Moi!
Mulla ois sellanen iso muoviboksi, johon olis tarkotus laittaa väliaikasesti uroshiiri asustelemaan. Onko teillä mitään ideaa, tai miten olette itse saaneet ilman vaihdettua kannellisessa muovilaatikossa? Ja miten juomapullon saa sinne kiinni? Kannessa ei ole mitään, mitenkä juomapullon voisi saada terramaisesti kiinni.
Vastailkaa pliis!! :)
Hiirujen muoviboksi
2
424
Vastaukset 2
- ytrewqqwer
Hommaa tiheäsilmäistä verkkoa ja leikkaa kanteen tai laatikon kylkeen iso aukko, jonka sitten peität sillä verkolla. Verkkoon saat sitten juomapullonkin viritettyä kiinni.
- suski87
Mikäli kyseessä on muovinen kannellinen varastolaatikko (Curver, Smartstrore tms.) niin vaihtoehtoja on oikeastaan kaksi; joko tuo, että tekee kanteen tai boksin seinään ison aukon jonka verkottaa ( verkottaa mahdolliset kädensijat) tai sitten tekee boksiin kokonaan uuden kannen verkosta. Ensimmäinen on kätevämpi silloin, mikäli vara-asumukselle on myöhemminkin mahdollisesti tarvetta, esimerkiksi lomareissujen tms. aikana, jälkimmäinen silloin, mikäli säilytyslaatikko on tarkoitus ottaa käyttöön säilytyslaatikkona sitten kun hiiri ei sitä enään tarvitse. Mikäli muoviboksi on vähintään 31-litrainen, se kyllä menee hiirelle tarvittaessa vakituisena asumuksenakin. Sitä pienemmissä väliaikaisuus tarkoittaa toivottavasti maksimissaan vikkoa, mieluiten lyhyempääkin aikaa.
Juomapullon saa sitten tosiaan siihen verkkoon kiinni, joko sillä normikiinnikkeellä sivuverkkoon tai sitten hankkimalla ripustettavan pullon (tai teippaamalla sen valkoisen mukana tulevan rautalangan tukevasti normipulloon) ja laittamalla sen kattoverkosta roikkumaan.
Pelkät sinne tänne isketyt happireiät eivät ole riittäviä, mikäli hiiri joutuu boksissa useampia päiviä olemaan, sillä niiden kautta ilma kiertää huomattavasti heikommin, joten se muuttuisi hyvin nopeasti tunkkaiseksi ja huonoksi.
Meillä hiiruilla on mammailubokseina Curvereista modattuja laatikoita:
http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/090.jpg Näissä verkot siis edessä pienemmät sivuilla käden reikien tukkeena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472