Meneekö turvatarkastuksessa pienet korut läpi metallinpaljastimesta ilman piippaamatta? tai pienet metalliset asiat kuten rintaliivien hakaset tai kaarituet, kenkien soljet, hiuspinnit, sormukset, yms. Vai tosiaanko täytyy riisua ihan kaikki pois?
Turvatarkastus
tyhmä kysymys
42461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jossain ne piippaa ja jossain ei. Ei ainakaan rintsikoita ole tarvinnut riisua. Ne vaan kattoo käsiskannerilla ja päästää läpi, samoin esim. farkun metallinapit. Ei muuta kuin meet sinne, niin sittenhän sen näkee. Ei niistä mitään ongelmaa siellä kuitenkaan tule.
Mulla ei ole ainakaan rintsikat piipannu, hiuksissa ei ole mitään solkia tai pinnejä, mutta silmälasit on aina päässä. Serkulla huusi kerran kenkien takia oikein kunnolla, riisui ensin neuletakin, sitten taisi ottaa pois vyön ja vasta kolmannen yrityksen jälkeen koettivat sillä patukalla, ja syy oli Tamariksen nilkkurit. Kengissä ei ollut solkia, mutta luultavasti pohjassa tai korossa metallia tavallista enemmän. Omat nilkkuri eivät piipanneet.
Juu ei kannata syödä maksalaatikkoa ennen turvatarkastusta :)
Bangkokin turvassa piippasi rintsikoiden metalliset kaarituet. Tutkivat käsiskannerilla ja hyvä tuli. Ei siitä portista ole mikään pakko kulkea 'piippamatta', tutkivat sitten muuten, jos jokin piippaa.
Viimeksi Amsterdamissa väsyneenä unohdin hiuksiin metallisen hiussoljen, joka piippasi, siinä tilanteessa otettiin solki pois ja kuljettiin uudestaan paljastimen läpi ja kun enää ei piipannut, niin jatkettiin matkaa =)