Edullista uudistuotantoa tekeillä!

Ylihintaiset 60-luvun homekopit alkavat jäädä unholaan, kun kompaktin kokoista ja järkevämmän hintaista asuintaloa on ruvennut versomaan helsingin ympäristöön. Tämä on hieno juttu meille kaikille!

http://www.talouselama.fi/uutiset/article335853.ece
5148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihan kun suomalainen jotenkin jo nyt asuisi mahtipontisen väljästi. Jep Jep.

Äänestä
  • Yksiöitä tarvitaan koska suomalaiset haluavat asua yksin. On aivan turha tehdä perheasuntoja paikat täyteen kun suurin osa "perhekunnista" on yhden ihmisen yksiköitä. Helsingin 75 neliön asuntojen keskikoko oli ihan täyttä huuhaata kun useimmille kelpaisi 25 neliötä missä bunkata yöt ja pestä vaatteet. Samaten myös kaksioita lisää kun ei niitä lapsia kuitenkaan jaloissa niin usein pyöriskele. Jos asustelet siellä maaseudulla miljoonan hehtaarin maatilalla 100 kilometrin päässä kaupasta ja katuvaloista niin tämä ei koske sinua.

    Äänestä

  • sakari78 kirjoitti:

    Yksiöitä tarvitaan koska suomalaiset haluavat asua yksin. On aivan turha tehdä perheasuntoja paikat täyteen kun suurin osa "perhekunnista" on yhden ihmisen yksiköitä. Helsingin 75 neliön asuntojen keskikoko oli ihan täyttä huuhaata kun useimmille kelpaisi 25 neliötä missä bunkata yöt ja pestä vaatteet. Samaten myös kaksioita lisää kun ei niitä lapsia kuitenkaan jaloissa niin usein pyöriskele. Jos asustelet siellä maaseudulla miljoonan hehtaarin maatilalla 100 kilometrin päässä kaupasta ja katuvaloista niin tämä ei koske sinua.

    jolle riittää joku rotanloukko jossain missä painaa vaan pää tyynyyn. BTW asun ihan tässä PK-Seudulla, mutta ei siitä sen enempää.

    Äänestä

  • se siitä kirjoitti:

    jolle riittää joku rotanloukko jossain missä painaa vaan pää tyynyyn. BTW asun ihan tässä PK-Seudulla, mutta ei siitä sen enempää.

    koska parempaankaan ei ole varaa. Jotkut taas ovat kuvitelleet varaa olevan paljon enempään, kuin sitten oikeasti olikaan. Näiden itkua ja parkua kuunnellaan seuraavat vuodet.

    Äänestä

  • Mihin on varaa? kirjoitti:

    koska parempaankaan ei ole varaa. Jotkut taas ovat kuvitelleet varaa olevan paljon enempään, kuin sitten oikeasti olikaan. Näiden itkua ja parkua kuunnellaan seuraavat vuodet.

    vuosikausia kuulleet ostamatta jättäneiden itkua ja parkua, miten lie muilla palstoilla? Mutta ei siinä paljon itkut auta kun suomalainen asuu ahtaammin kuin esim. muut pohjoismaalaiset. Suurin yksittäinen syy tähän on kaikenlainen asumisen tukeminen joka nostaa niin vuokrien kuin asumisenkin hintaa ylös. Se kiitos näistä tuetuista markkinoista on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hienoa! kirjoitti:

Ylihintaiset 60-luvun homekopit alkavat jäädä unholaan, kun kompaktin kokoista ja järkevämmän hintaista asuintaloa on ruvennut versomaan helsingin ympäristöön. Tämä on hieno juttu meille kaikille!

http://www.talouselama.fi/uutiset/article335853.ece

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu