Oltiin Prahassa pitkä viikonloppu syyskuussa. Tässä kokemuksia.
Päädyimme sattuman kautta Hotelli Perlaan, sillä alunperin Supersaverin kautta varaamamme hotelli oli lopettanut, ja välittäjäfirma vaihtoi ystävällisesti hotellin toiseen. Perla on uusi, siisti hotelli vahassakaupungissa, erinomaisella paikalla lähellä Mustekin metroasemaa. Parasta hotellissa oli aamiainen: todella monipuolinen buffet viihtyisässä huoneessa, parhaista pöydistä hieno näkymä kolmionmuotoiselle aukiolle, jossa suihkulähde (Uhelny Thriste). Totesimme että maiseman takia kannatti herätä aikaisin että sai parhaat paikat, sillä aamiaishuone oli hotellin kokoon nähden melko pieni.
Hotellin hyvän sijainnin takia kävelimme joka paikkaan; vanha ja uusi kaupunki, pieni puoli ja linnan alue kaikki kilometrin säteellä. Ehdimme nähdä paljon.
Ravintoloita on niin paljon ja niin monenlaisia että meillä tuli runsaudenpula: kannattaa miettiä etukäteen mitä hakee, muuten menee aikaa turhaan kiertämiseen, ainakin jos on kranttu ja pähkäilyyn taipuvainen.
Meidän paras ravintolalöytömme oli U Golema juutalaiskaupunginosassa. Tunnelmallinen ja kodikas ja samalla arvokas tunnelma, jonka kruunasi elävä pianomusiikki. Ruoka oli suht edullista ja oikein hyvää. Ravintolan nimeen liittyy tunnettu Golemin legenda, joka on painettu ruokalistaan. Suosittelen hengenravinnoksi. (Löytyy referoituna myös suomenkielisestä Wikipediasta.)
Samoilla nurkilla on myös tunnelmallinen Franz Kafkan kahvila. Joimme siellä maukkaat minttuliköörikahvit. Tonnikalaalaatin olisi kyllä voinut jättää ostamatta, ylihintaiseen annokseen oli ripoteltu vain nimeksi tonnikalaa.
Uudella puolella kannattaa käydä kirjakahvilassa nimeltä Globe. Siellä on myynnissä paljon englanninkielistä Prahaan ja Tsekkiin liittyvää kirjallisuutta. Sitäpaitsi se on mukavasti sivussa pahimmista turistivirroista, mutta silti lähellä (muutama kortteli ns. tanssivasta talosta kansallismuseon suuntaan).
Kultainen kuja linnan alueella on myös sinänsä näkemisen arvoinen, jos ei anna sen häiritä että joutuu maksamaan pääsylipun että pääsee koluamaan pikkiriikkisiä lahjatavaraliikkeitä joissa kaikki muutkin turistit käyvät. Matkamuisto- ja lahjatavarashoppailijalle paratiisi.
Kaarlen silta ja vanhat portaat olivat osittain remontissa, mikä oli kyllä vähän pettymys. Mutta nähtävää oli niin paljon ettemme jääneet sitä harmittelemaan. Onnistunut matka!
Perlan aamiainen on helmi
4kymppinen
1
1171
Vastaukset
- Prahaan 2010
hyvistä vinkeistä. Erityisesti tuosta hotellivinkistä! Olemme lähdössä ens kesänä Prahaan ja hotelli keskeiseltä paikalta tarvitaan. Näytti siistiltä ja kivalta tuo hotelli, kun googletin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043612
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se472569- 972352
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣401914Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu251574- 271492
Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et181414- 221288
Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81221Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?671175