Minulla on itsetehty 76L terra, jonka ajattelin jakaa keskeltä väliseinällä, yhden puolen litramäärä olisi siis suunnilleen 38L. Minulla on 5 kotiloa ja kuudes tulossa. Voinko laittaa niin, että kolme kotiloa per puoli? Kotiloideni kuoret ovat ovat väliltä 7-11cm.
Olen jostain lukenut tällaista, että yhdellä kotilolla pitäisi olla väh. 15L, kaksi voi olla jo 25L jne.. Ja olen lukenut myös, että kotiloille tila ei ole tärkeintä, vaan että jos muut olosuhteet ovat kunnossa, niin ne melkein pitävät enemmän hieman pienemmästä terrasta. En tarkoita tällä, että kannattaisin sitä että vaikkapa viisi kotiloa voisi olla 15L kunhan muut olosuhteet on hyvin, EI, vaan että saa olla _vähän_ noista maximeista poikkeava, kunhan jokaisella olisi silti riittävästi omaakin tilaa.
Olisinko ihan hirviö, jos siis asuttaisin kolme akaattikotiloa 38L terraan?
Montako kotiloa saa laittaa..?
4
487
Vastaukset
- Juupsa
Jos mielestäsi terraario näyttää ahtaalta, hanki vaikka parille kotilolle smartboxit. Litramäärät eivät ole tärkeimpiä, vaan terran mitat. Tuo kuullostaa kuitenkin aika pieneltä.
- randomsnail
Mitä suurempi, sen parempi.
Kukahan tuonkin ohjeen on kirjoittanut. Saa olla kyllä aika tumpelo jos ei saa jotain muoviboksia isommassa terraariossa olosuhteita pysymään kohdillaan.
Mutta joka tapauksessa, älä puolita tuota terraariota koska siinä ei ole järkeä. kotiloilla on vain enemmän tilaa kun ET puolita sitä :) Ei saa tuijotella liikaa niitä kuinka paljon on litroja per. yksilö.
komppaan kuitenkin edellistä vastaajaa.- Averia
En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.
- sdsdsdsdsdsdsd
Averia kirjoitti:
En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.
"En tiiä kuuluuko tähän mutta kun samaan aiheeseen liittyy niin tungen omankin kysymyksen tänne. Niin että montako aksua voi ottaa noin 80L terraan? Jos kerran minimi yhdelle aksulle on 20L, niin tuohonhan saisi periaatteessa neljä, mutta tuleeko silloin liian ahdasta? En haluaisi sulloa terraa täyteen, vaan niin että kaikilla on sopivasti omaa tilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012100Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2901899Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3411732Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051584Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht981495- 321281
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671069- 511047
- 581038