Hiirujen muoviboksi

Hiirupiiru123

Moi!

Mulla ois sellanen iso muoviboksi, johon olis tarkotus laittaa väliaikasesti uroshiiri asustelemaan. Onko teillä mitään ideaa, tai miten olette itse saaneet ilman vaihdettua kannellisessa muovilaatikossa? Ja miten juomapullon saa sinne kiinni? Kannessa ei ole mitään, mitenkä juomapullon voisi saada terramaisesti kiinni.
Vastailkaa pliis!! :)

2

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytrewqqwer

      Hommaa tiheäsilmäistä verkkoa ja leikkaa kanteen tai laatikon kylkeen iso aukko, jonka sitten peität sillä verkolla. Verkkoon saat sitten juomapullonkin viritettyä kiinni.

    • suski87

      Mikäli kyseessä on muovinen kannellinen varastolaatikko (Curver, Smartstrore tms.) niin vaihtoehtoja on oikeastaan kaksi; joko tuo, että tekee kanteen tai boksin seinään ison aukon jonka verkottaa ( verkottaa mahdolliset kädensijat) tai sitten tekee boksiin kokonaan uuden kannen verkosta. Ensimmäinen on kätevämpi silloin, mikäli vara-asumukselle on myöhemminkin mahdollisesti tarvetta, esimerkiksi lomareissujen tms. aikana, jälkimmäinen silloin, mikäli säilytyslaatikko on tarkoitus ottaa käyttöön säilytyslaatikkona sitten kun hiiri ei sitä enään tarvitse. Mikäli muoviboksi on vähintään 31-litrainen, se kyllä menee hiirelle tarvittaessa vakituisena asumuksenakin. Sitä pienemmissä väliaikaisuus tarkoittaa toivottavasti maksimissaan vikkoa, mieluiten lyhyempääkin aikaa.

      Juomapullon saa sitten tosiaan siihen verkkoon kiinni, joko sillä normikiinnikkeellä sivuverkkoon tai sitten hankkimalla ripustettavan pullon (tai teippaamalla sen valkoisen mukana tulevan rautalangan tukevasti normipulloon) ja laittamalla sen kattoverkosta roikkumaan.

      Pelkät sinne tänne isketyt happireiät eivät ole riittäviä, mikäli hiiri joutuu boksissa useampia päiviä olemaan, sillä niiden kautta ilma kiertää huomattavasti heikommin, joten se muuttuisi hyvin nopeasti tunkkaiseksi ja huonoksi.

      Meillä hiiruilla on mammailubokseina Curvereista modattuja laatikoita:

      http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/090.jpg Näissä verkot siis edessä pienemmät sivuilla käden reikien tukkeena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe