Mulle tuli eilen marsuja kaksi.
Ne vaan kököttää paikoillaan.
Jos pidän niitä sylissä ja laitan takaisin häkkiin niin ne jää vaan siihen samaan paikkaa kököttämään.
Lattialla ne kyllä liikkui, joten en usko että jaloissa on mitään vikaa.
Ne ei myöskään syö eikä juo paljoa,paitsi silloin kun pitää sylissä ja antaa jotain esim.porkkanaa.
Saattaisiko liikkumattomuus johtua siitä, että niillä oli edellisessä paikassa aika pieni häkki missä oli vähän tilaa liikkua, joten ne ei oo tottunut liikkumaan?
Vai johtuuko siitä, että ne tuli vasta eilen?
Ne ei ainakaan aristellut mitään paikkaa joten en usko että on sairaita.
Mutta mistä johtuu, kertokaa jos tiedätte. kiiitos.
apua.
5
230
Vastaukset
- ....
Anna marsujen totutella uuteen kotiin muutama päivä, älä ainakaan laita ensimmäisinä päivinä jaloittelemaan.
- aloittaja
joo pidin niitä eilen lattialla vaan sen aikaa kun laitoin häkkiin purut..
- -veine
aloittaja kirjoitti:
joo pidin niitä eilen lattialla vaan sen aikaa kun laitoin häkkiin purut..
Ehkä niitä on käsitelty edellisessä paikassa turhan vähän. Tosiasia kuitenkin on että mikä tahansa uuteen paikkaan muuttanut marsu on varmasti ensimmäiset päivät/viikot varovainen, tuskin paljon liikkuu mökistä/heinäkasan alta mihinkään eikä sylissä ota rentoutuakseen, hyvä jos mitään suostuvat maistamaankaan kun uusi paikka ja ihminen jännittää. Nuoret/uuteen paikkaan muuttaneet marsut pelkäävät vielä sen verran että toimivat lähinnä yöllä; ne käyvät juomapullolla hiljaa silloin, ja varmasti jos yön ajaksi laitat häkkiin salaatinlehden, se on aamulla kadonnut. Että eivät ne nälkään tai janoon kuole vaikket niiden päivällä näe muutakuin kököttävän paikallaan.
Tottakai laitat ne juoksemaan maahan joka päivä! Älä sitä jätä, ne tarvitsevat liikuntaa aivan kuten muutkin marsut. Laitat vain virikkeitä ja ruokaa niin marsuilla on tekemistä. Niillä menee hetki tottua uuteen ympäristöön. Ihan reilusti vain otat ne joka päivä syliin, tutkit kynnet, hampaat, silittelet, tarjoat tuoretta, ja annat niiden liikkua häkin ulkopuolella, näin ne tottuvat nopeammin. Toki turha nostelu ja kavereille näyttely saa jäädä ensimmäisten päivien/viikkojen ajaksi jotteivät reppanat stressaa liikaa kaikkea uutta, mutta kun marsuset kotiutuivat, mikään ei estä käplimästä niitä vaikka pitkin päivää. - aloittaja
-veine kirjoitti:
Ehkä niitä on käsitelty edellisessä paikassa turhan vähän. Tosiasia kuitenkin on että mikä tahansa uuteen paikkaan muuttanut marsu on varmasti ensimmäiset päivät/viikot varovainen, tuskin paljon liikkuu mökistä/heinäkasan alta mihinkään eikä sylissä ota rentoutuakseen, hyvä jos mitään suostuvat maistamaankaan kun uusi paikka ja ihminen jännittää. Nuoret/uuteen paikkaan muuttaneet marsut pelkäävät vielä sen verran että toimivat lähinnä yöllä; ne käyvät juomapullolla hiljaa silloin, ja varmasti jos yön ajaksi laitat häkkiin salaatinlehden, se on aamulla kadonnut. Että eivät ne nälkään tai janoon kuole vaikket niiden päivällä näe muutakuin kököttävän paikallaan.
Tottakai laitat ne juoksemaan maahan joka päivä! Älä sitä jätä, ne tarvitsevat liikuntaa aivan kuten muutkin marsut. Laitat vain virikkeitä ja ruokaa niin marsuilla on tekemistä. Niillä menee hetki tottua uuteen ympäristöön. Ihan reilusti vain otat ne joka päivä syliin, tutkit kynnet, hampaat, silittelet, tarjoat tuoretta, ja annat niiden liikkua häkin ulkopuolella, näin ne tottuvat nopeammin. Toki turha nostelu ja kavereille näyttely saa jäädä ensimmäisten päivien/viikkojen ajaksi jotteivät reppanat stressaa liikaa kaikkea uutta, mutta kun marsuset kotiutuivat, mikään ei estä käplimästä niitä vaikka pitkin päivää.Kiitos paljon : )
- Alaskansusi
Moikka,
ei syytä huoleen. Meidänkin marsut kököttivät paikoillaan tullessaan meille. Se on täysin normaalia, sillä marsuja pelottaa uuteen paikkaan tuleminen. Kyllä ne alkavat liikkumaan, kunhan ensin ovat tottuneet ympäristöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1169899Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki775002Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694812Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73280Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j102478Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071720- 471516
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.541511Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591444Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661372