Minulla on itsetehty 76L terra, jonka ajattelin jakaa keskeltä väliseinällä, yhden puolen litramäärä olisi siis suunnilleen 38L. Minulla on 5 kotiloa ja kuudes tulossa. Voinko laittaa niin, että kolme kotiloa per puoli? Kotiloideni kuoret ovat ovat väliltä 7-11cm.
Olen jostain lukenut tällaista, että yhdellä kotilolla pitäisi olla väh. 15L, kaksi voi olla jo 25L jne.. Ja olen lukenut myös, että kotiloille tila ei ole tärkeintä, vaan että jos muut olosuhteet ovat kunnossa, niin ne melkein pitävät enemmän hieman pienemmästä terrasta. En tarkoita tällä, että kannattaisin sitä että vaikkapa viisi kotiloa voisi olla 15L kunhan muut olosuhteet on hyvin, EI, vaan että saa olla _vähän_ noista maximeista poikkeava, kunhan jokaisella olisi silti riittävästi omaakin tilaa.
Olisinko ihan hirviö, jos siis asuttaisin kolme akaattikotiloa 38L terraan?
Montako kotiloa saa laittaa..?
4
512
Vastaukset
- Juupsa
Jos mielestäsi terraario näyttää ahtaalta, hanki vaikka parille kotilolle smartboxit. Litramäärät eivät ole tärkeimpiä, vaan terran mitat. Tuo kuullostaa kuitenkin aika pieneltä.
- randomsnail
Mitä suurempi, sen parempi.
Kukahan tuonkin ohjeen on kirjoittanut. Saa olla kyllä aika tumpelo jos ei saa jotain muoviboksia isommassa terraariossa olosuhteita pysymään kohdillaan.
Mutta joka tapauksessa, älä puolita tuota terraariota koska siinä ei ole järkeä. kotiloilla on vain enemmän tilaa kun ET puolita sitä :) Ei saa tuijotella liikaa niitä kuinka paljon on litroja per. yksilö.
komppaan kuitenkin edellistä vastaajaa.- Averia
En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.
- sdsdsdsdsdsdsd
Averia kirjoitti:
En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.
"En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714595Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613275SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219