Tietokonetta päivittämässä...

TÄH?

Moi!

Olen aatellut hieman piristää tätä minun tietokonetta, jolla ei paljon mitää muuta tee kuin pelaa pasianssia tai miinaharavaa... Olen ajatellut ostaa ainakin näytönohjaimen sekä lisää keskusmuistia.
Nykynen emo: AsRock K7S41GX
Prosessori: AMD Sempron 2400 , 1.7 GHz
Muisti: 704 mb
Ja koneessa ei ole muuta näytönohjainta kun tuo emon integroitu.

Sellaset osat pitää hankkia, että source pyörisi kunnolla ja jos prosessori jää pullonkaulaksi niin voi senkin sitten hankkia. Ehdotelkaa reippaasti osia. Ei mitään yyber kalliita, mutta ei mitään turhiankaan osia :D
Tiedän, että kone on pas*a, mutta katsotaan jos nyt saisi päivittettyä halvalla. Jos ei saa niin ostetaan uusi.
Kiitos!

3

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää vaan

      AGP-näytönohjaimia myydään vielä uusiakin, mutta esim. HD3850 maksaa satasen pintaan ja taitaa olla hiukan liian raju päivitys kun ottaa huomioon prosessorisi tehot. Parempi vaihtoehto on nVidian 7600 -sarjan ohjaimet, mutta niistäkin saa uutena maksaa eikä ainakaan verkkokaupassa ollut heti saatavilla. Emolevyysi sopivia prossuja ei enää uutena myydä ja paras jonka voit käytettynäkään saada on Athlon XP 3200 @ 2.2 GHz.

      Noiden parhaiden päivitysten sijaan suosittelisin uutta konetta, jossa on sitten jonkin verran päivitysvaraa tulevaisuuteenkin. Jos tota sun konetta lähtee päivittämään niin itse katsoisin mieluiten käytettynä jotain AGP-näyttistä. Prossua en jaksaisi päivittää ellei ihan parilla eurolla irtoa.

      • asdasdasgqrqa

      • CamFan

        Tämä on toki vain minun mielipiteeni, mutta itse ainakin olen tullut siihen tulokseen, että ihan uuden koneen sijaan monesti on ihan kannattavaa vaihtaa emolevy ja prosessori.

        Joskus se riittää, ja vaikka vanhasta koneesta jäisikin jäljelle osia jotka eivät ihan vastaa uuden suorituskykyä, niin sitten on kuitenkin päivitysvaraa.

        Toki muistit ovat sen verran halpoja, että niissä ei varmaan kannata paljon pihistellä.

        Itsekin tässä jokin aika sitten päivitin konetta, tosin minulla motiivina oli konerikko, mutta siitä huolimatta vaihdoin vain emon ja prossun, maksoi muistaakseni jotain ~300 euroa, ja nyt minulla on neliytiminen AMD. Tosin mainittakoot, että minulla oli ennestään jo mm. aika hyvä virtalähde, ja muistiakin oli jo valmiiksi kun edellinen kone oli vielä melko tuore. Tuolla budjetilla ei tahdo saada edes halvimpiakaan pakettikoneita, neliytimisistä numeronmurskaimista puhumattakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3774
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2031
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1353
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1256
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1148
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      111
      1125
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1040
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      1005
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      984
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      896
    Aihe