chilen tarantellan tiineys?

rustus

mistä huomaa että tarantella on tiineenä? kauan kestää tiineys?

2

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buglady

      Lintuhämähäkit eivät sillä tavalla ole tiineenä, kuin nisäkkäät.

      Ensinnäkin naaraan pitää olla paritellut viimeisimmän nahanluontinsa jälkeen, jotta se voi hedelmöittää mahdolliset munimansa munat. Jos se on paritellut ja luo nahkansa, sen jälkeen munitut munat eivät hedelmöity. Jos nyt sitten päästään siihen tilanteeseen, että se on paritellut eikä ole luonut sen jälkeen nahkaansa, vaan munii, kestää noin 8 viikkoa, että tulee satoja nymfivaiheen poikasia munasäkkiin. Siis siinä tapauksessa, että olosuhteet ovat suotuisat. Parittelun jälkeen voi kulua määrätön aika munimiseen, mikä riippuu ihan olosuhteista ja rauhasta. Jollei olosuhteet ole naaraan mielestä otolliset, se ei muni, vaikka olisikin paritellut.

      Ja sitten taas otollisissa olosuhteissa naaraat saattavat munia, vaikka ei olisi millä hedelmöittää. Että ellei ole nähnyt koirasta, ei voi tietää mistään saako naaras yllättäen aikaan poikasia vai ei.

      • buglady

        Ilmeisesti naaraan varastoima sperma ei pysty hedelmöittämään munia enää erityisen tehokkaasti mikäli parittelusta on kulunut yli 4 kuukautta. Naaras saattaa toki munia sen jälkeenkin - omista naaraistani kaksi ovat pyöräyttäneet munasäkin ilman mahdollisuutta hedelmöittämiseen ja koirasta koskaan edes näkemättä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      152
      2601
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1870
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1657
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1331
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1008
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      998
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      989
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      914
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe