milloin yösyöttö pois?

Minkä ikäisenä olette jättäneet yösyötön pois? Itsellä on 6,5 kk ikäinen tyttö, joka käy nukkumaan klo 20.30 ja herää vieläkin klo 3-4 aikaan syömään (imetän), sitten nukkuu vielä tuonne klo 7-8 asti. On syönyt noin jo 2 kk ikäisestä, mutta vieläkin syö yöllä. Päivisin saa aamupuuron, soseita 2-3 kertaa (liha/kasvissoseet ja joskus myös hedelmäsose) sekä iltapuuron, lisäksi imetän n. 4 kertaa vuorokaudessa (imetän kerran aamulla, kerran illalla, kerran päivällä ja kerran yöllä). Voisikohan tuon ikäiseltä jo jättää yösyötön (ei kuitenkaan aamulla edes ole nälkäinen kun herää klo 7-8 aikaan)? Miten olette toteuttaneet yösyötön jättämisen?
101680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Meillä jäi yösyötöt automaattisesti pois, kun aloimme antamaan 5kk iässä iltapuuroa. Joskus saattaa herätä yöllä, mutta laitamme tutin suuhun ja unet jatkuu. Aamulla heräilee n. klo 7:00, teemme aamutouhut ensin ja sitten syödään, eli ei herää nälkäisenä.
Vauva nyt 6kk, syödään soseita ja puuroa rintamaidolla, joskus annamme korviketta.
Mutta ei yösyötön poisjättämiselle ole tiettyä ikärajaa, mielestäni hyvin voi imettää vielä tuon ikäistä jos on nälkäinen. Mutta kokeile, jatkaisiko unia silittelemällä tai tutilla tms.

Äänestä
  • meillä tyttö 4kk eikä noin kuukauteen ole herännyt yöllä syömään. n20.30 annetaan iltamaidot (pullo syöttöä ollut kokoajan) ja aamulla herätään 9.00 ja syödään. helppo tapaus tossa mielessä :)

    Äänestä

  • 4kk kirjoitti:

    meillä tyttö 4kk eikä noin kuukauteen ole herännyt yöllä syömään. n20.30 annetaan iltamaidot (pullo syöttöä ollut kokoajan) ja aamulla herätään 9.00 ja syödään. helppo tapaus tossa mielessä :)

    no korvikemaidolla ruokitut lapsehan nukkuvatkin pidempiä rytkyjä!

    Äänestä

tuttavani poika lopetti yösyönnit vasta viime kesänä ja ikää oli jo 1,5 vuotta :) Joten ei mitään kiirettä, mutta ehkä jokainen toivoisi ennen sitä pääsevänsä täysiin öihin.

Äänestä
  • Täysistä öistä voi haaveilla juu :) Mutta on ihan turha kuvitella että täysiä öitä tulisi jättämällä yösyötöt pois! Suurin osa lapsista heräilee öisin joka tapauksessa parin ensimmäisen ikävuotensa aikana, oli sitten yöllä tarjoilua tai ei. Vielä paljon isommatkin heräävät ja tarvitsevat jotain huomiota (esim. siirtyvät vanhempien sänkyyn) keskellä yötä.

    Minä en enää toisen lapsen kanssa ole jaksanut yösyötöistä pingottaa. Ensimmäiset "täydet" yöt nukuttiin ihan täysimetyksellä joskus 5-kuisena, mutta eihän se mikään pysyvä tilanne ollut. Nyt puolitoistavuotiaana yöt joskus nukutaan heräämättä, joskus pitää yöllä vähän selkää silittää ja sanoa että nukutaan, ja joskus on helpointa pistää tissi suuhun kun muu ei tunnu auttavan.

    Äänestä

Meillä tuli 5 kk neidille ikää täyteen viime viikolla ja viime yönä ei vaan herännyt syömään. Nukkui yhdeksästä puoli kahdeksaan. Kerran annoin tutin hieman ennen kahta. Puoliunessa pyöri sängyssä, joten ajattelin että ei nälkäänsä herännyt. Eilen vielä illalla ei edes syönyt kunnolla puuroa, vaan jätti siitäkin puolet syömättä.

Äänestä

jäi pois. Vauva alkoi 2 kk iässä nukkumaan öisin pidempiä pätkiä ilman syöttöä ja 3 kk iässä ei sitten herännyt enää öisin syömään.

Äänestä

meillä poitsu oli 8kk

Äänestä

voit kokeilla antaa lapselle vähä vettä yöllä. jos jatkaa samantien unia eikä syö paljoa niin voi mielestäni pikkuhiljaa vieroittaa yösyötöistä. rintaa ei mielesatäni kannata siinä vieroitus vaiheessa tarjota vaan esim vettä, tilkka korviketta tai tuttia mikä nyt teille sopii parhaiten. jos lapsi ei ole paljoa pullosta juonut niin kannattaa ensin totuttaa siihen päiväsaikaan ettei oudoksu pulloa yöllä---

Äänestä
  • Minulla kolme lasta. Kaikkia imettänyt, ja nyt nuorimmaista 5kk imetän, eikä syö vielä muuta.
    Kahden ensimmäisen kohdalla lopetin yöimetyksen 4kk ikäisenä kun aloin soseita antamaan. Ja siihen ne loppui yöheräilyt. Koko pinnasänkyiän molemmat on nukkuneet kuin tukki koko yön 12 tuntia. Nyt Isompina saattavat kömpiä yöllä meidän sänkyyn, mutta se on aika harvinaista.

    Nuorin on ollut superhelppo, eli lopetti itse yösyömisen alle kuukauden ikäisenä, enkä siksi ole joutunut yöimetyksestä pois opettamaan.

    Kaikki nukkuvat omassa huoneessa, tai siis yhteisessä lastenhuoneessa, mutta siis ei samassa kuin me vanhemmat.

    Jostain aikanaan luin, ettei neljäkuinen vauva enää tarvitse kasvun takia yöllä ruokaa, varsinkin jos saa jo soseita. Silloin nuorena ja reippaana päätin, että minun ei enää tarvitse siis herätä, ja annoin tuttia, ja parissa yössä he siihen tottuivat. Pitää vain pysyä päätösessä, ettei anna maitoa. En tiedä raaskisinko enää samaan ryhtyä, no onneksi ei nyt tarvi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dgfhsg kirjoitti:

Minkä ikäisenä olette jättäneet yösyötön pois? Itsellä on 6,5 kk ikäinen tyttö, joka käy nukkumaan klo 20.30 ja herää vieläkin klo 3-4 aikaan syömään (imetän), sitten nukkuu vielä tuonne klo 7-8 asti. On syönyt noin jo 2 kk ikäisestä, mutta vieläkin syö yöllä. Päivisin saa aamupuuron, soseita 2-3 kertaa (liha/kasvissoseet ja joskus myös hedelmäsose) sekä iltapuuron, lisäksi imetän n. 4 kertaa vuorokaudessa (imetän kerran aamulla, kerran illalla, kerran päivällä ja kerran yöllä). Voisikohan tuon ikäiseltä jo jättää yösyötön (ei kuitenkaan aamulla edes ole nälkäinen kun herää klo 7-8 aikaan)? Miten olette toteuttaneet yösyötön jättämisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu