Lto

Minkälaista lto-konetta "raati" suosittelee?
Lähtökohta:2 kerroksinen -63 rakennettu omakotitalo,pinta-ala n.120m2(yhteensä)
(tilavuus n.290m3)
Jälkilämmitys pitää olla vesipatterilla,varaavaa takkaa lämmitetään ahkerasti(yläkerrassa)
Ullakolle saattaa tulla vielä joskus pari huonetta lisää(lisäystä ilmamääriin)
Mielenkiinnolla otetaan ehdotuksia vastaan!!
2449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sunnittelija speksaa sulle koneen koon.

Hyvää hyötysuhdetta saat pyöriväkennoisisita ja vastavirta kennoista. Muuta en ostaisi. Ehkö kuitenkin pyöriväkennoisen sen jäätymättömyyden/automaattisen sulamisen takia.

Vesipatteri on näillä koneilla silkkaa hulluutta. Kallis, vaikea asentaa, tarvitsee automatiikkaa ja sitä tarvitaan hyvin harvoin enä'ä näissä korkean hyötysuhteen kojeissa. Sisään tulee pakkasellakin tarpeeksi lämmintä ilmaa ja sisään tulevan ilman lämpötila nouseee mitä enemmän lämmität sisällä.

Vanhat ristikenno LTOt erikseen. Ne onkin huonoja.

Sähköinen kanavalämmitin on sikahalpa, hoitaa hommman ja helppo asentaa.

Äänestä
  • Eikö korkean hyötysuhteen laitteissa jäteilman lämpö laske nopeammin?
    Siis siihen lämpötilaan, missä tarvitaan etummitystä, ettei kenno jäädy.
    Meilläkin -2 ulkolämpötilalla ristivastavirtakenno Walloxin jäteilma on vain 3. Poisto 20. Suunnittelenkin etulämmityksen vaihtamista sähköstä vesikennolla toimivaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


js kirjoitti:

Minkälaista lto-konetta "raati" suosittelee?
Lähtökohta:2 kerroksinen -63 rakennettu omakotitalo,pinta-ala n.120m2(yhteensä)
(tilavuus n.290m3)
Jälkilämmitys pitää olla vesipatterilla,varaavaa takkaa lämmitetään ahkerasti(yläkerrassa)
Ullakolle saattaa tulla vielä joskus pari huonetta lisää(lisäystä ilmamääriin)
Mielenkiinnolla otetaan ehdotuksia vastaan!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu