no joo, suunnittelin tuota BUSHNELL 1X23 tai TASCO PROPOINT 1x26 tuohon tikka t3 30-06 huntterriin ku ei opiskelija varoilla oo vara parempaa.Nii.....onko kellää kokemusta että kestääkö rekyyliä? jos on kokemuksia muista satasen punapistestä hirvipyssyssä nii ois helevetin hyvä.... Jos olis vara nii laittasin heti Aimpoint 9000L:n, aluks vois alottaa kuitenki halavemmalla.
Vastaukset 4
- Haverisen Jokke
niin mitä helvettiä teet kiikarilla yms punapisteillä hirvijahdissa? Retostelu mielessähän esitetään jos jonkinlaisia putkia torrakon päällä mutta aina ammut alle sataan metriin ja yleisemmin alle 50 metriin niin avotähtäimellä vaan niin kauan kunnes ikänäkö hukkaa etu hahlon. Nimimerkillä 21 hirveä kaatanu avotähtäimellä tähän mennessä ja paikannu tilanteen missä edellä kulkenu kiikarimies sanoi että ammu sinä hän ei löydä hirveä kiikariin kun koira pöllytti sonnin suoraan päin haukulle mennessä.
- Hiljaa passissa.
Näinhän se on asia. Ei sitä ammuta useimiten kuin 5-100 metriin hirviä. vanhemmalla iällä aloittelin hirvijahdin, 5 vuotta porukassa ja 5-9 hirviä ampunut joka syksy (lupia n.20) Aseena vanha 308 remington ja kiikari 1.5X suurentava, ei tarvi olla mitään isoreikäista,tehokasta tai kiikari viimeisen päälle, ne hommat kuuluu pullistelijoille (aseiden esitteliöille) tai sitten eivät usko itseen vaan aseeseen. Avotähtäin on myös aivan hyvä, olis monesti ollu käyttöä, esim.sade sää.
- jämttimies
noo.. oon kaks vuotta vasta ollu porukassa ja yhen hirven saanu koiranhaukkuu, 70m isoa narttua päähän.. ja avotähtäimellä. mutta oli siinä tuuriaki vähä mukana.
- Yli 50-kaadon barito
jämttimies kirjoitti:
noo.. oon kaks vuotta vasta ollu porukassa ja yhen hirven saanu koiranhaukkuu, 70m isoa narttua päähän.. ja avotähtäimellä. mutta oli siinä tuuriaki vähä mukana.
jos päähän ammuit. Muna-aivo. Hirvellä on pienemmät aivot, mitä sinulla munat, jos niitä onkaan.Tuskin olet tavia suurempaa ampunutkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.712303Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt361882- 1001201
- 47965
- 91872
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.26827- 29700
- 41685
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,144673Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56598