Sain lapun, jossa ilmoitetaan tehotarkastuksesta alueellani niillä joilla ei ole lupaa. Mitään lupaa en ole maksamassa vaikka ohjelmia näen, miten te maksamattomat olette toimineet tehotarkastuksen aikana? Ette avaa ovea, piilotatte boxin ja jätätte pelkän telkan vai mitä??? Kotoa löytyy telkkari, digipoxi ja pleikkari. Ajattelin ottaa boxin päivisin pois ja jos tarkastaja tulee, sanon että katson dvdeitä pleikkarilla (mikä on ihan tottakin). Voiko tarkastaja antaa sen perusteella sakot? Help.
Vastaukset 12
- 18+4
Kyllä siitä tulee sakkoseuraamus. Mahdollisesti myös menetät TV:n katseluun käyttämäsi laitteet valtiolle siinä samalla. Maksa TV-maksu, niin vältyt mielipahalta.
https://www.tv-maksu.fi/index/lomakkeet/lomakkeet.html- komeroon piiloon ?
menetä minnekään, täällä vaan yritetään pelotella ressukoita. Ei tarkastaja oven läpi tule, voit olla ihan normaalisti, jopa hengittää.
- Pimpelipom pom pom
Ottakaas kuule asioista selvää ennenkuin tulette perättömiä tänne selvittelemään... Joskus 70 luvulla tais menettää töllön valtiolle, mitäs jos astuisit nykyaikaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8554043
- YLE on perseestä
lupatarkastajan kolistella ihan rauhassa oven takana, ei se kauaa sielllä jaksa kolistella ja sisälle sitä ei tarvi päästää.
- pari vinkkiä
Pyyhit perseesi sillä lupakupongilla tai käytät vaikka takan sytykkeenä. Muuta ei tarvitse tehdä. Jos kyylä tulee ovelle itkemään lupien perään, käske sen hankkia itselleen kunnon ammatti ja vedä ovi kiinni. Minunkin ovellani on pari kertaa käynyt joitain spurgun näköisiä juippejä tivaamassa almuja ylelle mutta turhaan. Sisäänkään en ole päästänyt. Kuka nyt loisia haluaisi nurkissaan katsella? Oveahan sinun ei tarvitse edes avata kenellekään jos et halua.
- kyseinen
lappu on meidänkin naapurille tullut, mutta ei sitä kukaan ole silti tullut tarkastamaan. Täytyy varmaan itsekkin sanoa kyseinen maksu pian irti
- ETINEN ROOMALAINEN
VALTION VANKIMIELISAIRAALAAN. ETKÖ JO TIEDÄ,ETTÄ ELÄMME TARKKAILUVALTIOSSA JOSSA KANSALAISILLA EI OLE MIELIPIDETTÄ.TARKKAILUVALTIOLIITTOON SIIRRYIMME EU:HUN LIITTYMISEN YHTEYDESSÄ.KAIKKI MITÄ NETTIIN KIRJOITAT SIIRTYY AUTOMAATTISESTI BRYSSELIN SUUREN TIETOKONEJÄTTIIN,JOKA KERÄÄ KAIKKI MAHDOLLISET TIEDOT KANSALAISISTAAN.BRYSSEL ON EUROOPAN UNION PÄÄKAUPUNKI JA KUTEN TIEDÄTKIN NIIN TUON VALTAELIITIN TOIMIPAIKKA ON ARKKITEHTOONISESTIKIN RAKENNETTU KUIN ROOMAN COLOSSEUM,SAMAAN MUOTOON JA SAMAAN TYYLIIN,MUTTA VAIN TÄMÄN PÄIVÄN MATERIAALEILLA:ELEMENTEILLÄ JA LASIKATTAUKSELLA.
- .
Tarkastajaa ei tosiaankaan tarvitse päästää sisään.
- IsoTuoppis
Tarkastaja käynyt ovellani 9 vuotta... ja jokainen vierailu on ollut täysin turha.
Tv meikäläiseltä löytyy, mutta mitään Ylen-maksuja en maksa, koska Yleä en katso. On tilattuna myös Canalplus ja siitäkään ei ole ollut ongelmia tarkastajan kanssa.
- Varattomuuden hyöty
Kävi aikoinaan muutaman kerran, mutta kun kiitos valtion aikanaan harjoittaman yritysten alasajon on noita luottomerkintöjä ja joskus lupaa hakiessani sain lapun jossa lukee etten voi sellaista saada ennenkuin on vanhat maksut suoritettu. Olen tuota lappua näyttänyt ja silloin kaveri todennut, että jaaha taitaa olla turhaa kun menee sinne samaan pinoon muiden saatavien kanssa joita en koskaan pysty pienestä sairaseläkkeestäni maksamaan.
Tervetuloa vaan jos haluatte jälleen turhautua ! - Surfifor
avaamatta ovea. Mutta jos se on postiluukku, ruåee varmasti urkkimaan. Laske housusi, pyllistä luukulle, ja heitä leijat.
Jos avasit jo oven, voit kieltää omaavasi mitään saatanan digiviritintä. Jos kotonasi on kaveri, puoliso käske hännen nauhottamaan talon sisältöä, kaikki huoneet, kaapit sun muut.
Pidä samalla itse kyylää ovella ja kuva hännen puheitaan. Älä sano mitään härskiä, mikä voi käräjillä olla mahdollisesti sinua vastaan.
Huuda välillä toiselle kuvaajalle, että todisteita siitä että ne on nauhoitettu samaan aikaan.
"Näin teillä oikeudessa on faktat, hänellä luulo", mikäli hän on niin mulkku että ilmoittaa asiasta viestintävirastoon ja rupeat saamaan uhkauksia ja maksuvaatimuksia.
Näin Jungnerin mafiosa ei saa suojelusrahaa. On se vaan kumma että pitää saatana maksaa kotirauhastakin, ja sitten todistella että et omista sitä taikka tätä!
Minulla on jo periaate se että tuntemattomille en ole kotona, jollen odota lähetystä tai ovella seiso itse virkamies. - kiinnipysyy
Itse kinastelin tarkastajan kanssa ja löin oven kiinni. Kuukauden kuluttua 160 euron
lasku tuli terveisenä. Olisi voinut valittaa hallinto-oikeuteen. Maksoin kiltisti oppirahat
ja kiinni on pysynyt 3 vuotta. Ovat ne käyneet pimpottelemassa ja lappujaan
sisään laittamassa mutta meillä tv-maksu on vuodessa 0€ kun ovea ei vain
avaa. Helppoa eikö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa861976Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as381270Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134974Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.201893- 78789
- 90784
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo213690- 67657
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,47637On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79628- 35591
- 64584
- 37541
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25467Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28452- 35444
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin13439- 33433
- 40427