Montako kotiloa saa laittaa..?

Dippisieni

Minulla on itsetehty 76L terra, jonka ajattelin jakaa keskeltä väliseinällä, yhden puolen litramäärä olisi siis suunnilleen 38L. Minulla on 5 kotiloa ja kuudes tulossa. Voinko laittaa niin, että kolme kotiloa per puoli? Kotiloideni kuoret ovat ovat väliltä 7-11cm.

Olen jostain lukenut tällaista, että yhdellä kotilolla pitäisi olla väh. 15L, kaksi voi olla jo 25L jne.. Ja olen lukenut myös, että kotiloille tila ei ole tärkeintä, vaan että jos muut olosuhteet ovat kunnossa, niin ne melkein pitävät enemmän hieman pienemmästä terrasta. En tarkoita tällä, että kannattaisin sitä että vaikkapa viisi kotiloa voisi olla 15L kunhan muut olosuhteet on hyvin, EI, vaan että saa olla _vähän_ noista maximeista poikkeava, kunhan jokaisella olisi silti riittävästi omaakin tilaa.

Olisinko ihan hirviö, jos siis asuttaisin kolme akaattikotiloa 38L terraan?

4

531

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juupsa

      Jos mielestäsi terraario näyttää ahtaalta, hanki vaikka parille kotilolle smartboxit. Litramäärät eivät ole tärkeimpiä, vaan terran mitat. Tuo kuullostaa kuitenkin aika pieneltä.

    • randomsnail

      Mitä suurempi, sen parempi.
      Kukahan tuonkin ohjeen on kirjoittanut. Saa olla kyllä aika tumpelo jos ei saa jotain muoviboksia isommassa terraariossa olosuhteita pysymään kohdillaan.
      Mutta joka tapauksessa, älä puolita tuota terraariota koska siinä ei ole järkeä. kotiloilla on vain enemmän tilaa kun ET puolita sitä :) Ei saa tuijotella liikaa niitä kuinka paljon on litroja per. yksilö.

      komppaan kuitenkin edellistä vastaajaa.

      • Averia

        En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.


      • sdsdsdsdsdsdsd
        Averia kirjoitti:

        En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.

        "En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe