Onko jollakin diagnosoitu korvassa kuuluvan hurinan aiheuttajaksi tärykalvon jännittäjälihaksen kramppia?
Tensor tympani syndrome lienee vaivan englannin kielinen nimi. Asiaa aiheesta löytyy runsaasti googlettamalla.
Jos joku tuntee asiaa niin voisiko kertoa kokemuksistaan.
Tärykalvon jännittäjälihas
10
5265
Vastaukset
- Sammitus
Lääkäri sanoi että on vähän niinkuin elohiiro korvassa. Kun lihas aktivoituu niin taustalla on usein ollut jokin pitkäaikainen stressi tai jännitys tila. On sellainen matalataajuinen humina kuin diesel moottorissa. Välillä kone sitten pysähtyy kokonaan tai pätkii. Joskun hierominen auttaa. Välillä tuo vaiva on poissa useita kuukausia mutta sitten taas aktivoituu.
- wenkoilija
Miten korvalääkäri selvitti, että hurinan aiheuttaja on nimenomaan ko. lihas?
- Jytäkorva
Hei, olen itse diagnosoinut itselleni kyseisen vaivan🙄 Edellisen kerran vaiva helpotti n vuosi sitten kestettyään puolisen vuotta . Ja nyt alkoi taas viime viikolla helvetillinen jumputus ja nyintä korvassa. Kiinnostaisikin tietää, että onkohan suomen maassa yksikään korvalääkäri tunnustanut kyseistä tilaa tai osannut antaa hoitoa siihen. Edellisen kerran vaivan aikana kävin usealla lääkärillä, kahdella oikein korvalääkärilläkin ja kaikki vaan levittelivät käsiään kun kuvailin oireita. Kolmesti kävin kuulotestissä josta sain aina huipputuloksen (yritin sanoa että ihan v*tun sama vaikka lähtisi kuulo, kunhan loppuisi jyskytys), fysioterapiassa ja akupunktiossa kävin myös, kaikki yhtä tyhjän kanssa 😥
- Anonyymi
Kenelläkään tähän vaivaan uutta tietoa?
- Anonyymi
Täällä kans yksi jumputusta kuunteleva. Vaiva kestänyt nyt puoli vuotta ja vasta jonossa korvapolille. Epätoivo alkaa iskeä! Elohiiri tuntuu olevan pahimmillaan illasta/alkuyöstä ja estää nukkumisen. Jos ei stressiä oo muusta, niin tämä sen tekee kyllä.
- Anonyymi
Minulla myös korvalääkäri diagnosoi korvan pulputuksen johtuvan tensor tympani lihaksesta. Reilu kuukauden pulputti joka päivä jatkuvasti, jonka jälkeen vähän rauhoittui. Ei tietoa mistä saanut alkunsa. Mitään hoitoa en korvalle saanu. Raivostuttava vaiva. Pitää vaan kärsiä.
- Anonyymi
Minullakin on hurinaa korvassa lieneeköhän tätä
- Anonyymi
Kyllä sen aiheuttaa yleensä pitkäkestoinen altistuminen infraäänelle.
- Anonyymi
Ymmärtääkseni johtuu stressistä. Onko joku saanut tähän vaivaan helpotusta? Onko Suomessa yhtäkään lääkäriä, joka osaa hoitaa kyseistä vaivaa? Kertokaa teidän kokemuksista. Onko helpottanut jossain kohtaa?
- Anonyymi
Mulle sanottiin et on magnesiumia puute.korvalääkäri sanoi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214550Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692632Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91146- 66872
- 21853
- 41845
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67807Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789