HEEEELP 8>

hiiiiiiiru

niij ois pari kysymystä noista hiirulaisista

3

398

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jwwjwj

      mulla on ainakin mun hiirille ihan duna vaan.
      ja ite maksoin 30 euroo kolmesta hiirestä dunasta.
      hiiret maksaa yleensä joku 5-20 euroa..
      ja rahaa meil menee hiiriin suht saman verran ku hamstereihinki.

    • suski87

      1) Terraario/duna on parempi. Hiiret menevät erittäin pienistäkin aukoista, eli valtaosa myytävistä hiiri-/hamsterihäkeistä on etenkin nuorille hiirille sopimattomia (ja jopa pienikokoisemmat aikuiset voivat tulla läpi sentin pinnavälistä). Hiirille paras pinnaväli olisi alle 7mm, ja isompaa pinnaväliä ei saisi olla missään kohdassa häkkiä (monesti pinnat ovat hieman harvemmassa päätyjen ylä- ja alaosissa ja luukkujen kohdilla). Joskus harvoin kyllä törmää 5mm pinnavälillä varustettuihin häkkeihinkin.

      Muina huonoina puolina häkissä on, että häkissä hiiret saavat herkemmin vetoa, sillä seinät ovat aukinaisemmat ja että häkin puhdistaminen on vaikeampaa ja se alkaa usein haista selvästi nopeampaa (monilla hiirillä on tapana pissailla kaltereille niillä kiivetessään, mikä lisää sekä sotkua että hajua, koska kaltereissa ei luonnollisesti ole mikään, mikä sitoisi virtsaa ja sen hajua itseensä). Toki häkki sitten tarjoaa enemmän kiipeilymahdollisuuksia ja sinne voi olla hieman helpompi virittää tasoja ja kiipeilyjuttuja.

      2) Melko samaa tasoa. Kasvattajilla hiiri maksaa tavallisesti noin 10€ (vaihteluvälinä useimmiten 5-10€), eläinkaupoissa sitten yleisimmin 12-20€. Ainakin mitä olen itse myös gerbujen ja hamsterien hintoja seuraillut, ovat ne hieman korkeampia.

    • Houre

      1. Ne eivät tarvitse välttämättä terraariota mutta terraario tai duna on hiiren kannalta paras vaihtoehto. Jotkut käyttävät hiirten asumuksina myös muovisia Curver- , Orthexlaatikoita mutta näitä käytettäessä tulee ostaa myös verkkoa josta tehdään kansi laatikkoon sekä verkotetaan kädensijat. Muoviseen kanteen pistellyt reiät eivät riitä, tällöin ilmanvaihto on hyvin huono.

      Ei ole mukava tunne huomata että hiiri onkin karannut. Vaikka hiiri onkin pieni eläin, sekin tarvitsee silti asianmukaisen hoidon ja elintilan. Hiirikään ei ole halpa lemmikki. Älä siis missään nimessä ota hiiriä jos sinulla ei ole varaa siihen, otathan huomioon että hiiret voivat sairastua ja tällöin sinun täytyy kantaa vastuusi ja viedä hiiri eläinlääkäriin sekä kustantaa mahdolliset hoitotoimenpiteet ja lääkkeet.

      2. Hiiri maksaa normaalisti noin kymmenen euroa. Ethän ota hiirtä lemmikkieläinliikkeestä! Etsi etukäteen tietoa hiiristä ennenkuin otat hiiren, jotta tiedät mitä olet tekemässä.
      Luotettavia tietolähteitä:
      http://hiiret.fi/fin/
      www.hiirifoorumi.net
      Virallisia kasvattajia:
      http://hiiret.fi/fin/yhdistys/?pg=1&sub=3
      Halutaan ostaa kesyhiiriä- palsta:
      http://hiirifoorumi.net/viewforum.php?f=8&sid=0788d83e99d6261c2327654b80bd62a8
      Myytävät kesyhiiret- palsta:
      http://hiirifoorumi.net/viewforum.php?f=7

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      285
      967
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      52
      754
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      604
    5. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      49
      586
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      574
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      526
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      34
      487
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      477
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      475
    Aihe