Tietokonetta päivittämässä...

TÄH?

Moi!

Olen aatellut hieman piristää tätä minun tietokonetta, jolla ei paljon mitää muuta tee kuin pelaa pasianssia tai miinaharavaa... Olen ajatellut ostaa ainakin näytönohjaimen sekä lisää keskusmuistia.
Nykynen emo: AsRock K7S41GX
Prosessori: AMD Sempron 2400 , 1.7 GHz
Muisti: 704 mb
Ja koneessa ei ole muuta näytönohjainta kun tuo emon integroitu.

Sellaset osat pitää hankkia, että source pyörisi kunnolla ja jos prosessori jää pullonkaulaksi niin voi senkin sitten hankkia. Ehdotelkaa reippaasti osia. Ei mitään yyber kalliita, mutta ei mitään turhiankaan osia :D
Tiedän, että kone on pas*a, mutta katsotaan jos nyt saisi päivittettyä halvalla. Jos ei saa niin ostetaan uusi.
Kiitos!

3

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää vaan

      AGP-näytönohjaimia myydään vielä uusiakin, mutta esim. HD3850 maksaa satasen pintaan ja taitaa olla hiukan liian raju päivitys kun ottaa huomioon prosessorisi tehot. Parempi vaihtoehto on nVidian 7600 -sarjan ohjaimet, mutta niistäkin saa uutena maksaa eikä ainakaan verkkokaupassa ollut heti saatavilla. Emolevyysi sopivia prossuja ei enää uutena myydä ja paras jonka voit käytettynäkään saada on Athlon XP 3200 @ 2.2 GHz.

      Noiden parhaiden päivitysten sijaan suosittelisin uutta konetta, jossa on sitten jonkin verran päivitysvaraa tulevaisuuteenkin. Jos tota sun konetta lähtee päivittämään niin itse katsoisin mieluiten käytettynä jotain AGP-näyttistä. Prossua en jaksaisi päivittää ellei ihan parilla eurolla irtoa.

      • asdasdasgqrqa

      • CamFan

        Tämä on toki vain minun mielipiteeni, mutta itse ainakin olen tullut siihen tulokseen, että ihan uuden koneen sijaan monesti on ihan kannattavaa vaihtaa emolevy ja prosessori.

        Joskus se riittää, ja vaikka vanhasta koneesta jäisikin jäljelle osia jotka eivät ihan vastaa uuden suorituskykyä, niin sitten on kuitenkin päivitysvaraa.

        Toki muistit ovat sen verran halpoja, että niissä ei varmaan kannata paljon pihistellä.

        Itsekin tässä jokin aika sitten päivitin konetta, tosin minulla motiivina oli konerikko, mutta siitä huolimatta vaihdoin vain emon ja prossun, maksoi muistaakseni jotain ~300 euroa, ja nyt minulla on neliytiminen AMD. Tosin mainittakoot, että minulla oli ennestään jo mm. aika hyvä virtalähde, ja muistiakin oli jo valmiiksi kun edellinen kone oli vielä melko tuore. Tuolla budjetilla ei tahdo saada edes halvimpiakaan pakettikoneita, neliytimisistä numeronmurskaimista puhumattakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      86
      9180
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5809
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      146
      5163
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      36
      4087
    5. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      4053
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      57
      3434
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2821
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2801
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      43
      2780
    Aihe