Meillä pian 5kk vanha pentu. Syö Royal Caninia, on aika nirso ruuan suhteen, olenkin alkanut miettiä että onko ruualla ja korvien töhnimisellä yhteyttä? Voisiko olla jollekin ainesosalle allerginen? Turkki on ihan hyvässä kunnossa ottaen huomioon että pentukarva on juuri vaihtumassa. Huomasin kuitenkin harjatessani että ihosta nousi aavistus hilsettä... Mitähän ruokaa kannattaisi siis kokeilla seuraavaksi ja millä ruoka-aineilla voisi "tukea" pentukarvan vaihtumista?
Korvat töhnii
Riikkas_09
2251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meilläkin oli ongelmana pitkään korvien likaisuus ja hiivatulehdukset ihon hilseily(karva silti kiiltävä ja hyväkuntoinen)
Lopulta päädyttiin siihen,ettei kuivamuonaa ollenkaan.Tällä hetkellä barffattu n.6 kk:tta ja korvien töhnäisyys loppunut,ihossa vielä hilseilyä,mutta eläinlääkäri määräs lääkeshampoota,joka auttoi/auttaa vaivaan.
Enempi hommaa ruokinnassa,mutta koiralla parempi olla.Koira 2v ja 7 kk vanha.Eläinlääkäri otti kesällä näytteet ihosta ja totesi,että meidän koiruus herkkä reagoimaan iholla,ei löytynyt mitään pöpöä.
Royal Caninista olen monen kuullut sanovan, että varsinkin korvia töhkäännyttää ja niin meilläkin. Osalle koirista ei käy lainkaan kuivaruuat, mutta meille käy hyvin esim. Acanan ja Eaglen ruuat.