Marssijärjestys mökin rakentamisessa

haksunaksu

Tontti on ja rakennusoikeus, kaavatontti.
Tarkoitus on itse teetättää omien piirrustusten pohjalta sauna ja mökki.

Eli pitääkö ensin tilata joltain insinööritoimistolta oikeat rakennuspiirrustukset (omien piirrustusten pohjalta), jossa näkyy miten rakennukset sijoittuu tontille ja itse rakennusten piirrustukset.

Kun nuo oikeat piirrustukset on käsissä niin rakennuslupaa hakemaan kunnalta ja odottamaan päätöstä?

Saako jätevesisuunnitelmat yleensä samoilta insinööritoimistoilta?

4

3168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus-K

      Tarvitsette rakennuslupaa varten viralliset pääpiirustukset kaikkine liitteineen ja myös kohteelle pääsuunnittelijan joka laittaa nimensä alle kuviin ja hakukaavakkeisiin. Se, kuka voi toimia tuollaisen kohteen pääsuunnittelijana kannattaa selvittää kunnalta sillä käytännöt vaihtelevat eri paikoissa. Joissain paikoissa vaaditaan arkkitehti/rak.arkkitehti, joissain käy melkein kuka vaan.
      Joku pienempi paikallinen arkkitehti/arkitehtuuritoimisto voisi olla kuitenkin hyvä valinta. Tietävät jo valmiiksi kaikki sen kunnan lupakiemurat ja luvista päättävät ihmiseet joten saavat luvan nopeasti ja vaivatta läpi. Viet vain omat suunnitelmasi sinne niin he hoitavat kaikki viralliset kuvat ja luvat kuntoon. Osaavat myös samalla sanoa jos joku kohta suunnitelmissasi ei ehkä ole kaikkein järkevin tai taloudellisin. Monesti tämä on lopulta halvempaakin kuin yrittää suunnitella kaikki itse ja haalia suunnitelmia sieltä täältä ja huomata yrityksen ja erehdyksen kautta mitä kaikkea pitää olla ja miten tehdä että saa luvat läpi.

    • * luonnos (tämä on usein se omatekoinen kuva)
      * pääkuvat
      * asemapiirros
      * pääsuunnittelija
      * rakennekuvat
      * lvi-kuvat
      * sähkökuvat
      * mökkitoimittaja
      * vastaava työnjohtaja

      Pääkuvat (pohja, leikkaus, julkisivut) saa yleensä mökkitoimittajalta.

      Pääsuunnittelijan roolina on usein asemakuvan tekeminen, kun mökkitoimittajat eivät usein asemapiirroksia tee.

      LVI- ja sähkösuunnittelijat on kaikki erikseen.

      Rakennekuvat tekee useimmiten mökkitoimittaja - tosin useimmat heistä eivät tee perustussuunnittelua - tosin perustussuunnittelun tarve kyseenalainen pienissä saunamökeissä.

      Vastaava työnjohtaja kruunaa tuon sillisalaatin.

      Rakentaminen on siinä mielessä metkaa puuhaa, että pienimmissä saunamökeissäkin byrokratia on kerrostaloluokkaa - eli pienuus ei tuo helpotuksia hankkeen koon suhteessa.

      Ainoa tapa hakea helpotusta mökkibyrokratiaan, on etsiä pääuunnittelijaksi hemmo, joka hoitaa tarvittaessa laajemmankin postin, prustussuunnittelija, vastaava työnjohtaja...

      • haksunaksu

        huh huh....

        Eli minimissään tuohon tarvitsee kaksi ulkopuolista?

        - Pääsuunnittelija (pätevä insinööri, arkkitehti $$$$) tekemään viralliset piirrustukset
        rakennuslupahakemusta varten
        - Vastaava työnjohtaja, vai voiko tai kannattaako tuohon itse ruveta jos ei kokemusta ole?

        Sähköjä ja vesiputkea ei vedetä. Ulkohuussi hoituu kompostoinnilla.

        Pitääkö jätevesisuunnittelu (mitä saunasta valuu) pyytää erikseen jostain muualta vai onnistuuko se yleensä saman pääsuunnittelijan kautta?


      • Rauno Kangas
        haksunaksu kirjoitti:

        huh huh....

        Eli minimissään tuohon tarvitsee kaksi ulkopuolista?

        - Pääsuunnittelija (pätevä insinööri, arkkitehti $$$$) tekemään viralliset piirrustukset
        rakennuslupahakemusta varten
        - Vastaava työnjohtaja, vai voiko tai kannattaako tuohon itse ruveta jos ei kokemusta ole?

        Sähköjä ja vesiputkea ei vedetä. Ulkohuussi hoituu kompostoinnilla.

        Pitääkö jätevesisuunnittelu (mitä saunasta valuu) pyytää erikseen jostain muualta vai onnistuuko se yleensä saman pääsuunnittelijan kautta?

        ...voivat toki olla samakin tyyppi. Ja periaatteessa lienee mahdollista myös saman pyytin tehdä jätevesien käsittelysuunnitelma - etenkin, kun ei ole painevesijärjestelmää. Vaikkaisin kuitenkin helpoimmaksi ratkaisuksi vastaava/pääsuunnittelija (yksi hemmo) jolla sitten suhteet siihen LVI-suunnittelijaan, jolta otetaan se jätevesipuoli alihankintana.

        Tuon yksinkertaisempaa se ei sitten juuri voi ollakaan - patsi, jos itsellä sattuu rakennustieteitten maisteritutkinto, rakennusmestarin paperit tai vastaavaa olemaan takataskussa - tosin kokeneen rakennusmiehenkin tiedän mökkikohteissa kelvanneen noihin hommiin joissain maalaiskunnissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      547
      7056
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      2648
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2025
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1236
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1183
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1138
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      87
      998
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      975
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      62
      944
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      41
      820
    Aihe