Moikka
Minulla on IBM thinkpad 390x eli tuollainen 500mhz cpu.
Hiiten nuoli lähtee omia aikojaan liikkeelle, joko ylä-tai alakulmaan pikkuhiljaa valumaan.
Mitä kauemmin kone päällä se nopeampi se on.
Tässä mallissa tappihiiri, jolla sitä pystyy hallitsemaan mutta olen tuollaisen minihiiren lisännyt laitteeseen.
Onkohan jotain asetuksia debian lennyssä, millä sen saisi loukutettua paikalleen.:)
kiittäen vastauksista.
IBM thinkpad hiiri
2
445
Vastaukset
- :wq
> hiiren nuoli lähtee omia aikojaan liikkeelle <
Jos oikein ymmärsin niin kytkettynä on 2 hiirtä (tappi ja mini ). Toimivatko ne molemmat saman istunnon aikana eli voi lennossa käyttää kumpaa vaan?
Jospa näiden nisäkkäiden kemiat ei oikein sovi yhteen niin voisko vika johtua siitä? Tuon vois testata kytkemällä toinen pois käytöstä (esim. tappihiiri pois käytöstä kokonaan BIOSista?) ja katsoa vieläkö nuoli vaeltelee omia aikojaan kun toiminnassa on vain yksi osoitinlaite? - gfgg
Minulla on välillä samaa ThinkPad 600E:ssä (jossa on Etch), valumista yleensä "kaakkoon", ja olen tulkinnut sen laiteviaksi, tappihiiren mekanismin kulumiseksi tms., kun on aika vanha kone kyseessä. Tuollaista kiihtymistä päälläoloajan mukaan en tosin ole havainnut. Mielenkiintoista, jos joku tietää tarkemmin mistä johtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427125
- 323978
- 503438
- 412978
- 172756
- 372248
- 162216
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472157- 432112