Kun äiti/isä sairastaa

satu50

Miten teillä hoituu lastenhoito ja kodinhoito kun jompi kumpi tai molemmat vanhemmista sairastaa?
Onko muita läheisiä apuna?
Kunnallista kotihoitoapua?
Vai sinnittelettekö kipeänäkin perushuollon ja kaikki muu jää rästiin odottamaan toipumista?

4

346

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilma60

      Kun minä olen sairaana niin ei apua juuri mistään löydy. Tässä kunnassa kodinhoitajan saa vain vanhukset ja omat vanhempani jo niin vanhoja etteivät jaksa auttaa. Tarvitsevat itse mnun apua. Kun jouduin sairaalaan viikoksi niin silloin ex otti lapset "pitkin hampain" ja olenkin saanut kuulla monta kertaa miten hän joutui perumaan monta juttua minun takiani. Tuossa vaiheessa olin varmaan henkisesti niin poikki että se sitten tuli esiin fyysisenä sairautena ja pakotti minut lepäämään. Onneksi nykyään lapset on sen verran isoja että lyhytaikainen sairastaminen ei "elämää kaada".

      • Hatunnosto sinulle joka jaksat silti pysyä positiivisena ja avoimena elämälle.


      • manymamma
        satu50 kirjoitti:

        Hatunnosto sinulle joka jaksat silti pysyä positiivisena ja avoimena elämälle.

        Meillä on lomitusoikeus ja kodinhoitajaa tarjotaan usein,muttemme ainakaan vielä ole ottaneet.Jos mies on kipeä(tosi harvoin)niin tekee minkä pystyy samoin kuin minä.Viimeksi olin pedissä 6 vuotta sitten kun oli kuume,flunssaa tms ei oikein voin jäädä potemaan.Eli jos ei tolpillaan pysy niin sitten lepäämään,niin kauan kun pystyssä on niin se on jatkettava: )


      • wilma60
        satu50 kirjoitti:

        Hatunnosto sinulle joka jaksat silti pysyä positiivisena ja avoimena elämälle.

        Elämä on rankkaa jos ajattelee että se on sitä. Vaikeina aikoina mietin että onhan tämä taas vähän rankkaa mutta kohta helpottaa. Lapset kasvavat koko ajan ja omalla tavallaan se helpottaa elämää ja arkea. Toki tuo uusia asioita ja onhan se totta että pienet lapset, pienet murheet ja isot lapset, isot murheet. Minulla on ihanat naapurit ja jos oikein tiukka paikka tulee niin sieltä saan kyllä apua. Mutta esim. sairastaessani ei ole tullut pyydettyä sieltä apua vaan olen ajatellut, että tämä ei vielä niin tarpeellinen tilanne. Toista on kun lähden viemään yhtä lasta päivystykseen ja toiset jää kotiin. Silloin apu on tarpeen mutta omalla kohdalla on korkea kynnys kysyä. Nyt olen vähän enemmän naapuriapua pyytänyt siihen että pääsen "vapaalle". Kyllä sitä näköjään tarvitse joskus aikaa jolloin saa olla ilman lapsia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1802
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      871
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      96
      604
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe