot. Kuinkas ollakaan, Pietarsaari osoittautui yhdeksi pahimmista väkivaltapesäkkeistä Suomessa! Kokkola tuli kaukana perässä - joten se taas siitä suomenruotsalaisten svekoilusta!
Ne joka Jakobstadissa tapellu humalassa on ollu suomalaisia. Ja ne joka on tapellu humalassa Kokkelbyyssä ovat suomalaisia. Ruotsinkieliset eivät tappele. Me juomme viisaasti. Viina kun on viisasten juoma :)
Det är någ sant.Finländarna är svin-pojkar som driker och lever som lilla piggar.
Aikoinaan oli vielä iisakin grilli (nykyinen ukonnova) sen tsakana yksikin ressukka sai syksyllä kunnon uittokoulutuksen, ei näkynyt tyyppiä enää. Puhuttiin että johan sai opetuksen.
Samainen henkilö oli sitten osallisena muutama vuosi myöhemmin itäsuomessa kaksoismurhan tekijänä.
Olipa taas apua uitosta.
Ettäkö viina olisi viisasten juoma, ehei.
Kyllä siitä tyhmät tulevat yhtä lailla humalaan.
täynnä oleva kirjoitus kaikkihan tietävät että svenskit ovat oikeita pesusieniä! nehän kittaavat kaiken minkä saavat kurkustaan alas, kuulemma se bilteman lasinpesu aine on heidän kossunsa:) miksihän muuten suomenruotsalaisilla on se heidän oma rkp nsä? eivät he ole saaaneet mitään aikaan muuta kuin samaa jauhaneet ja sen ruoättin kielisen asemansa pönkittämisestä!
Olet juuri sellainen tyypillinen suomalainen jonkalaisia suomalaisten kuuluukin olla.
Ei rikollisuus ja väkivalta ole lisääntynyt minnekään, siitä uutisointi vaan on lisääntynyt.
On tehty tutkimus jonka mukaan ihmisten mielestä rikollisuus on räjähdysmäisesti lisääntynyt, vaikka todellisuudessa viimeisen 10 vuoden aikana se on jopa vähentynyt.
Mutta sama tutkimus tosin osoitti että uutisointi on 10 vuoden aikanat lisääntynyt 600%.
Ei siis ihme että ihmiset pelkäävät ja varustevat kotejaan hälyttimillä ja kaltereilla.
Sama kuin tämä sikainfluenssa, ihmisiä peloteltiin kuinka se tappaa ja rokotus on pakko ottaa jne:)
Älä siis murehdi, vieläkin uskaltaa illalla kävellä puistossa, ihan kuin ennenkin, sinut on vain opetettu uskomaan että ei voisi.
Poliisi on huolissaan katuväkivallan lisääntymisestä.
Väkivallan seurauksista jo 20 vuotta luennoinut erikoissairaanhoitaja Timo Nuutinen sanoo, että taustalla ovat vuosia jatkuneet muutokset yhteiskunnassamme. Yleinen piittamaattomuus ja välinpitämöttämyys lähimmäisistä johtaa yhä helpommin järjettömiin väkivallantekoihin. Myös poliisi näkee työssään, miten etenkin nuorempi sukupolvi ratkoo ongelmia yhä useammin hakkaamalla ja potkimalla. Poliisi sanoo myös suoraan, että maamme nykyinen alkoholipolitiikka näkyy kirkkaana väkivaltatilastoissa.
Jos viinaa ei juotaisi, meiltä vähenisivät työt radikaalisti, toteaa kokenut rikoskomisario 45 minuuttia -ohjelman haastattelussa. !(yle)
Tuolta voi jokainen tarkistaa miten rikollisuus suomessa on mennyt viim. 10 vuoden aikana.
http://www.optula.om.fi/uploads/7bu06oyyn0u.pdf