Rotikalle kaveriksi?

rottis1v

Mikä olisi ihanteellisin rotu rottis-urokselle kaveriksi? Olen ihastunut ranskanbulldoggiin, kuinka hyvin luulette että rottisuros ja ranskisnarttu tulisi toimeen? Ja mikä olisi ihanteellisin ajankohta toisen koiran hankkimiselle, nyt meidän poika on vuoden ikäinen.

2

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennaakkoon on vaikeaa sanoa koiraa yhtään tuntematta millainen kaveri olisi passeli. Periaate, että urokselle kaveriksi narttu ja päinvastoin on hyvä lähtökohta, mutta on poikkeuksiakin. Kun talossa on sitten uros ja narttu joutuu tietenkin pohtimaan sterilointi/kastrointi-asiat kuntoon, samassa asunnossa nimittäin juoksuinen narttu ja uros on kyllä aika mahdotonta. Kaverin valintaa kannattaa pohtia niin, että millainen tämän nykyisen luonne on ja miettiä sitten millainen luonne uudella tulisi olla, jotta ei tulisi turhia tappeluita. Esim. kaksi todella dominoivaa koiraa ei ole samassa huushollissa toimiva yhdistelmä.

      Tuo urosrotikka on nyt todellakin vasta "pentu". Vuoden ikäisen rotikan luonne ei todellakaan ole valmis, vaan se vasta kypsyy ja kehittyy. Noin kolmen ikävuoden tienoilla voisi ajatella, että roto uros olisi jo miltei aikuinen ja sen luonne vakiintunut. Siksi toisen koiran hankinnalla ei saa nyt olla mikään hätä. Antakaa tämän koiran nyt rauhassa kasvaa aikuiseksi, kouluttakaa se kunnolla (suorittakaa BH), harrastakaa paljon sen kanssa. Ja muutaman vuoden kuluttua pohtikaa sitä kaveria, kun teillä on jo yksi kunnolla koulutettu aikuinen koira. Silloin uuden tulokkaan saapuminenkin menee helpoimmin ja yhteiselo alkaa sujumaan, kun toinen on selkeästi konkari talossa ja tavoilla.

      • rottis1v

        Kiitos paljon vastauksestasi!! Jotakin tämmöistä olin ajatellutkin ja tosissaan ei ole toisella koiralla vielä mikään hoppu! Ihan ajatuksen tasolla vielä..Mutta kiitos juu ja mukavaa syksyn jatkoa sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      67
      2493
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2137
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2097
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      8
      2036
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1885
    7. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      584
      1836
    8. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1793
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      17
      1657
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1433
    Aihe