Moi!
Mulla ois sellanen iso muoviboksi, johon olis tarkotus laittaa väliaikasesti uroshiiri asustelemaan. Onko teillä mitään ideaa, tai miten olette itse saaneet ilman vaihdettua kannellisessa muovilaatikossa? Ja miten juomapullon saa sinne kiinni? Kannessa ei ole mitään, mitenkä juomapullon voisi saada terramaisesti kiinni.
Vastailkaa pliis!! :)
Hiirujen muoviboksi
2
388
Vastaukset
- ytrewqqwer
Hommaa tiheäsilmäistä verkkoa ja leikkaa kanteen tai laatikon kylkeen iso aukko, jonka sitten peität sillä verkolla. Verkkoon saat sitten juomapullonkin viritettyä kiinni.
- suski87
Mikäli kyseessä on muovinen kannellinen varastolaatikko (Curver, Smartstrore tms.) niin vaihtoehtoja on oikeastaan kaksi; joko tuo, että tekee kanteen tai boksin seinään ison aukon jonka verkottaa ( verkottaa mahdolliset kädensijat) tai sitten tekee boksiin kokonaan uuden kannen verkosta. Ensimmäinen on kätevämpi silloin, mikäli vara-asumukselle on myöhemminkin mahdollisesti tarvetta, esimerkiksi lomareissujen tms. aikana, jälkimmäinen silloin, mikäli säilytyslaatikko on tarkoitus ottaa käyttöön säilytyslaatikkona sitten kun hiiri ei sitä enään tarvitse. Mikäli muoviboksi on vähintään 31-litrainen, se kyllä menee hiirelle tarvittaessa vakituisena asumuksenakin. Sitä pienemmissä väliaikaisuus tarkoittaa toivottavasti maksimissaan vikkoa, mieluiten lyhyempääkin aikaa.
Juomapullon saa sitten tosiaan siihen verkkoon kiinni, joko sillä normikiinnikkeellä sivuverkkoon tai sitten hankkimalla ripustettavan pullon (tai teippaamalla sen valkoisen mukana tulevan rautalangan tukevasti normipulloon) ja laittamalla sen kattoverkosta roikkumaan.
Pelkät sinne tänne isketyt happireiät eivät ole riittäviä, mikäli hiiri joutuu boksissa useampia päiviä olemaan, sillä niiden kautta ilma kiertää huomattavasti heikommin, joten se muuttuisi hyvin nopeasti tunkkaiseksi ja huonoksi.
Meillä hiiruilla on mammailubokseina Curvereista modattuja laatikoita:
http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/090.jpg Näissä verkot siis edessä pienemmät sivuilla käden reikien tukkeena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi305053Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2644920Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä534423Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461838Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva141482- 1061450