Anu Kaipainen

Granaattiomenaa

Onko kukaan teistä lukenut tämän syyskuussa kuolleen taitavan kirjailijan teoksia? Persoonallinen, omaperäinen tyyli. Granaattiomena on minulle SE kirja, josta tulen hänet muistamaan, ja josta olen ikuisesti kiitollinen. Hyvin henkilökohtaiset syyt miksi kirja kolahtaa ja on läheinen.
Harmi, että nämä ei-kaupalliset hienot kirjailijat niin usein jäävät pimentoon. Aivan turhaan. Edes Parnasso ei mielestäni ole huomioinut häntä riittävästi.

8

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..Päivi1

      olen lukenut vuosien mittaan. Pidin Granaattiomenasta, mutta se ei minulle ole kirjailijan teoksista SE kirja..

    • Sipulisaima

      Olen lukenut paljonkin Anu Kaipaista ollessani vuosikymmeniä hänen kustantajansa palveluksessa. Granaattiomenankin olen lukenut ja pitänyt siitä nimenomaan sen äiti-poika-suhteen henon kuvauksen takia. Minua ovat eniten viehättäneet hänen 1970-luvun teoksensa Surupukuinen nainen, Naistentanssit, Kaihoja kukkuvat käet ja Poimisin heliät hiekat. Jos vain löydät niitä divareista, osta ihmeessä. Romaanit sijoittavat nykyasioita historiaan tai vanhan kansantarinan kehyksiin tavalla, joka vaatii täysin erilaista sivistystä kuin mitä nuorella kirjailijapolvella on tarjottavanaan. Sanoisin, että Kaipainen on yksi viime vuosikymmenten suurimmista naiskirjailijoista, Eeva Joenpellon rinnalla.

      • poika ja kahvikuppi

        Eeva Joenpellon rinnalla. Toki. Mutta myös EEVA KILVEN ohella!
        Tarjosin hiljattain muovipussillista kirjoja antikvariaattiin. Kaipaisen Vilulinnut jouduin kiikuttamaan takaisin kotiin, koska oli kirjakerhokirja. Ylipäätänsä olen tehnyt havainnon, että antikvariaatit hyljeksivät ja katsovat nenänvartta pitkin ns. kirjakerhokirjoja, olkoon itse kirja ja kirjailija kuinka arvostettu tahansa.


      • Sipulisaima
        poika ja kahvikuppi kirjoitti:

        Eeva Joenpellon rinnalla. Toki. Mutta myös EEVA KILVEN ohella!
        Tarjosin hiljattain muovipussillista kirjoja antikvariaattiin. Kaipaisen Vilulinnut jouduin kiikuttamaan takaisin kotiin, koska oli kirjakerhokirja. Ylipäätänsä olen tehnyt havainnon, että antikvariaatit hyljeksivät ja katsovat nenänvartta pitkin ns. kirjakerhokirjoja, olkoon itse kirja ja kirjailija kuinka arvostettu tahansa.

        Se on totta, että divarit ottavat nihkeästi entisiä Mitä Suomi lukee -listan kärkikirjailijoitakaan, joita juuri Kilpi, Kaipainen ja Joenpelto edustavat. Olipa Hesarissa taannoin aihetta koskeva juttukin, otsikkona jotain sen tapaista kuin "Eilispäivän listakuningatar on tämän päivän hylkiö". Viime aikoina olenkin vienyt ylimääräiset kirjani lähimmän kirjaston eteisessä olevaan ilmaishyllyyn, josta ne toivon mukaan päätyvät kirjanystävien käsiin. Myös kerrostalomme kellarissa on kirjojen ja lehtien kierrätyshylly.


      • 20007

        Voi, Naistentanssit pitääkin lukea uudestaan


    • Anonyymi

      ITTE PIDÄN ANU KAIPAISESTA JA AINA IHAILLUT TÄTÄ JA JOENPELTOA

    • Anonyymi

      Arkkienkeli Oulussa. Ylioppilasteatterin näytelmänä siellä aikanaan tehtiin. Sain näytellä Agneksen runoilijan osan ja myöhemmin Oriveden opistossa kirjoittajalinjalla, Anu Kaipainen kävi siellä ja sanoi, että: "sinä olit varmaan hyvä Agnes", minkä otin kehuna.

      Tapasin myös hänen, liian aikaisin edesmenneen poikansa Jounin, modernin klassisen musiikin säveltäjänä tunnetun, Tampereella. Tosin hieman viihteellisissä ympyröissä, mutta kuitenkin, eli ennakkoluulottomia, avarakatseisia ihmisiä molemmat.

      Anun kirjoja en voi sanoa lukeneeni, paitsi Arkkienkelin käsikirjoituksena, osin kirjanakin, runollinen, persoonallinen, värikäs kieli, osaava kirjailija, joka taisi jäädä miespuolisten kirjailijoiden varjoon, vaikkei henkilönä ollut mikään hissukka. Naisen rooli oli tuohon aikaan, kun hän kirjojaan kirjoitti, täysin erilainen Suomessa, kuin se on tänä päivänä. Tasa-arvoa ei ole edelleenkään, nyt se naisten osa riippuu enemmän yhteiskuntaluokasta, kun Suomi ei ole enää aito demokratia ja oikeusvaltio.

    • Anonyymi

      Aika hassua, että aikansa myyntitykkiä ja kirjakerhokirjailijaa kuvitellaan nykyisin "ei-kaupalliseksi".

      Kaipaisen kirjat eivät ole minuun kolahtaneet koskaan. Sama pätee moniin muihinkin aikansa suursuosikkeihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe