Mulle pari kertaa sattunut eläinkaupasta heinäpussi,jossa kuivuneita takiaisia! ne pistävät pirusti käteen kun otaa heinää sieltä...Ovatkohan marsuille vaarallisia?
Heinästä
HooMoilanen
7381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Syö itse niitä. Sittenpähän näet.
Ei, vaan kannattaa sanoa eläinkauppaan,
tai vaihtaa heinämerkkiä Mitä heinää syötät?
Joo,ymmärrän,että voivat sattua myös marsun suuhun jos maistavat,tämäntakia olenkin koittanut ottaa pois ne pussista.Olin ottavinani vielä kalliimpaa heinää kun oletin että on laadukaampaa : (
Hyvä heinä on monipuolista niittyheinää. Ei tokikaan mitään ohdakkeita tai muita satuttavia kasveja/esineitä, mutta kaikkea sitä normaalia mitä pellolla kasvaa. Parasta heinää saa kun kiertää maanviljelijöitä (ja navettoja ja talleja, mutta esim. täällä tallilla on todella kurjaa heinää hevosilla) ja kyselee heiltä, noin 10-12kg pienpaalin saa yleensä eurolla-parilla. Kahdella marsulla se riittää ihan kivasti eikä tarvitse heti olla hakemassa uutta, ja oikein säilöttynä se myös säilyy aivan hyvänä.
Htvä heinä on monipuolisuuden lisäksi pölyämätöntä, vihreää ja hyväntuoksuista. Söisitkö itse kellertävää, kosteaa, tunkkaisenhajuista kortta? Hyvä heinä kun on marsujen pääravinto, siihen kannattaa panostaa.
....maanviljelijät on meikäläisellä kaukana, joten pakko ostaa eläinkaupasta heinä! En myöskään millään pysty varastoimaan tuollaisia 12 kg heinäpaaleja.Valitettavasti.
Täälläpäin esim. Musti&Mirri myy todella hyvännäköistä heinää, 5 kg oisko ollu jotain 6 €. Itse en ole sitä kyllä kokeillut, mutta kun meillä on kotona hevosia ja niille on ehdottoman tärkeää että heinä on laadukasta, (siis marsummekin saa erinomaista heinää) joten olen oppinut näkemään päälle päin, onko heinä hyvää vai ei. Jos siis lähistöltä löytyy M&M liike, kantsii kattoo löytyykö sieltä hyvää heinää.
Mie käytän itse sitä Osku, jyrsijän heinä, jota saa ihan tavan ruokakaupoista, esim. s-market! se on tosi laadukasta, vihreää ja hyvän tuoksuista! suosittelen! kerran isi osti best friendin heinää kaupasta, mutta se ei ollut kovin hyvää, ihan keltasta ja karkeampaa. eivät marsutkaan siitä tykänneet! heti kun saivat "osku" heinää, innostuivat! : )
Osku-jyrsijänheinän laatu riippuu tosi paljo paikkakunnasta. Esim täällä meillä (Kokkola) se on ihan keltaista ja kortista, en syöttäis marsuille edes viimeisessä hädässä. Kannattaa etsiä se paikkakuntansa paras heninä, kokeilemallahan se selviää.