Meille haettiin viikonloppuna kultsipentu.
Tuli mieleen tiedottaa teille muillekin, että pentua valitessa kannattaa ehdottomasti kiinnittää huomiota vanhempien terveystuloksiin:
1) Lonkat. Kirjainarvosana A,B,C (D,E). Minun mielestäni on järkevää hankkia vain A tai B-lokkaisen vanhempien pentu. Tosin kasvattaja kuittasi C-lonkkaisen vanhemman "terveeksi". En sitten ostanut pentua tuolta henkilöltä.
2) Kyynärät. Numeroarvosana 0, 1 tai 2. Käytännössä jo 1-kyynärä sai vanhemmalla koirallamme aikaan kipuja ja ontumista. En tiedä onko tyypillistä, mutta itse en enää osta pentua muista kuin 0-kyynäräisistä vanhemmista.
3) Silmät, kolme silmäsairautta. Enää ei onneksi tarvitse miettiä niitä raja-arvoja, vaan säännöt on selvät: silmäsairaiden jälkeläisiä ei rekisteröidä.
Pakko mainita myös kasvattajien myyntityylistä jotakin. Joillakin oli tunnelma kuin eläinkauppaan mennessä. Koiria oli kymmeniä pihalla ja sisällä, ei siinä mitään yksilöllisyyttä ollut. Kasvattajan valitsema pentu tuotiin esille ja siinä sitten tilanne: ota tai jätä. Ihmetytti kun kasvattaja ei kertonut koirasta mitään muuta kuin että se on suloinen. Minä haluaisin ainakin kuulla myös vanhemmista.
Onneksi lopulta löytyi ihana kotikasvattaja joka selitti juurta jaksaen pennun taustat, hoidon ja ruokinnan. Saatiin mukaan kiva pentupakettikin. Jäi hyvä mieli.
- Kultsipentu !
doorisdee
0
327
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle794134Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt2023352Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473026Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle812732Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3812455- 1812092
- 381623
- 781615
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231418Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391402